Results

Achievements at
orienteering events

Race the Castles - Edinburgh Street Race (UKOL), 11/10/2014

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.racethecastles.com/info/edinburgh-sat-oct-11

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL Brown (M40,M45,M50,W18,W20,W21,W35) (length: 5.2km, 24 controls)
Other courses: Yellow | Elite Men | UKOL Black (M18,M20,M21,M35) | UKOL Blue (M55,M60,W40,W45,W50) | UKOL Green (M65,M70,M75,M80,W55,W60) | UKOL Light Green (M16,W16) | UKOL Short Green (W65,W70,W75,W80) | Elite Women


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Frank Buytaert TROL M 1974 00:32:17
2 Quentin Harding SROC M 1962 00:33:41 1335
3 Richard Barrett BAOC M 1970 00:33:43 1334
4 Dirk Goossens Belgium O Team M 1964 00:34:53
5 Roger Goddard FVO M 1974 00:35:08 1310
6 Jonathan Musgrave MAROC M 1962 00:35:22 1306
7 Sandro Castro GD4C M 1974 00:35:22
8 Jon Hollingdale JOK M 1963 00:35:25 1305
9 Jon Cross FVO M 1967 00:35:26 1305
10 Colin Dutkiewicz SLOW M 1970 00:35:36 1302
11 Jason Inman FVO M 1970 00:35:50 1298
12 James Crawford GO M 1955 00:35:51 1298
13 Martin Ward SYO M 1967 00:35:52 1297
14 Dainoras Saunorius IGTISA M 1974 00:36:12
15 Roger Thetford TVOC M 1962 00:37:29 1271
16 Nigel Wright NN M 1971 00:37:35 1269
17 Patrick Walder CLYDE M 1970 00:37:42 1267
18 Mark Wood ESOC M 1968 00:38:05 1262
19 Fraser Purves FVO M 1970 00:38:05 1262
20 Andrew Dale ECKO M 1968 00:38:08 1261
21 Michael Burton BIG FOOT M 1964 00:38:16
22 Paul Gebbett BOK M 1969 00:38:17 1258
23 Brad Connor FVO M 1970 00:38:18 1258
24 Duncan Harris DEE M 1966 00:38:26 1256
25 Michael Billinghurst WCOC M 1960 00:38:27 1255
26 Trevor Hindle MDOC M 1964 00:38:36 1253
27 David Hunt BOK M 1960 00:38:59 1247
28 Karen Poole EPOC F 1976 00:39:17 1241
29 Brian Ward HALO M 1962 00:39:24 1239
30 Paul Caban INT M 1964 00:39:28 1238
31 Graeme Ross INT M 1973 00:39:32 1237
32 Max Carcas INT M 1968 00:39:58 1229
33 Tekle Emilija Gvildyte MEDEINA W 1993 00:40:29
34 Robin Orr CLYDE M 1961 00:40:34 1220
35 Ian Maxwell RR M 1960 00:40:41 1219
36 Vince Grealy CLARO M 1963 00:41:33 1205
37 Nick Green GO M 1962 00:41:56 1199
38 Caoimhe O' Boyle CNOC W 1996 00:42:12
39 John Slater WCOC M 1971 00:42:29 1192
40 Steve Dempsey MDOC M 1963 00:42:39 1189
41 Alan Hickling SAX M 1964 00:42:48 1186
42 Richard Lecky-Thompson LOC M 1963 00:42:59 1184
43 Isla Simmons BOK F 1992 00:43:03 1183
44 Janine Inman FVO F 1977 00:43:05 1182
45 Patrick Bartlett INT M 1967 00:43:12 1180
46 Alastair Dunlop CLYDE M 1973 00:43:24 1176
47 Gemma Karatay BASOC F 1982 00:43:39 1172
48 Roger Thomas WCOC M 1960 00:43:56 1166
49 Benedicte Hald Bjørgum Kristiansand OK W 1994 00:43:57
50 Pete Lawrence GRAMP M 1963 00:44:01 1164
51 Martin Skinner WCOC M 1964 00:44:42 1153
52 Velma Valova EUOC W 1993 00:44:55
53 Gytaute Akstinaite Azuolas W 1993 00:45:11
54 Andrew Paterson CLYDE M 1967 00:45:20 1142
