Results

Achievements at
orienteering events

British Middle Distance Championships (UKOL), 01/10/2017

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.sportident.co.uk/results/2017/BritishSprintMiddle/Middle/stage3_index.html

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL Course 3 (M35,M40) (length: 5.3km, climb: 185m, 26 controls)
Point calculations
1,191.19 + (114.99 x (3,304.85 - T)) / 1,013.94
Other courses: UKOL Course 1 (M21) | UKOL Course 10 (W70,W75,W80,W85) | UKOL Course 11 (M16) | UKOL Course 12 (W16) | Course 13 | Course 14 | Course 15 | Course 16 | UKOL Course 2 (W21) | UKOL Course 4 (M45,M50) | UKOL Course 5 (M18,M20,M55,W35) | UKOL Course 6 (M60,W40) | UKOL Course 7 (M65,W45) | UKOL Course 8 (M70,W18,W20,W50) | UKOL Course 9 (M75,M80,M85,W55,W60,W65)

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Nick Barrable SYO M 1974 00:33:26 1338
2 Edward Catmur SLOW M 1982 00:34:53 1329
3 Andrew Preston SYO M 1977 00:35:06 1327
4 Anthony Squire NOC M 1977 00:35:25 1325
5 Paul Couldridge SLOW M 1974 00:35:59 1321
6 Geoffrey Ellis BOK M 1976 00:37:37 1310
7 Andy Simpson LEI M 1973 00:38:18 1305
8 Ben Chesters DEVON M 1978 00:41:05 1286
9 Juraj Hammer M 1977 00:42:32
10 Jan Travnicek TVOC M 1975 00:43:36 1269
11 Ian Hargreaves SOS M 1976 00:43:49 1268
12 Graham Pigott POTOC M 1981 00:44:54 1260
13 Dmitry Ushakov LOK M 1973 00:45:07 1259
14 Ian Marsden HH M 1976 00:48:19 1237
15 Christopher Rhodes NWO M 1980 00:49:01 1232
16 Will Heap SO M 1973 00:49:16 1231
17 Thomas Raftery HH M 1980 00:49:53 1227
18 Glen Richardson NOR M 1978 00:50:14 1224
19 Peter Suba WSX M 1974 00:50:51 1220
20 Alastair Dunlop CLYDE M 1973 00:53:52 1199
21 Mark Saunders BKO M 1978 00:55:23 1189
22 Paul Todd LOK M 1975 00:56:52 1179
23 Andrew Howard WIM M 1974 00:58:29 1168
24 Mark Standen TVOC M 1978 00:58:42 1167
25 Stuart Ebbrell BAOC M 1974 00:58:59 1165
26 Ian Buxton TVOC M 1965 00:59:07 1164
27 Andy Glover LEI M 1978 00:59:47 1159
28 Aleksi Kankainen TVOC M 1977 01:00:36 1154
29 Rob Humphreys HH M 1978 01:02:03 1144
30 Jolyon Medlock WSX M 1974 01:03:17 1135
31 Tom Birthwright NGOC M 1979 01:10:39 1085
32 Nikolay Yanev SLOW M 1973 01:11:59 1076
33 Ricardo Fernandes WCH M 1973 01:16:51 1043
34 Ben Flippance OD M 1977 01:21:05 1014
35 Chris Heaton LEI M 1980 01:26:17 979
36 Rob Askham SMOC M 1974 01:32:43 935
37 Paul Gregson OD M 1979 01:40:00 886
38 Adam Fowler RAFO M 1981 02:11:25 672
39 Rob Jackman NOR M 1977 02:15:37 643
- Simon Lott BOK M 1977 01:20:16
Showing results 1 - 40 of 40