Results

Achievements at
orienteering events

LOC/SROC Weekend (UKOL), 13/11/2016

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at sroc.org/menu2/2016/Nov/131116.htm

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL Blue (M16,M55,M60,W35,W40) (length: 6.9km, climb: 200m, 20 controls)
Other courses: UKOL Black (M21) | UKOL Brown (M35,M40) | UKOL Short Brown (M18,M20,M45,M50,W21) | UKOL Short Blue (M65,W18,W20,W45,W50) | UKOL Green (M70,W16,W55,W60) | UKOL Short Green (M75,M80,M85,M90,W65,W70) | UKOL Very Short Green (W75,W80,W85,W90) | Light Green | Orange | Yellow


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 John Tullie RR M 1957 00:48:21 1241
2 David Bunn TVOC M 2001 00:53:07
3 Stanley Heap SO M 2001 00:55:18
4 Nick Taylor MDOC M 1980 00:55:21 1209
5 Kevin Harding HH M 1959 00:56:16 1205
6 Adam Thorpe EPOC M 2002 00:57:05
7 Michael Billinghurst WCOC M 1960 00:57:12 1201
8 Peter Haines AIRE M 1954 00:57:38 1199
9 Jonathan Emberton EPOC M 1961 00:58:17 1197
10 Finlay Johnson SROC M 2002 00:58:31
11 Ben Breeze WCOC M 2000 00:59:28 1192
12 Dominic Dakin SYO M 2001 00:59:44
13 Heather Heppenstall LOC F 1981 01:00:10 1189
14 Mike Johnson SROC M 1960 01:01:12 1184
15 John Embrey DEE M 1958 01:01:24 1184
16 Matthew Clarke SUFFOC M 2001 01:01:25
17 Sam Yates LOC M 1999 01:01:30 1183
18 James Crawford GO M 1955 01:02:52 1177
19 Mike Pedley EPOC M 1960 01:02:52 1177
20 Philip Eeles SOC M 1955 01:03:27 1175
21 David Vincent DVO M 1961 01:03:29 1175
22 Francis Smith-Ward LOC M 2001 01:04:09
23 Andy Lewsley BL M 1955 01:05:37 1166
24 Christopher Calow DEE M 1952 01:05:40 1166
25 Steve Ingleby DEE M 1953 01:06:36 1162
26 Crawford Lindsay ESOC M 1955 01:06:41 1161
27 Ethan Tebbutt LEI M 2001 01:07:12
28 Robert Daly GRAMP M 1957 01:07:59 1156
29 Will Harrison SUFFOC M 1961 01:08:01 1156
30 Alan Rosen HH M 1955 01:08:38 1153
31 David Hunt BOK M 1960 01:08:44 1153
32 Christopher Kelsey BOK M 1957 01:10:04 1147
33 Paul Bradbury SYO M 1957 01:10:12 1147
34 Nigel Beasant DEE M 1960 01:10:17 1146
35 Ella Gilbert NOR F 1998 01:10:45 1144
36 Emma Harrison EPOC F 1972 01:10:47 1144
37 Alex Finch SROC M 1959 01:10:53 1144
38 Rob Bailey CLOK M 1959 01:11:08 1143
39 Andrew Yeates WCH M 1960 01:11:12 1142
40 Steve Corrigan EBOR M 1958 01:11:24 1141
41 Phil Conway GO M 1963 01:11:41 1140
42 Joseph Goodwin WCOC M 2000 01:11:50 1140
43 Derek Allison LOC M 1957 01:12:13 1138
44 Anne Straube OD F 1975 01:12:54 1135
45 Kerina Lake SBOC F 1978 01:12:59 1135
46 Ben Goodwin WCOC M 2001 01:14:16
47 Derek Fryer LOC M 1954 01:14:19 1129
48 Dave Bales POTOC M 1955 01:14:47 1127
49 Jonathan Gilbert NOR M 1959 01:14:50 1127
50 Raymond Wren BL M 1946 01:14:54 1127
51 Graham Capper LOC M 1958 01:15:22 1125
52 Alan Honey BOK M 1960 01:16:11 1121
53 John Taylor SROC M 1949 01:16:53 1118
54 Dave Marr OD M 1951 01:17:18 1117
55 Andrew Stemp WAOC M 1997 01:17:26 1116
56 Stephen Fellbaum MDOC M 1960 01:17:47 1115
57 Ian Teasdale WCOC M 1960 01:18:20 1112
58 Joanne Taylor SROC F 1963 01:18:32 1111
59 Harry Scott LOC M 2000 01:18:40 1111
60 Bruce Bryant OD M 1957 01:18:50 1110
61 Sarah Haines AIRE F 1959 01:19:17 1108
62 Simon Filmore LOC M 1956 01:20:52 1102
63 Katherine Hampshire NN F 1969 01:21:10 1100
64 Lynne Thomas WCOC F 1970 01:21:22 1099
65 Mary Ockenden SROC F 1959 01:22:21 1095
66 Andrew Quickfall SROC M 1957 01:22:22 1095
67 Diane Mayes CLOK F 1972 01:24:13 1087
68 James McCann MDOC M 2000 01:24:48 1085
69 Ange Jackson WCOC F 1975 01:25:18 1083
70 Richard Wilson LOC M 1953 01:25:36 1081
71 Paul Gaines BL M 1971 01:29:24 1065
72 Colin Swallow SN M 1957 01:29:43 1063
73 Chris Roberts SROC M 1956 01:30:27 1060
74 Malcolm Irvine DEE M 1955 01:32:46 1050
75 Joseph Murphy SROC M 1965 01:33:37 1047
76 Elizabeth Hindle LOC F 1954 01:34:58 1041
77 Dorothy Pelly LOC F 1958 01:37:05 1031
78 Catherine Bushnell POTOC F 1991 01:37:25 1030
79 Joseph Metcalfe NATO M 2001 01:37:38
80 Mykyta Chubynsky OD M 1976 01:41:17 1014
81 William Sanderson LOC M 2001 01:41:58
82 Steven Martin MDOC M 1961 01:43:59
83 Mark Dakin SYO M 1960 01:47:13 989
84 Vicky Tucker CLOK F 1974 01:51:26 971
85 Richard Bartlett LOC M 1953 01:52:43 965
86 Phill Newton CLOK M 1968 01:53:49 961
87 David Thomas BOF M 1958 01:57:43 944
88 Neil Adams WCH M 1959 01:57:51 944
89 Joanne Field NATO F 1974 02:03:05 921
90 Rob Smart OD M 1968 02:09:52 892
91 Daniel Murphy DUOC M 1997 02:25:24 826
92 Paul Gregson OD M 1979 02:55:03 700
- David Hargreaves SROC M 1951 00:55:48
- Ian Ditchfield MV M 1956 01:10:22
- Luke Turner LOC M 1999 01:10:41
- John Birtwistle CLARO M 1956 01:36:00
- Michael Stanwix EUOC M 1998 01:49:56
Showing results 1 - 97 of 97