Results

Achievements at
orienteering events

November Classic and Southern Championships (UKOL), 05/11/2017

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.southampton-orienteers.org.uk/event/2017/11/05/50th-november-classic/results

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL 2 (M18,M20,M35,M40,W21) (length: 11.575km, climb: 300m, 24 controls)
Point calculations
1,230.76 + (68.46 x (5,724.04 - T)) / 972.86
Other courses: UKOL 1 (M21) | UKOL 3 (M45,M50) | UKOL 4 (M55) | UKOL 5 (M16,M60) | UKOL 6 (W35,W40) | UKOL 7 (M65,W45,W50) | UKOL 8 (M70,W16,W18,W20,W55) | UKOL 9 (M75,W60) | UKOL 10 (W65,W70) | UKOL 11 (M80,W75) | UKOL 12 (M85,M90,W80) | 14 | 15 | 16 | 17 | 18


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Samuel Fielding SHUOC M 1998 01:10:31 1336
2 Megan Carter-Davies SBOC F 1996 01:10:47 1335
3 Geoffrey Ellis RAFO M 1976 01:11:37 1331
4 Robert Finch SOC M 1992 01:13:01 1325
5 Paul Couldridge SLOW M 1974 01:14:34 1319
6 Fiona Bunn TVOC F 1999 01:15:18 1316
7 Andy Simpson LEI M 1973 01:16:26 1311
8 Andy Brett BAOC M 1985 01:16:27 1311
9 Matt Whipple SWOC M 1989 01:18:15 1303
10 Cecilie Andersen BOK F 1997 01:19:51 1296
11 Edward Catmur SLOW M 1982 01:19:54 1296
12 David Currie SOC M 1976 01:20:20 1294
13 Sarah Rollins SN F 1976 01:22:57 1283
14 Matthias Mahr SLOW M 1976 01:23:39 1280
15 Abi Weeds SLOW F 1977 01:24:49 1275
16 Ian Hargreaves SOS M 1976 01:25:20 1273
17 Helen Bridle ESOC F 1979 01:25:45 1272
18 Anastasia Trubkina FVO F 1990 01:27:13 1265
19 Christopher Rhodes BADO M 1980 01:27:39 1263
20 Harry Fox DEVON M 2000 01:27:46 1263
21 Richard Collyer GO M 1974 01:28:27 1260
22 Will Heap SO M 1973 01:28:38 1259
23 Peter Suba WSX M 1974 01:28:54 1258
24 Ruth Beale SN F 1987 01:29:18 1257
25 Harry McMurtrie DEVON M 2000 01:31:28 1247
26 Ian Marsden HH M 1976 01:31:56 1245
27 Andrew Nash SOC M 1976 01:33:22 1239
28 Joel Hallberg UMEƅ O M 01:33:24
29 James Errington HH M 1997 01:33:37 1238
30 Tom Davies SLOW M 1978 01:34:02 1237
31 Tom McComiskie LVO M 1977 01:35:00 1232
32 Thomas Cochrane NGOC M 1986 01:35:24 1231
33 Ethan Tebbutt LEI M 2001 01:35:42 1229
34 Wah Kin Michael Lai MWOC M 1996 01:37:53 1220
35 Robert Ashton BAOC M 1984 01:38:15 1219
36 Mark Saunders BKO M 1978 01:38:23 1218
37 Terry Furlong BAOC M 1990 01:41:07 1207
38 Dominic Walker DEVON M 2000 01:43:34 1196
39 Liam Marsh SO M 1998 01:43:35 1196
40 Anne Edwards TVOC F 1989 01:47:01 1182
41 Luke Woodward TVOC M 1980 01:47:08 1181
42 Scott Parnell BOF M 1982 01:47:29 1180
43 Nat Skidmore TVOC M 1984 01:49:49 1170
44 Alan Blanchflower WSX M 1985 01:50:25 1167
45 Jamie Hicks SOC M 1996 01:51:34 1163
46 Yordan Kolev SLOW M 1987 01:53:45 1153
47 Toni O'Donovan LEI F 1978 01:54:21 1151
48 Matthew Grant SN M 1973 01:54:24 1151
49 Adam Bushnell POTOC M 1989 01:55:01 1148
50 Stuart Ebbrell BAOC M 1974 01:56:41 1141
51 Euan Marsh SO M 1995 01:57:49 1136
52 Stuart Southwick SOC M 1981 02:02:27 1117
53 George Simmons GO M 1995 02:13:21 1071
54 Richard Golding BKO M 1968 02:21:01 1038
55 Berry Paul IND M 03:20:34
Showing results 1 - 55 of 55