Results

Achievements at
orienteering events

Southampton City Race (UKOL), 04/11/2017

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.southampton-orienteers.org.uk/event/2017/11/04/southampton-city-race/results

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL 2 WO MV (M40,M45,M50,W18,W20,W21,W35) (length: 5.975km, 31 controls)
Point calculations
1,140.87 + (108.61 x (2,844.27 - T)) / 466.98
Other courses: UKOL 1 MO (M18,M20,M21,M35) | UKOL 3 MSV WV (M55,M60,W40,W45,W50) | UKOL 4 MUV WSV (M65,M70,W55,W60) | UKOL 5 WUV M/WHV (M75,M80,M85,M90,W65,W70,W75,W80,W85,W90) | UKOL 6 M/WJ (M14,M16,W14,W16) | 7 M/WYJ

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 John Owens BAOC M 1969 00:36:11 1297
2 Geoffrey Ellis BOK M 1976 00:36:31 1293
3 Martin Ward SYO M 1967 00:36:39 1291
4 Richard Barrett BAOC M 1970 00:36:47 1289
5 Nigel Bunn TVOC M 1964 00:36:53 1288
6 Andy Simpson LEI M 1973 00:37:12 1283
7 Antoine Pesenti DFOK M 1970 00:37:18 1282
8 David Currie SOC M 1976 00:38:00 1272
9 Kevin Fielding HH M 1968 00:38:05 1271
10 Sarah Rollins SN F 1976 00:38:15 1269
11 Mike Brett BAOC M 1964 00:39:00 1258
12 Paul Luttman SO M 1972 00:39:21 1253
13 Helen Bridle ESOC F 1979 00:39:24 1253
14 Brendon Howe SAX M 1969 00:39:37 1250
15 David Hunt BOK M 1960 00:40:05 1243
16 Simon Errington HH M 1963 00:41:31 1223
17 Tony Burton MV M 1964 00:41:41 1221
18 Andrew Snell BAOC M 1974 00:42:16 1213
19 Peter Suba WSX M 1974 00:42:24 1211
20 Paul Gebbett BOK M 1969 00:42:27 1210
21 Alan Velecky SO M 1966 00:42:43 1206
22 David Wathey MDOC M 1965 00:43:04 1201
23 Paul Martin SN M 1967 00:43:06 1201
24 Andrew Nash SOC M 1976 00:43:07 1201
25 Stuart Ebbrell BAOC M 1974 00:43:30 1195
26 Scott Bailey BOK M 1972 00:44:01 1188
27 Howard Waller TVOC M 1964 00:44:03 1188
28 Anya Crocker SOC F 1985 00:44:04 1187
29 Toni O'Donovan LEI F 1978 00:44:07 1187
30 Jeremy Tonge BOK M 1970 00:44:51 1177
31 David Hodson HH M 1964 00:44:57 1175
32 Dave Chaffey DVO M 1963 00:45:01 1174
33 Paul Fox SN M 1962 00:45:13 1171
34 Derick Mercer BKO M 1964 00:46:11 1158
35 Ian Hughes WCH M 1963 00:46:16 1157
36 Jolyon Medlock WSX M 1974 00:46:26 1154
37 Marc Ebanks SN M 1970 00:46:33 1153
38 Tereza Maria Rush BOK F 1979 00:46:49 1149
39 Andrew Reynolds DEVON M 1966 00:47:05 1145
40 Vicky Bailey EBOR F 1991 00:47:17 1143
41 John Oakes WIM M 1972 00:47:20 1142
42 Fiona Tam SLOW F 1989 00:47:36 1138
43 Tom McComiskie BAOC M 1977 00:48:04 1132
44 Lyndsey Jones BAOC F 1980 00:48:33 1125
45 Jes Dickin SOC M 1960 00:48:33 1125
46 Stu Levene HH M 1969 00:48:58 1119
47 Rebecca Dal Bon SLOW F 1994 00:49:09 1117
48 Abigail Bateman SN F 1998 00:49:19 1114
49 Olwen Rowlands BOK F 1987 00:49:25 1113
50 Laura Parkes HH F 1992 00:49:41 1109
51 Eddie Whittle BKO M 1969 00:49:43 1109
52 Andrea Rebora SLOW M 1969 00:49:58 1105
53 Nicki Adams SLOW F 1978 00:50:23 1099
54 Megan Ashton RNRMOC F 1985 00:50:26 1099
55 Craig Blackford BADO M 1968 00:50:31 1097
56 David Marsh SO M 1963 00:50:51 1093
57 Arabella White DEE F 1984 00:50:54 1092
58 Robert Shenton BAOC M 1972 00:51:35 1083
59 Richard Hill DEE M 1965 00:51:59 1077
60 Phil Conway GO M 1963 00:52:13 1074
61 Andrew French WIM M 1965 00:52:29 1070
62 Sarah Louise Francis SN F 1968 00:53:02 1062
63 Liz Heaton LEI F 1981 00:53:18 1059
64 Janos Pula SOC M 1975 00:53:44 1053
65 Lucy Benham SARUM F 1991 00:54:16 1045
66 Mark Howell SN M 1965 00:54:31 1042
67 Graham Denney SAX M 1969 00:55:04 1034
68 Sophie Gordon DVO F 1995 00:55:08 1033
69 Bryony Brennan BOK F 1983 00:55:25 1029
70 Raffaella Marin SLOW F 1967 00:55:53 1023
71 Jennie Warner SO F 1979 00:56:13 1018
72 Jon Darley GO M 1966 00:56:23 1016
73 Ella Gilbert NOR F 1998 00:57:28 1000
74 Peter Smith SOC M 1965 00:57:49 996
75 Nikolay Yanev TVOC M 1973 01:00:35 957
76 Samantha Prior SAX F 1978 01:01:03 950
77 Matt Green SOC M 1975 01:02:37 929
78 Jay Dillon SOC M 1975 01:03:03 923
79 Sarah Dredge WCH F 1985 01:04:44 899
80 Mike Shires TVOC M 1974 01:06:58 868
81 Tim Keogh MV M 1963 01:07:55 855
82 Mark Davis BAOC M 01:09:38
83 Tracy Tse UBOC F 01:09:56
84 Janine Fergus FUNDIO F 01:10:23
85 Victoria Marti CLYDE F 1996 01:10:42 816
86 Ellis Maguire IND F 01:12:31
87 Jenny Dickin SOC F 1998 01:17:31 721
88 Mark Light IND M 01:18:20
89 Stephany Spina Carranza IND F 01:18:29
90 Eleanor Davey BADO F 1998 01:19:53 688
Showing results 1 - 90 of 90