Results

Achievements at
orienteering events

EUOC Big Weekend, 21/01/2017

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.rstrain.co.uk/results_17/euoc_bw/

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Course 2 (length: 8km, 23 controls)
Point calculations
1,175.33 + (98.24 x (3,988.22 - T)) / 592.32
Other courses: Course 1 | Course 3 | Course 4 | Course 5 | Course 6 | Course 7


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Thomas Wilson EUOC M 1997 00:43:49 1401
2 Jack Leitch EUOC M 1998 00:47:41 1362
3 Tessa Strain EUOC F 1987 00:49:59 1339
4 Paul Couldridge SLOW M 1974 00:50:57 1330
5 Quentin Harding SROC M 1962 00:51:17 1326
6 Ray Ward INT M 1975 00:52:01 1319
7 Patrick Walder CLYDE M 1970 00:52:03 1319
8 Jon Hollingdale JOK M 1963 00:52:16 1317
9 Grace Molloy FVO F 2000 00:53:59 1300
10 Roger Goddard FVO M 1974 00:54:13 1297
11 Kirstin Maxwell RR F 1992 00:54:17 1297
12 Duncan Harris DEE M 1966 00:54:23 1296
13 Zoe Harding EUOC F 1994 00:54:25 1295
14 David Robertson CLYDE M 1964 00:54:57 1290
15 Alistair Hindle ESOC M 1972 00:55:35 1284
16 Julie Emmerson OD F 1996 00:56:32 1274
17 Oliver O'Brien SLOW M 1980 00:56:55 1270
18 Jon Cross FVO M 1967 00:58:24 1256
19 Aoife McCavana UCDO W 1996 00:58:36
20 Robin Galloway INT M 1966 00:58:44 1252
21 Terry Johnstone ESOC M 1966 00:59:09 1248
22 Mark Wood ESOC M 1968 00:59:15 1247
23 Tamsin Moran SOC F 1994 00:59:53 1241
24 Caspian Richards INT M 1971 01:00:08 1238
25 Francis Shillitoe NATO M 1974 01:00:58 1230
26 Niamh Hunter WCOC F 2000 01:01:09 1228
27 Andrew Campbell MOR M 1967 01:01:14 1227
28 Robin Bryson FERMO M 1962 01:01:21 1226
29 Laura King AIRE F 1999 01:01:44 1222
30 Walter Clark ESOC M 1976 01:01:44 1222
31 Vince Roper SLOW M 1967 01:01:54 1221
32 Ben Hartman INT M 1969 01:02:17 1217
33 Fay Walsh EUOC F 1997 01:02:27 1215
34 Alan Elwood LVO M 1970 01:02:28 1215
35 Billy Reed LVO M 1965 01:02:46 1212
36 Gemma Karatay BASOC F 1982 01:02:49 1212
37 Rona Lindsay ESOC F 1994 01:03:03 1209
38 David Spencer WCOC M 1969 01:03:19 1207
39 Graeme Ross INT M 1973 01:03:20 1207
40 Dan Findlay-Robinson WCH M 1981 01:03:49 1202
41 Helen Gardner SLOW F 1986 01:04:33 1194
42 Lindsay Robertson CLYDE F 1999 01:04:45 1192
43 Caoimhe O'Boyle CNOC W 1997 01:04:45
44 Max Carcas INT M 1968 01:04:49 1192
45 Kathryn Barr MOR F 1999 01:04:50 1192
46 Lucy Haines AIRE F 1999 01:04:59 1190
47 Niamh Corbett UCDO W 1996 01:05:01
48 Harriet Lawson OD F 1995 01:05:12 1188
49 Trevor Hindle MDOC M 1964 01:05:13 1188
50 Peter Huzan SLOW M 1964 01:06:09 1179
51 Alastair Dunlop CLYDE M 1973 01:06:29 1175
52 Sarah Tullie FVO F 1992 01:06:31 1175
53 Carolyn Hindle MDOC F 1996 01:07:06 1169
54 Mark Rowe ESOC M 1974 01:07:11 1168
55 Chris Dibben INT M 1969 01:07:17 1167
56 William Ivory INT M 1972 01:07:33 1165
57 Clare Stansfield FVO F 1999 01:07:43 1163
58 Hannah Cleary-Hughes LOC F 1997 01:07:54 1161
59 Sue Carter SLOW F 1967 01:08:00 1160
60 Iain Shepherd INVOC M 1963 01:08:28 1155
