Results

Achievements at
orienteering events

LOC Middle Distance Event (UKOL), 07/11/2015

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.lakeland-orienteering.org.uk/results-all

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL Green (M65,M70,W16,W45,W50) (length: 2.95km, 17 controls)
Other courses: UKOL Black (M18,M20,M21,M35,M40) | UKOL Brown (M45,M50,W18,W20,W21) | UKOL Blue (M16,M55,M60,W35,W40) | UKOL Short Green (M75,M80,M85,W55,W60,W65) | UKOL Very Short Green (W70,W75,W80,W85) | Light Green | Orange | Yellow | White

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Rona Lindsay ESOC F 1994 00:29:48 1247
2 Julian Lailey SROC M 1946 00:33:29 1206
3 Bethany Kippin TVOC F 2000 00:35:25
4 Kenneth Daly INT M 1962 00:37:00 1167
5 Niamh Hunter EUOC F 2000 00:37:58
6 Mike Smithard DEE M 1949 00:38:21 1153
7 Richard Payne EPOC M 1950 00:39:00 1146
8 Johanna Cleary LOC F 1964 00:39:20 1143
9 Saskia Warren NN F 2000 00:39:29
10 Tony Davies BOF M 1948 00:39:31 1141
11 Ian Cooper SYO M 1947 00:39:31 1141
12 Peter Moseley IND M 1980 00:39:47
13 Adam Conway GO M 2003 00:39:57
14 Keith MacDermott EBOR M 1949 00:41:03 1123
15 Jim Prowting TVOC M 1946 00:41:20 1120
16 Martyn Roome SROC M 1952 00:41:30 1118
17 Imogen Wilson LEI F 2000 00:41:32
18 Peter Gorvett SYO M 1947 00:42:08 1109
19 Deb Murrell SROC F 1966 00:42:19 1108
20 Heather Fellbaum FVO F 1963 00:43:09 1100
21 Mike Godfree DVO M 1949 00:43:38 1095
22 Sarah Duckworth DVO F 2001 00:43:53
23 Doug Dickinson DVO M 1945 00:44:12 1089
24 Brian Jackson SROC M 1946 00:44:18 1087
25 Elizabeth Jackson DEE F 1963 00:44:18 1087
26 Peter Guillaume SYO M 1949 00:44:23 1086
27 Ellie Bales POTOC F 2000 00:44:33
28 Phill Newton CLOK M 1968 00:44:39 1083
29 Francis Smith-Ward LOC M 2001 00:44:39
30 Brian Shaw SYO M 1942 00:44:57 1080
31 James McCann MDOC M 2000 00:44:57
32 Richard Cummings WCOC M 1959 00:45:21 1075
33 Richard Tiley LOC M 1958 00:45:27 1074
34 Ian Peirce SARUM M 1944 00:45:30 1074
35 Raymond Wren BL M 1946 00:46:03 1068
36 Dave McQuillen SOLWAY M 1943 00:46:06 1068
37 Allen Barnes CLARO M 1942 00:46:15 1066
38 Zoe Graham SOLWAY F 2000 00:46:28
39 Elizabeth Bales POTOC F 1962 00:47:30 1052
40 Maggie Scrugham ESOC F 1958 00:47:46 1050
41 Barry Houghton HOC M 1947 00:48:03 1047
42 Catherine Bloom LOC F 2001 00:48:45
43 Roger Smith LOC M 1948 00:48:54 1037
44 Fiona Newby LOC F 2000 00:48:55
45 Anna Lister LOC F 2000 00:49:03
46 Chris Rostron MDOC M 1947 00:49:21 1032
47 Gabi Shanahan BAOC F 1961 00:49:25 1032
48 Lindsey Bayles LOC F 1961 00:49:44 1028
49 Karen Quickfall SROC F 1963 00:50:17 1023
50 Megan Bartlett LOC F 2000 00:50:21
51 David Mawdsley MDOC M 1941 00:51:01 1015