55 Rachel Rayne EUOC W 1994 00:45:20
56 John Mason MAROC M 1964 00:45:23 1141
57 Remo Madella REM MAPS M 1974 00:45:41
58 Andrew McMurtrie MAROC M 1968 00:45:45 1135
59 Edmund Rooney RR M 1961 00:45:45 1135
60 Elizabeth Britton CLYDE F 1988 00:46:24 1126
61 Louise Adams SYO F 1998 00:46:24 1126
62 Elizabeth Leason DUOC F 1995 00:46:25 1126
63 Briony Kincaid ECKO F 1996 00:46:26 1125
64 Pia Skyttersaeter Iversen Heming IL W 1994 00:46:28
65 James Martin ESOC M 1970 00:47:03 1115
66 Laura Hindle MDOC F 1998 00:47:08 1114
67 Katie Iliffe UDOC W 1994 00:47:10
68 Tony Udris SYO M 1969 00:47:22 1111
69 Fiona Tam SLOW F 1989 00:47:27 1109
70 Armando Da Silva CAMadeira M 1974 00:47:28
71 Stephen McKinley SN M 1964 00:47:39 1106
72 Eduardo Valero Piloña deporte M 1964 00:47:39
73 Rachel Findlay-Robinson IND W 1993 00:47:52
74 James Jarvis INT M 1970 00:48:17 1096
75 Ian Rowland ELO M 1962 00:48:24 1094
76 Graham Watson WCOC M 1962 00:48:43 1089
77 Jonathan Molloy FVO M 1968 00:48:43 1089
78 Fran Daley ESOC F 1975 00:48:54 1085
79 Gillian Martin ESOC F 1980 00:49:03 1083
80 Ingrid Elisabeth Tronshaug Stokke IL W 1993 00:49:06
81 Stephen Gilmore LVO M 1961 00:49:11 1080
82 Derick Mercer BKO M 1964 00:49:56 1067
83 Katherine Bett SN F 1995 00:50:13 1062
84 Chris Poole RAFO M 1961 00:50:58 1051
85 Heather Fellbaum MDOC F 1963 00:51:33 1040
86 Iain McLeod GRAMP M 1960 00:52:17 1029
87 Trevor Ricketts MAROC M 1960 00:52:21 1028
88 Bronwyn Matthews MAROC F 1996 00:52:36 1024
89 Phil Smith AYROC M 1963 00:52:39 1023
90 Heather Hale GRAMP F 1991 00:52:41 1022
91 Victoria Longhurst FVO F 1989 00:52:58 1018
92 Tim Harding ELO M 1963 00:53:37 1008
93 Helen Marsden HH F 1976 00:54:09 999
94 Andrea Davison ESOC F 1976 00:54:17 997
95 Carolyn Hindle MDOC F 1996 00:54:46 989
96 Cara McMurtrie MAROC F 1996 00:55:43 973
97 Eva Englova IND W 1993 00:56:29
98 Andrew Macpherson CLYDE M 1967 00:56:43 957
99 Alison Fryer MDOC F 1991 00:57:21 946
100 Julie Kovarova IND W 1993 00:57:32
101 Elizabeth Gardner STAG F 1987 00:58:36 925
102 Roy McGregor SROC M 1966 00:58:51 921
103 John Marsh SO M 1967 00:59:10 915
104 Eibhlin Largey FERMO F 1993 01:01:12 878
105 Emma Vincent DVO F 1993 01:01:45 869
106 Sunniva Berg Stokke IL W 1993 01:02:20
107 David Summers INVOC M 1961 01:02:39 857
108 Lorenza Pravato SSD Gaja W 1993 01:02:57
109 Charlotte Banfield AROS W 1993 01:03:05
110 Fernando Costa GD4C M 1964 01:06:15
111 Gema Maria Gonzalez Viera IND W 1993 01:09:39
112 Diane Findlay-Robinson SLOW F 1986 01:22:40 527
113 David Bryant MAROC M 1962 01:46:40 129
- Robin Galloway INT M 1966 00:34:49
- Alistair Hindle ESOC M 1972 00:35:12
- Evgueni Chepelin GRAMP M 1961 00:37:43
- Beth Hanson EUOC F 1996 00:41:04
- Ronald Nolan ESOC M 1967 00:44:27
- Kenneth Daly INT M 1962 00:52:51
- Sarah Tullie FVO F 1992 00:54:31
- Malin Andersson Skogspojkarnas OK W 1993 01:05:54
Showing results 1 - 121 of 121