Results

Achievements at
orienteering events

Northern Championships (UKOL), 26/02/2017

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL 2 (M20,M18,M35,M40,W21) (length: 9.6km, climb: 460m, 17 controls)
Point calculations
1,258.59 + (59.50 x (363,596.95 - T)) / 64,104.08
Other courses: UKOL 1 (M21) | UKOL 3 (M45,M50) | UKOL 4 (M55) | UKOL 5 (M60,M16) | UKOL 6 (W20,W18,W35,W40) | UKOL 7 (M65,W45,W50) | UKOL 8 (M70,W55,W16) | UKOL 9 (M75,W60) | UKOL 10 (W65,W70) | UKOL 11 (M80,W75) | UKOL 12 (M85,M90,W80) | UKOL 13 (W85,W90) | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Alastair Thomas WCOC M 2000 69:59:00 1362
2 Aidan Rigby CLOK M 1998 71:55:00 1356
3 Finn Lydon EUOC M 1999 79:39:00 1330
4 Eddie Narbett BOK M 1999 79:51:00 1329
5 Alasdair Pedley EUOC M 1999 80:32:00 1327
6 Roger Goddard FVO M 1974 81:27:00 1324
7 David Roome SROC M 1982 82:00:00 1322
8 Joseph Wright MAROC M 2000 82:18:00 1321
9 Anthony Squire NOC M 1977 83:06:00 1318
10 Harrison McCartney OD M 1998 84:21:00 1314
11 Paul Pruzina CUOC M 1997 85:07:00 1312
12 Lachlan Chavasse QO M 1999 85:24:00 1311
13 Tom Bray SOC M 1986 86:07:00 1308
14 Jake Chapman MAROC M 2000 87:41:00 1303
15 Noah Howlett LOC M 1998 87:45:00 1303
16 Nick Barrable SYO M 1974 88:06:00 1302
17 Daniel Spencer WCOC M 2000 88:27:00 1301
18 Zac Hudd WCOC M 2000 89:32:00 1297
19 Zoe Harding EUOC F 1994 90:25:00 1294
20 Heather Roome SROC F 1983 91:51:00 1289
21 Julian Simpson CLOK M 1975 92:02:00 1289
22 Rowan Capper LOC M 1996 92:08:00 1288
23 Andrew Powell DVO M 1982 93:28:00 1284
24 Samuel Fielding SHUOC M 1998 95:43:00 1276
25 Fanni Gyurko FVO F 1987 97:25:00 1271
26 Laurence Johnson SROC M 1998 97:46:00 1269
27 Michael Hallett BOK M 1997 98:18:00 1268
28 David Alcock AIRE M 1976 99:22:00 1264
29 Joe Thomas MWOC M 1998 99:46:00 1263
30 Lucy Butt SARUM F 1994 100:21:00 1261
31 Tom Wood ERYRI M 2000 100:35:00 1260
32 Harry McMurtrie DEVON M 2000 101:18:00 1258
33 Sarah Jones ESOC F 1996 101:41:00 1256
34 Christopher Goddard PFO M 1978 101:49:00 1256
35 Andrew Stemp WAOC M 1997 102:15:00 1254
36 Helen Winskill WCOC F 1974 102:55:00 1252
37 Hazel Wright MAROC F 1990 103:40:00 1250
38 Tim Harrison SUFFOC M 1999 103:48:00 1249
39 Julie Emmerson OD F 1996 104:02:00 1248
40 Iain Stamp WCH M 1980 104:50:00 1246
41 Dominic Walker DEVON M 2000 106:30:00 1240
42 Katrin Harding SLOW F 1993 107:16:00 1238
43 Dmitry Ushakov LOK M 1973 107:26:00 1237
44 Ian Cumpstey BL M 1977 107:40:00 1236
45 Alan Hartley BL M 1974 110:54:00 1226
46 Toni O'Donovan LEI F 1978 111:20:00 1224
47 Will Heap SO M 1973 113:02:00 1218
48 Euan Tebbutt LEI M 1998 113:15:00 1218
49 Andrew Hobson AIRE M 1984 114:32:00 1213
50 Anne Edwards TVOC F 1989 114:35:00 1213
51 Luigi Lerose SROC M 1977 115:15:00 1211
52 Sarah Atkinson LOC F 1984 116:19:00 1207
53 Dafydd Thomas MWOC M 1999 118:35:00 1200
54 connor smith DEE M 1999 124:23:00 1180
55 Ben Breeze WCOC M 2000 126:34:00 1173
56 Daniel Thomas MWOC M 1998 128:40:00 1166
57 Adam Fieldhouse LUOC M 1997 133:17:00 1151
58 Francis Shillitoe NATO M 1974 134:11:00 1148
59 Thomas Entwistle SYO M 1995 153:51:00 1082
60 Ryan Elliot SYO M 2000 165:54:00 1042
61 Robert Gatenby AIRE M 1978 169:18:00 1030
62 Baojun Liu IND M 1977 199:21:00
- Rona Lindsay ESOC F 1994 57:17:00
- Peter Tryner SYO M 1974 78:08:00
- Sam Yates LOC M 1999 83:04:00
- James Ackland INT M 1999 88:41:00
- Megan Carter-Davies MWOC F 1996 91:23:00
- Rachel Emmerson OD F 1996 102:23:00
- Ellie Hume LUOC F 1995 178:27:00
Showing results 1 - 69 of 69