Results

Achievements at
orienteering events

British Night Championships (UKOL), 25/02/2017

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at https://www.lakeland-orienteering.org.uk/events/british-night-championships-great-tower-25-feb-2017

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL 6 (M16,M55,M60) (length: 4.88km, climb: 305m, 18 controls)
Point calculations
1,192.60 + (84.12 x (301,149.00 - T)) / 65,620.06
Other courses: UKOL 1 (M21) | UKOL 2 (M20,M35,M40) | UKOL 3 (M18,W21) | UKOL 4 (M45,M50) | UKOL 5 (W20,W35,W40) | UKOL 7 (M65,W18,W45,W50) | UKOL 8 (M70,W55,W60,W16) | UKOL 9 (M75,W65,W70) | UKOL 10 (M80,M85,W75,W80,W85)

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Alistair Chapman MAROC M 2001 51:18:00 1342
2 Quentin Harding SROC M 1962 51:31:00 1341
3 Tim Tett SYO M 1960 59:25:00 1304
4 Mark Saunders BOK M 1959 62:23:00 1291
5 William Thomas MWOC M 2001 62:54:00 1288
6 Joe Hudd WCOC M 2003 63:03:00
7 Luke Graham MAROC M 2001 63:12:00 1287
8 Jonathan Emberton EPOC M 1961 64:07:00 1283
9 Matthew Gooch MAROC M 2002 65:38:00
10 Michael Billinghurst WCOC M 1960 66:51:00 1270
11 Keith Tonkin BL M 1958 67:08:00 1269
12 Mike Pedley EPOC M 1960 68:17:00 1264
13 Nicholas Lightfoot SYO M 1961 68:44:00 1261
14 Ian Ditchfield MV M 1956 69:05:00 1260
15 Adam Conway GO M 2003 70:08:00
16 Alan Rosen HH M 1955 71:16:00 1250
17 Mick Lucking NOC M 1957 73:20:00 1240
18 Stanley Heap SO M 2001 74:20:00 1236
19 Michael Napier NOC M 1953 74:55:00 1233
20 Matthew Clarke SUFFOC M 2001 75:38:00 1230
21 Robert King AIRE M 1959 76:53:00 1224
22 John Tullie RR M 1957 78:38:00 1216
23 Roger Thomas WCOC M 1960 79:31:00 1212
24 Mark Seddon SELOC M 1962 79:52:00 1210
25 Joe Sunley WCOC M 2003 82:25:00
26 Derek Fryer LOC M 1954 82:46:00 1197
27 John Embrey DEE M 1958 84:03:00 1191
28 Ian Marshall AIRE M 1962 84:12:00 1190
29 Ben Goodwin WCOC M 2001 84:24:00 1189
30 Ben Dempsey MDOC M 2002 84:44:00
31 Bruce Bryant OD M 1957 87:19:00 1176
32 Alex Fielding HH M 2003 89:42:00
33 Chris Pollitt WCOC M 1961 90:46:00 1160
34 Jonathan Gilbert NOR M 1959 93:54:00 1145
35 Graham Capper LOC M 1958 95:02:00 1140
36 Dominic Dakin SYO M 2001 95:56:00 1136
37 Alexander Mitchell HOC M 2002 97:06:00
38 Crawford Lindsay ESOC M 1955 99:03:00 1122
39 David Vincent DVO M 1961 101:09:00 1112
40 Andy Robinson SLOW M 1954 102:11:00 1107
41 Colin Hicks SOC M 1952 104:13:00 1098
42 David Downes WCOC M 1954 105:09:00 1093
43 Mikhail Gryaznevich TVOC M 1954 105:33:00 1092
44 Bob Cherry AYROC M 1957 108:06:00 1080
45 Richard Llewellyn NOC M 1954 108:20:00 1079
46 Paul Bradbury SYO M 1957 108:22:00 1079
47 Trevor Ricketts MAROC M 1960 108:31:00 1078
48 Kevin Bracher SOC M 1955 109:39:00 1073
49 Kevan Latham SELOC M 1956 115:02:00 1048
50 David Rosen SROC M 1953 116:41:00 1040
- Roger Stein SBOC M 1953 55:46:00
- Rob Bailey CLOK M 1959 66:07:00
- Andy Emmerson OD M 1956 67:48:00
- George Van Dam HALO M 2001 68:26:00
- Francis Smith-Ward LOC M 2001 71:40:00
- Oliver Lunn OD M 2002 76:02:00
- Felix Lunn OD M 2002 76:32:00
- Adam Thorpe EPOC M 2002 77:21:00
- Richard Wilson LOC M 1953 80:14:00
- Graham Thomas SAX M 1962 81:09:00
- Joel Gooch MAROC M 2004 89:49:00
- Simon Filmore LOC M 1956 100:34:00
- Ray Collins WCH M 1955 104:53:00
Showing results 1 - 63 of 63