Results

Achievements at
orienteering events

PurpleThistle - Day 1, 23/08/2014

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.scottish-orienteering.org/seds/purple-thistle-2014

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Medium Thistle (length: 4.8km, climb: 110m, 17 controls)
Other courses: Baby Thistle | Big Thistle | Mighty Thistle | Small Thistle


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Jake Chapman MAROC M 2000 00:47:07
2 Martin Dean FVO M 1957 00:48:12 1239
3 Robert Daly GRAMP M 1957 00:52:48 1214
4 Ray Ward INT M 1975 00:53:48 1210
5 Joseph Wright BOF M 2000 00:55:26
6 Abigail Mason MAROC F 1999 00:56:50
7 Rona Lindsay ESOC F 1994 00:57:59 1189
8 Alex Campbell BASOC M 1958 00:58:57 1184
9 Bob Cherry AYROC M 1957 00:58:57 1184
10 Kenneth Daly INT M 1962 01:00:09 1177
11 Katrina McLeod GRAMP F 1994 01:01:40 1170
12 Graham McIntyre INT M 1958 01:03:56 1156
13 Alistair Chapman MAROC M 2001 01:04:19
14 Mike Stewart INT M 1958 01:05:27 1147
15 Alan Halliday MOR M 1954 01:05:53 1145
16 Antony Radford No Club M 1949 01:05:56
17 Kevin Holliday INVOC M 1968 01:06:08 1145
18 Briony Kincaid SOLWAY F 1996 01:06:45 1141
19 Phil Conway GO M 1963 01:07:05 1139
20 John Mason MAROC M 1964 01:09:04 1128
21 Jessica Mason CUOC F 1994 01:10:19 1122
22 Dave Coustick FVO M 1945 01:13:10 1107
23 Iain McLeod GRAMP M 1960 01:13:49 1105
24 Joe Cherry AYROC M 1996 01:15:28 1096
25 Lucy Galloway INT F 1966 01:16:02 1093
26 Donald Grassie MOR M 1956 01:16:25 1091
27 Evelyn Mason F 1996 01:16:44 1089
28 Roger Lott AIRE M 1950 01:16:59 1088
29 Colin Matheson FVO M 1954 01:17:12 1087
30 Jane Halliday MOR F 1960 01:17:19 1086
31 Lauren Eyre RNRMOC F 1991 01:17:25 1086
32 Roger Scrutton ESOC M 1947 01:20:10 1071
33 Alison Harding HH F 1960 01:22:27 1058
34 Lynne Walker BASOC F 1953 01:22:49 1056
35 Brian Bullen FVO M 1951 01:23:43 1052
36 Pauline Tryner SYO F 1972 01:23:57 1051
37 Sheila Strain ELO F 1948 01:24:26 1048
38 Chris Lates BL M 1940 01:24:51 1046
39 Jenny Wren BL F 1950 01:26:13 1039
40 Gerard Thomson STAG M 1956 01:26:24 1038
41 Bill Stevenson ESOC M 1949 01:31:09 1013
42 Perrine ponthenier CLYDE F 1991 01:33:14 1003
43 David Fenwick WCOC M 1944 01:35:06 993
44 Anne Burbidge WCOC F 1961 01:35:45 990
45 Jake Hanson INVOC M 1990 01:36:26 986
46 Stephen Restorick CLOK M 1956 01:39:15 971
47 Hazel Hindle MDOC F 1963 01:44:10 946
48 Dick Whitworth BL M 1939 01:45:51 937
49 Denise Wright MAROC F 1965 01:46:08 935
50 John Coon M 1951 01:47:07 930
51 Craig Falconer NO CLUB M 1993 01:47:12
52 David Esson GRAMP M 1979 01:47:22 928
53 Tom Todd INVOC M 1965 01:48:40 921
54 Jim Clark ESOC M 1936 02:12:48 793
55 Eibhlin Largey FERMO F 1993 02:24:43 727
56 Janet Clark ESOC F 1941 02:29:42 703
57 James Morrison ESOC M 1955 02:45:32 618
58 Penny Parkes HH F 1957 02:48:17 603
59 Angela Whitworth BL F 1942 03:36:14 350
- Louise Longhurst FVO F 1964 01:14:39
- David Rose PFO M 1950 01:57:25
- Tom Barkas LOC M 1948 02:00:30
Showing results 1 - 62 of 62