Results

Achievements at
orienteering events

Northern Championships (UKOL), 26/02/2017

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL 8 (M70,W55,W16) (length: 5.2km, climb: 250m, 15 controls)
Point calculations
1,072.55 + (88.94 x (327,902.09 - T)) / 68,988.58
Other courses: UKOL 1 (M21) | UKOL 2 (M20,M18,M35,M40,W21) | UKOL 3 (M45,M50) | UKOL 4 (M55) | UKOL 5 (M60,M16) | UKOL 6 (W20,W18,W35,W40) | UKOL 7 (M65,W45,W50) | UKOL 9 (M75,W60) | UKOL 10 (W65,W70) | UKOL 11 (M80,W75) | UKOL 12 (M85,M90,W80) | UKOL 13 (W85,W90) | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Harry Scott SHUOC M 2000 55:15:00 1239
2 Eilidh Campbell MAROC F 2001 56:42:00 1232
3 Hannah Bradley WCOC F 1995 60:27:00 1215
4 Alice Bedwell BOK F 1960 63:18:00 1201
5 Charlotte Somers-Cocks LOC F 1960 65:17:00 1192
6 Lizzie Stansfield FVO F 2002 65:22:00
7 Vicky Thornton FVO F 1961 65:32:00 1191
8 Peter Gorvett SYO M 1947 66:27:00 1187
9 John Taylor WCOC M 1963 66:39:00 1186
10 Louise Adams EUOC F 1998 67:34:00 1182
11 Roger Thomas WCOC M 1960 69:01:00 1175
12 Sarah Duckworth DVO F 2001 69:02:00 1175
13 Phillip Batts CLOK M 1961 69:26:00 1173
14 Catherine Bloom LOC F 2001 69:57:00 1171
15 Anika Schwarze-Chintapatla EBOR F 2001 71:18:00 1164
16 Kirsty Campbell MAROC F 2001 72:24:00 1159
17 Ian Teasdale WCOC M 1960 73:19:00 1155
18 Robert King AIRE M 1959 73:25:00 1155
19 Evie Conway AIRE F 2002 73:27:00
20 Pauly-D Jones DEE M 1965 75:01:00 1147
21 Brian Hughes HOC M 1947 75:09:00 1147
22 Julian Lailey SROC M 1946 75:18:00 1146
23 Paul Wright PFO M 1961 75:41:00 1144
24 Paul Wood AIRE M 1962 76:10:00 1142
25 Susan Harding SROC F 1962 76:19:00 1141
26 Rosie Spencer WCOC F 2002 76:49:00
27 Sarah Pedley EPOC F 2001 77:22:00 1136
28 Chloë Cracknell SUFFOC F 2001 78:33:00 1131
29 Jim Prowting TVOC M 1946 78:54:00 1129
30 Simon Cane LOC M 1947 79:15:00 1127
31 Lindsey Bayles LOC F 1961 79:44:00 1125
32 Ian Cooper BKO M 1943 79:50:00 1125
33 Christine Patterson CLYDE F 1959 80:04:00 1124
34 Julian Warren NN M 1963 80:09:00 1123
35 Jimena Calvo Sáenz SYO F 1998 81:05:00 1119
36 Meg Somers DEVON F 2001 81:59:00 1115
37 Mairi Eades INT F 2001 82:10:00 1114
38 David Palmer BOK M 1946 82:10:00 1114
39 Mairi Weir MOR F 2001 82:13:00 1114
40 Jed Hampshire Wright NN F 2002 83:32:00
41 Ronan Cleary LOK M 1960 83:33:00 1108
42 Derek Kennedy SOLWAY M 1964 83:47:00 1106
43 Barry Houghton HOC M 1947 83:54:00 1106
44 Julia Laverack WAROC F 1962 84:01:00 1105
45 Jessica Breeze WCOC F 2002 84:57:00
46 Daniel Lister LOC M 2002 84:58:00
47 Mark Dakin SYO M 1960 85:07:00 1100
48 Lois Jefferson LOC F 1997 85:22:00 1099