61 Laura Hindle MDOC F 1998 01:08:52 1151
62 Jessica Orr CLYDE F 1991 01:09:01 1150
63 Abi Longhurst FVO F 1992 01:09:17 1147
64 Tony Udris SYO M 1969 01:09:42 1143
65 Stephen Borrill WAOC M 1971 01:09:46 1143
66 Richard Lecky-Thompson LOC M 1963 01:10:11 1138
67 Isla Simmons BOK F 1992 01:10:39 1134
68 Nick Martin CLOK M 1970 01:11:07 1129
69 Trevor Hoey FVO M 1964 01:11:08 1129
70 Alison Campbell BASOC F 1991 01:11:13 1128
71 John Slater WCOC M 1971 01:11:19 1127
72 Hannah Goldswain PFO F 1998 01:11:58 1121
73 Audrey Duquenne TAD W 1996 01:12:16
74 Sarah McAdam RR F 1984 01:12:57 1111
75 Graham Haley INT M 1965 01:12:58 1111
76 Gillian Martin ESOC F 1980 01:13:02 1110
77 Rafaela Ilmoni STAG F 1992 01:14:09 1099
78 Michael McPhillips ESOC M 1969 01:14:35 1095
79 Rosalind Shepherd INVOC F 1994 01:14:44 1093
80 David Mcneish ESOC M 1972 01:14:48 1092
81 Jonathan Molloy FVO M 1968 01:16:37 1074
82 Mariama Dryak DUOC F 1995 01:16:39 1074
83 Andrew Paterson CLYDE M 1967 01:17:48 1063
84 Katherine Bett SN F 1995 01:17:55 1061
85 Andrew Macpherson CLYDE M 1967 01:18:12 1059
86 Elizabeth Gardner STAG F 1987 01:18:21 1057
87 Ronald Nolan ESOC M 1967 01:18:51 1052
88 Mykyta Chubynsky OD M 1976 01:19:21 1047
89 Duncan Leishman ELO M 1970 01:19:24 1047
90 Katherine Lowles WCOC F 1998 01:19:59 1041
91 Richard Naish DVO M 1965 01:21:15 1028
92 Tim Harding ELO M 1963 01:21:39 1024
93 Vicki Masheder CLYDE F 1979 01:22:15 1018
94 Nick Langley CLYDE M 1970 01:23:25 1007
95 Meabh Perkins UCDO W 1997 01:25:29
96 Enrada Cepele SROC F 1988 01:27:10 969
97 Paul Watson MDOC M 1974 01:27:23 967
98 Florence Shekleton NWMS W 1996 01:27:51
99 Zoszka Webb NWMS W 1996 01:28:03
100 Timothy May ESOC M 1962 01:28:43 954
101 Erika Lindqvist UNOC W 1996 01:30:39
102 Lou Lefevre TAD W 1996 01:30:53
103 Emma Peters UNOC W 1996 01:30:54
104 Louise Whitton NWMS W 1996 01:31:20
105 Victoria Graham SOLWAY F 1997 01:31:50 923
106 Kathryn Cockburn GUOC F 1995 01:35:34 886
107 Rachel McTurk HAVOC F 1988 01:36:06 880
108 Katie Parker-Conway NWMS W 1996 01:36:43
109 Elizabeth Deutsch NWMS W 1996 01:38:50
110 Alice Galbraith-Olive NWMS W 1997 01:41:53
111 Ilona Telpova NWMS W 1996 01:44:51
112 Louisa Murray NWMS W 1996 01:49:58
113 Ashwini Sridhar NWMS W 1996 01:51:09
114 andrew Leedham LOC M 1963 01:58:14 660
115 Ailsa Bell NWMS W 1996 02:01:46
116 Alka Sobti NWMS W 1996 02:03:49
117 Charlotte Ford NWMS W 1996 02:06:52
118 Jazlina Sutanto NWMS W 1996 02:09:19
119 Kirsty Ross NWMS W 1996 02:10:14
120 Iona Blundell NWMS W 1997 02:10:16
121 Emily Mackie NWMS W 1996 02:17:54
122 Claire Stevens NWMS W 1996 02:20:56
123 Bronte Corner NWMS W 1996 02:25:17
124 Katariina Tiikko GUOC F 1996 02:25:31 389
125 Bronwyn Woodburn NWMS W 1996 02:42:31
- Cliona McCullough DUO W 1996 00:18:23
- Stuart Graham SOLWAY M 1968 01:22:11
- Elizabeth Hamer-Davies MDOC F 1965 01:22:47
- Rainer Heger RR M 1963 01:37:55
- Paul Lawlor ESOC M 1964 01:54:02
Showing results 1 - 130 of 130