Results

Achievements at
orienteering events

EUOC Big Weekend - Arthur's Seat, 27/01/2019

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at https//euoc.wordpress.com/

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Brown (length: 8.3km, climb: 415m, 25 controls)
Point calculations
1,231.72 + (70.10 x (4,960.91 - T)) / 837.35
Other courses: Blue | Green | Short Green | Light Green | Orange | Yellow | White

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Mark Nixon FVO M 1984 00:53:02 1381
2 Philipp von Arx OL Regio Olten M 1998 00:58:45
3 Peter Molloy FVO M 2002 00:59:15 1349
4 Richard Purkis ESOC M 1993 01:01:31 1338
5 Tom Wood ERYRI M 2000 01:04:34 1323
6 Louis Macmillan ECKO M 2002 01:05:25 1318
7 Niall McCarthy UCDO M 1998 01:06:34
8 Roger Goddard FVO M 1974 01:07:16 1309
9 Will Hensman FVO M 1979 01:07:33 1308
10 Craig Nolan ESOC M 1995 01:09:22 1299
11 Luke Parker CLARO M 2000 01:10:25 1293
12 Duncan Harris DEE M 1966 01:11:09 1290
13 Laura Ramstein OLC Graz W 1998 01:11:29
14 Paul Hammond FVO M 1976 01:11:53 1286
15 Lorenzo Calabro BOK M 1978 01:13:50 1276
16 Robin Galloway INT M 1966 01:16:14 1264
17 Ben Goodwin WCOC M 2001 01:16:37 1262
18 Darragh Hoare Bishopstown Orientee M 2001 01:16:43
19 Louis Morris WCOC M 2001 01:17:04 1260
20 Arthur Raffle DUOC M 1998 01:17:13 1259
21 Oli Warlow ESOC M 1984 01:17:15
22 Mary Fleming SYO F 1993 01:18:25 1253
23 Luke Piper DUOC M 1997 01:18:28 1253
24 Tim Griffin GRAMP M 1966 01:18:48 1251
25 David Eades INT M 1967 01:18:51 1251
26 Dominic Dakin SYO M 2001 01:19:18 1249
27 Nicholas Wilson LEI M 1999 01:20:07 1245
28 William Ivory INT M 1972 01:21:36 1237
29 Fredrik Nordvall Forsberg STAG M 1985 01:21:41 1237
30 Alistair Chapman MAROC M 2001 01:21:48 1236
31 Andrew Elwood LVO M 2001 01:22:16 1234
32 Francis Shillitoe NATO M 1974 01:22:39 1232
33 Matthew Foskett DUOC M 1997 01:23:17 1229
34 Ben Brown ESOC M 2001 01:24:35 1222
35 Peter Murphy DEE M 1977 01:25:00 1220
36 Calum Barnetson BAOC M 1993 01:27:23 1208
37 Anika Schwarze-Chintapatla EBOR F 2001 01:28:01 1205
38 Keith Masson MV M 1960 01:28:04 1205
39 Che Finlay M 1979 01:28:36
40 Aleksandr Vikentev GUOC M 1998 01:28:43
41 Keith Brown ESOC M 1962 01:29:17 1199
42 Daniel Campbell MOR M 2002 01:35:15 1169
43 Callum Tyler ESOC M 1993 01:35:58 1165
44 Jon Shepherd INVOC M 1966 01:37:40 1156
45 James Meredith EBOR M 1978 01:38:09 1154
46 Chris Morgan ESOC M 1978 01:38:33 1152
47 Ben Lonsdale RAFO M 1982 01:39:38 1147
48 David McPhillips ESOC M 2002 01:42:10 1134
49 Edmund Rooney RR M 1961 01:44:52 1120
50 Andy Robinson LOC M 1954 01:45:15 1118
51 Colin Ledlie INT M 1966 01:46:50 1110
52 Daniel Murphy DUOC M 1997 01:58:56 1050
53 Euan Mackenzie ESOC M 1961 02:30:42 890
- Finlay Todd INVOC M 1999 00:35:00
Showing results 1 - 54 of 54