52 Alison Smith TVOC F 1964 00:51:33 1009
53 Tony Duncan WCOC M 1943 00:51:36 1009
54 Janet Adams SYO F 1963 00:51:49 1007
55 Ian Couch EPOC M 1947 00:51:57 1005
56 Tim O'Donoghue SOLWAY M 1952 00:52:02 1004
57 Jenny Wren BL F 1950 00:52:04 1004
58 Carol Burnapp ECKO F 1967 00:52:16 1001
59 Martina Palusa EUOC W 1995 00:52:27
60 Julia Laverack WAROC F 1962 00:52:28 999
61 Daisy Partridge SOS F 2000 00:52:48
62 Les Smithard KFO M 1952 00:53:17 989
63 Isobel Setford IND W 1995 00:53:28
64 Bob Barnby WCOC M 1949 00:53:31 988
65 Kerstin Mitchell HOC F 1966 00:53:32 988
66 Catherine Wetherfield WCOC F 1964 00:54:22 978
67 Deborah Goodwin WCOC F 1961 00:55:36 965
68 Tom Barkas LOC M 1948 00:55:50 961
69 Chris Burden AIRE M 1948 00:55:55 960
70 Edward Mellor SELOC M 1969 00:55:59 960
71 Bill Griffiths EBOR M 1951 00:56:31 954
72 Debbie Thompson BL F 1956 00:56:49 951
73 Nev Myers EBOR M 1957 00:57:47 940
74 Brenda Rutter SROC F 1963 00:58:11 936
75 Peter Ross MDOC M 1947 00:58:35 931
76 Dick Carmichael TINTO M 1948 00:58:52 928
77 Robert Verity DEE M 1942 00:58:59 927
78 Dave Neild LOC M 1947 01:00:35 909
79 Liz Potterton CLARO F 1956 01:00:45 908
80 Douglas Edwards MDOC M 1947 01:01:07 904
81 Anne Burbidge WCOC F 1961 01:01:38 898
82 Jane McCann MDOC F 1966 01:01:45 896
83 Debby Warren NN F 1963 01:02:30 888
84 Jill Emmerson OD F 1964 01:02:47 884
85 Emma Young Tinto W 1994 01:02:52
86 Philip Gager SROC M 1946 01:02:54 883
87 Mark Simmonds LOC M 1963 01:03:36 876
88 John Padget DEE M 1943 01:03:41 875
89 Carol Graham SOLWAY F 1966 01:05:17 859
90 Victoria Graham SOLWAY F 1997 01:06:06 850
91 Dick Whitworth BL M 1939 01:06:53 841
92 Helen Livesey LOC F 1964 01:07:27 833
93 Denis Murphy DEE M 1946 01:08:02 826
94 Duncan Shiell RR M 1948 01:08:08 825
95 Tom Edelsten GO M 1943 01:08:31 821
96 Richard Clark EBOR M 1946 01:09:09 814
97 Alexandra Hare NATO F 2001 01:09:35
98 Richard Moss BL M 1942 01:10:57 796
99 Jenn Hudd WCOC F 1966 01:12:48 776
100 Anne Darlington ERYRI F 1955 01:16:06 738
101 Rebecca Lloyd EPOC F 1964 01:25:18 640
102 Clare Baron POTOC W 1994 01:28:26
103 Colin Darlington ERYRI M 1953 01:29:46 589
104 Dave Walton LOC M 1951 01:31:13 574
105 Ann Cummings WCOC F 1959 01:31:33 570
106 Natalie Donohue EUOC W 1994 01:45:28
- Alison Simmons BOK F 1955 00:42:03
- Gabriel Rawlinson LEI F 1999 00:42:05
- Barrie Speake EBOR M 1941 00:46:21
- Julie Webster NOC F 1964 00:57:57
- Mike Thorpe EPOC M 1941 01:02:07
- Keith Henderson WIM M 1942 01:02:58
- Malin Andersson IND W 1994 01:04:29
- Norman French LOC M 1947 01:09:06
- Georgia Cottle EUOC W 1994 01:16:02
- Tony Wagg MDOC M 1945 01:17:00
Showing results 1 - 116 of 116