Results

Achievements at
orienteering events

British Middle Distance Championships (UKOL), 01/10/2017

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.sportident.co.uk/results/2017/BritishSprintMiddle/Middle/stage3_index.html

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL Course 7 (M65,W45) (length: 4.5km, climb: 95m, 26 controls)
Point calculations
1,040.84 + (111.08 x (3,795.99 - T)) / 961.92
Other courses: UKOL Course 1 (M21) | UKOL Course 10 (W70,W75,W80,W85) | UKOL Course 11 (M16) | UKOL Course 12 (W16) | Course 13 | Course 14 | Course 15 | Course 16 | UKOL Course 2 (W21) | UKOL Course 3 (M35,M40) | UKOL Course 4 (M45,M50) | UKOL Course 5 (M18,M20,M55,W35) | UKOL Course 6 (M60,W40) | UKOL Course 8 (M70,W18,W20,W50) | UKOL Course 9 (M75,M80,M85,W55,W60,W65)

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Brian Johnson WIM M 1951 00:40:46 1197
2 Jenny Peel SYO F 1968 00:41:22 1193
3 Amanda Crawshaw SYO F 1970 00:43:40 1177
4 Tony Carlyle AIRE M 1951 00:43:46 1176
5 Steve Whitehead EBOR M 1951 00:43:50 1175
6 Andy Hemsted HOC M 1949 00:44:47 1169
7 Juliette Soulard OD F 1971 00:45:20 1165
8 Lucy Wiegand SYO F 1968 00:45:21 1165
9 Richard Towler LOC M 1949 00:45:32 1164
10 John Britton MDOC M 1951 00:45:39 1163
11 Richard Payne EPOC M 1950 00:46:22 1158
12 Emma Harrison EPOC F 1972 00:46:29 1157
13 Axel Blomquist BAOC M 1952 00:46:42 1156
14 Julia Jarvis SO F 1968 00:46:55 1154
15 Mark Glaisher SAX M 1951 00:47:15 1152
16 Robert Brandon OD M 1949 00:47:39 1149
17 Don McKerrow SLOW M 1952 00:48:02 1146
18 Pauline Tryner SYO F 1972 00:49:02 1139
19 Robin Smith SO M 1952 00:49:27 1137
20 Lynne Thomas WCOC F 1970 00:49:35 1136
21 Alison Howe SAX F 1972 00:49:47 1134
22 Mike Godfree DVO M 1949 00:50:01 1133
23 Lisa James SOC F 1968 00:50:32 1129
24 Jonathan Howell WCH M 1952 00:51:27 1123
25 Stefan Stasiuk BKO M 1951 00:51:52 1120
26 Jane Stagg BOK F 1971 00:51:57 1119
27 Wendy Bullen WIM F 1968 00:52:29 1116
28 Natasha Conway AIRE F 1971 00:52:45 1114
29 Tim Sands BOK M 1949 00:52:45 1114
30 Lucy Giles BAOC F 1969 00:55:07 1097
31 Mike Smithard DEE M 1949 00:55:19 1096
32 Terry Smith SOC M 1950 00:55:35 1094
33 Sarah Bayliss SPLOT F 1968 00:56:09 1090
34 Keith MacDermott EBOR M 1949 00:56:14 1090
35 Roman Kotecky OD M 1949 00:56:49 1086
36 Andrew Cummings HH M 1952 00:57:50 1078
37 Nicholas Pugh SOS M 1951 00:58:01 1077
38 Philip Gristwood MV M 1949 00:58:09 1076
39 Michael Bickle WAOC M 1948 00:59:12 1069
40 Norman Hall DEE M 1948 00:59:43 1065
41 Jim Mallinson SLOW M 1949 01:00:28 1060
42 Robin Strain ELO M 1950 01:00:41 1059
43 Keith Willdig OD M 1949 01:01:07 1056
44 Steve Brockbank LOC M 1948 01:01:34 1053
45 Paul Taunton NGOC M 1950 01:03:13 1041
46 Mike Bolton MV M 1950 01:03:38 1038
47 Lesley Ward SYO F 1969 01:03:45 1037
48 Mark Dyer BOK M 1948 01:04:41 1031
49 Chris Burden AIRE M 1948 01:04:43 1031
50 Mike Elliot MV M 1951 01:05:49 1023
51 Martin Ricketts TVOC M 1948 01:07:16 1013
52 Mick Smith HH M 1948 01:07:19 1013
53 Boryana Peeva SLOW F 1969 01:08:26 1005
54 John Pullin LOC M 1949 01:08:49 1002
55 Martin Lock GO M 1948 01:09:19 999
56 Mike Baggott OD M 1951 01:09:42 996
57 Jane Dring-Morris LEI F 1968 01:10:40 990
58 Ruth Harris DEE F 1969 01:11:44 982
59 Jane Blackford BADO F 1969 01:11:51 981
60 Peter Dudman SO M 1951 01:13:10 972
61 Allan Darwell BOK M 1951 01:13:37 969
62 Stephen Searle NOR M 1951 01:13:48 968
63 Beverley Inkson SYO F 1969 01:14:38 962
64 Dawn Figg HH F 1969 01:14:45 961
65 Jon Wheatcroft TVOC M 1952 01:15:00 960
66 Trish Lydon LEI F 1968 01:15:14 958
67 Chris Shaw HAVOC M 1949 01:15:57 953
68 Judith Bell ESOC F 1969 01:16:53 946
69 Paul Kilpin TVOC M 1949 01:17:42 941
70 Paul Greenough TVOC M 1948 01:17:56 939
71 Ranald Macdonald DVO M 1952 01:17:58 939
72 Katharine Bartram NOR F 1972 01:18:01 939
73 Geoff Goodwin DFOK M 1951 01:18:50 933
74 Helen Hague WAOC F 1969 01:19:44 927
75 Lisa Methven BKO F 1969 01:19:57 925
76 Toni Whittle BKO F 1970 01:20:20 923
77 Eric Harper BKO M 1951 01:20:40 920
78 Ian Hudson BKO M 1951 01:22:43 906
79 Tony Milroy QO M 1949 01:25:10 889
80 Stephen Round SELOC M 1951 01:25:43 885
81 Gillian Bowers HH F 1971 01:28:06 869
82 Graham Todd EBOR M 1950 01:28:46 864
83 Richard Lewis WRE M 1951 01:29:01 862
84 Michelle Ward NGOC F 1970 01:30:09 855
85 Sarah Underwood W 1972 01:35:57
86 Janette McHendry WCOC F 1969 01:43:50 760
87 Mike Turner SO M 1950 02:10:26 575
88 Mel Golding BKO F 1971 02:11:45 566
- John Van Rooyen SAX M 1949 00:54:59
- John Simmons BOK M 1951 00:56:39
- Bob Dredge WCH M 1951 00:57:40
- Emily Pieters SYO F 1972 01:23:18
- Eric Brown HOC M 1948 01:30:51
Showing results 1 - 93 of 93