Results

Achievements at
orienteering events

Northern Championships (UKOL), 26/02/2017

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL 4 (M55) (length: 7.7km, climb: 340m, 18 controls)
Point calculations
1,193.06 + (68.12 x (351,151.43 - T)) / 68,637.37
Other courses: UKOL 1 (M21) | UKOL 2 (M20,M18,M35,M40,W21) | UKOL 3 (M45,M50) | UKOL 5 (M60,M16) | UKOL 6 (W20,W18,W35,W40) | UKOL 7 (M65,W45,W50) | UKOL 8 (M70,W55,W16) | UKOL 9 (M75,W60) | UKOL 10 (W65,W70) | UKOL 11 (M80,W75) | UKOL 12 (M85,M90,W80) | UKOL 13 (W85,W90) | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Quentin Harding SROC M 1962 63:22:00 1315
2 George Stevens AIRE M 1991 66:07:00 1305
3 Tim Tett SYO M 1960 68:08:00 1298
4 Mike Johnson SROC M 1960 68:28:00 1297
5 Samuel Drinkwater MDOC M 1994 71:52:00 1285
6 Mark Seddon SELOC M 1962 75:37:00 1271
7 Jonathan Emberton EPOC M 1961 76:32:00 1268
8 Christopher MacKenzie CLOK M 1993 76:43:00 1267
9 Dan Parker BL M 1962 77:09:00 1266
10 John Embrey DEE M 1958 78:11:00 1262
11 Mark Saunders BOK M 1959 79:29:00 1258
12 Michael Billinghurst WCOC M 1960 80:24:00 1254
13 Mike Pedley EPOC M 1960 81:40:00 1250
14 Keith Tonkin GO M 1958 87:27:00 1229
15 Nicholas Lightfoot SYO M 1961 87:28:00 1229
16 David Maliphant LOC M 1992 90:40:00 1218
17 Derek Allison LOC M 1999 93:12:00 1209
18 Jack Cooper AIRE M 1984 93:19:00 1208
19 James Walsh MDOC M 1988 94:52:00 1203
20 Dave Murgatroyd AIRE M 1989 95:08:00 1202
21 Graham Lloyd EPOC M 1962 101:55:00 1177
22 Alex Finch SROC M 1959 102:13:00 1176
23 Lucy Taylor LEI F 1991 103:30:00 1172
24 Matthew Foskett DUOC M 1997 105:11:00 1166
25 Will Harrison SUFFOC M 1961 106:43:00 1160
26 Graham Capper LOC M 1958 107:10:00 1159
27 Alastair Mackenzie CLOK M 1958 107:43:00 1157
28 David Vincent DVO M 1961 108:14:00 1155
29 Zuzka Strakova DRONGO F 1992 109:10:00 1152
30 Trevor Ricketts MAROC M 1960 109:14:00 1151
31 Howard Leslie WCOC M 1962 110:01:00 1148
32 Alexander O'Donovan LOC M 2000 110:14:00 1148
33 Chris Pollitt WCOC M 1961 111:13:00 1144
34 Christopher Wright CLOK M 1958 113:59:00 1134
35 Vicky Bailey EBOR F 1991 114:06:00 1134
36 Mike Goldthorpe SOC M 1958 115:21:00 1129
37 Jim Wood ERYRI M 1960 116:18:00 1126
38 Rob Bailey CLOK M 1959 116:35:00 1125
39 Ian Marshall AIRE M 1962 123:16:00 1101
40 Jonathan Gilbert NOR M 1959 124:07:00 1098
41 Samuel New DUOC M 1997 132:08:00 1069
42 Mariama Dryak DUOC F 1995 136:32:00 1054
43 Luke Turner LOC M 1999 138:13:00 1048
44 Nikolay Mikhaylyuk MDOC M 1981 168:39:00 939
- James McCann MDOC M 2000 27:24:00
- Adam Walker SARUM M 1995 61:56:00
Showing results 1 - 46 of 46