49 Jackie Chapman LOC F 1958 86:29:00 1094
50 Rowena Browne SROC F 1962 86:52:00 1092
51 Alice Wilson CLYDE F 2002 86:57:00
52 Richard Leake LEI M 1966 88:04:00 1087
53 Louise Dunn LOC F 1960 88:05:00 1086
54 Dave McQuillen SOLWAY M 1943 88:46:00 1083
55 Jess Ensoll LOC F 2002 89:06:00
56 Dave Coustick FVO M 1945 89:11:00 1081
57 Brian Jackson SROC M 1946 89:33:00 1080
58 Ian Couch EPOC M 1947 89:42:00 1079
59 Judith Wood PFO F 1962 91:00:00 1073
60 Raymond Wren BL M 1946 91:39:00 1070
61 Richard Cummings WCOC M 1959 91:39:00 1070
62 Saskia Jones DEE F 2001 92:13:00 1067
63 Simon Hunt FVO M 1965 92:14:00 1067
64 Helen Pedley EPOC F 1962 93:33:00 1061
65 David Mitchell SBOC M 1958 93:36:00 1061
66 Tony Rutter SROC M 1960 93:57:00 1059
67 Jon Carberry SROC M 1959 95:26:00 1052
68 Ian Watson MDOC M 1947 95:34:00 1052
69 Tim Field LOC M 1964 96:10:00 1049
70 Elizabeth Bales POTOC F 1962 96:11:00 1049
71 Laura Harrison EPOC F 2001 96:35:00 1047
72 Peter Ross MDOC M 1947 97:45:00 1042
73 Harry O'Donovan LOC M 2002 97:45:00
74 Martin Wilson BKO M 1947 97:57:00 1041
75 Joyce Marshall AIRE F 1960 98:12:00 1040
76 Ian Cooper SYO M 1947 99:42:00 1033
77 Chris Heaton LOC M 1980 99:42:00 1033
78 Graham Farley LOC M 1961 99:46:00 1032
79 Pascal Lardet FVO M 1967 101:45:00 1023
80 Lily Regan WCOC F 2002 101:51:00
81 Livia Wright CLOK F 2001 102:37:00 1019
82 Ann Cummings WCOC F 1959 102:41:00 1019
83 Alexandra Hare NATO F 2001 102:44:00 1018
84 Shirley Wood AIRE F 1958 103:16:00 1016
85 Sasha MacKenzie EBOR F 1995 104:56:00 1008
86 Iain Tebbutt DRONGO M 1967 105:02:00 1008
87 John Nuttall SELOC M 1945 106:50:00 999
88 John Padget DEE M 1943 108:30:00 992
89 Lindsey King AIRE F 1962 108:56:00 990
90 George Crawford-Smith PFO M 1944 111:15:00 979
91 Ian Peirce SARUM M 1944 112:04:00 975
92 Gerry Garvey BL M 1966 114:28:00 964
93 Chris Kirkham MDOC M 1947 116:08:00 956
94 Norman French LOC M 1947 116:35:00 954
95 John Brewer SROC M 1964 116:58:00 952
96 Yulia Akhmetyanova MDOC F 1985 117:45:00 949
97 Tony Wagg MDOC M 1945 121:45:00 930
98 Samantha Vincent DVO F 1992 124:00:00 920
99 Richard Clark EBOR M 1946 131:32:00 885
100 Judith Filmore LOC F 1958 135:11:00 868
101 Mary Rack NATO F 1959 145:42:00 819
102 Edward Thompson SHUOC M 1998 156:55:00 767
103 Harriet Wood LOC F 2001 158:14:00 761
104 Elizabeth Hamer-Davies MDOC F 1965 158:27:00 760
- Alison Fryer MDOC F 1991 50:21:00
- Peter Carey OD M 1944 99:04:00
- Pete Woodall DEE M 1961 102:56:00
- Sophie Vincent DVO F 2002 119:15:00
- Colin Drury SYO M 1947 121:32:00
- Edward Libby CLOK M 2000 140:10:00
Showing results 1 - 110 of 110