Results

Achievements at
orienteering events

Cambridge City Race 2017, 28/10/2017

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at https://cuoc.org.uk/results/

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

2 WO, M40+ (length: 6km, 28 controls)
Point calculations
1,122.02 + (118.93 x (2,778.31 - T)) / 464.26
Other courses: 1 MO | 3 M55+, W40+ | 4 M65+, W55+ | 5 M75+, W65+ | 6 W75+ | 7 MW16- | 8 MW12-


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Charlotte Ward HALO F 1992 00:34:42 1300
2 Nigel Bunn TVOC M 1964 00:35:12 1293
3 Fiona Bunn TVOC F 1999 00:36:15 1277
4 Matthias Mahr SLOW M 1976 00:36:26 1274
5 Paul Luttman SO M 1972 00:37:11 1262
6 Abi Weeds SLOW F 1977 00:37:43 1254
7 Anastasia Trubkina FVO F 1990 00:37:57 1250
8 Alice Rigby CLOK F 1997 00:38:24 1244
9 David Hunt BOK M 1960 00:38:54 1236
10 Antoine Pesenti DFOK M 1970 00:39:14 1231
11 Ian Renfrew NOR M 1969 00:39:22 1229
12 Philip Johnston-Davis RAFO M 1973 00:39:24 1228
13 Dai Bedwell DVO M 1967 00:39:29 1227
14 David Dixon HH M 1972 00:39:43 1223
15 Paul Taylor TVOC M 1976 00:39:57 1220
16 Helen Ockenden CUOC F 1997 00:40:48 1207
17 Andrew Henderson WAOC M 1964 00:41:22 1198
18 Stephen Borrill WAOC M 1971 00:41:48 1191
19 Helen Pruzina DRONGO F 1995 00:41:51 1190
20 Rona Lindsay ESOC F 1994 00:41:59 1188
21 Julian Pieters SYO M 1971 00:43:21 1167
22 Heather Muir Enoggeroos W 1996 00:43:37
23 David Lobley DFOK M 1965 00:44:07 1156
24 David Marsh SO M 1963 00:44:17 1153
25 Tereza Maria Rush BOK F 1979 00:44:32 1149
26 Peter Warland SOS M 1965 00:44:58 1143
27 Vicky Bailey EBOR F 1991 00:44:59 1142
28 Elin Martanova Slavia Liberec W 1997 00:45:01
29 Sue Carter SLOW F 1967 00:45:25 1136
30 Ian Wilson LEI M 1966 00:46:14 1123
31 Derick Mercer BKO M 1964 00:46:15 1123
32 Lyle Fleming LVO M 1963 00:46:28 1120
33 Laura Parkes HH F 1992 00:47:24 1105
34 Jason Dunning WAOC M 1975 00:47:25 1105
35 Lily Alger CUOC F 1997 00:47:45 1100
36 Philip Bartram NOR M 1972 00:47:51 1098
37 Russell Peters CHIG M 1976 00:47:51 1098
38 Jessica Mason DrongO W 1996 00:48:06
39 Zuzka Strakova DRONGO F 1992 00:48:11 1093
40 Mykyta Chubynsky OD M 1976 00:48:26 1089
41 Iris Lueke SLOW F 1976 00:48:40 1086
42 Duncan Harrison SOS M 1971 00:48:47 1084
43 James Alger NOR M 1969 00:49:10 1078
44 Miranda Leaf DRONGO F 1995 00:49:33 1072
45 Stu Levene HH M 1969 00:50:19 1060
46 Arabella White DEE F 1984 00:50:30 1058
47 Barbora Balcarov YOUTH W 1997 00:50:30
48 Jacob Sharpe HH M 1974 00:50:34 1057
49 Richard Rigby CLOK M 1966 00:50:34 1057
50 Elizabeth Bedwell DVO F 1998 00:50:38 1055
51 Nigel Low WAOC M 1970 00:51:17 1046
52 Nikolay Kolev SLOW M 1965 00:51:48 1038
53 Fiona Tam SLOW F 1989 00:52:05 1033
54 Sophie Miocevich CLOK F 1996 00:52:11 1032
55 Imogen Wilson LEI F 2000 00:52:20 1029
56 Thomasina Ball IND W 1996 00:52:35
57 David Heale HH M 1967 00:52:49 1022
58 Johanna Michl OUOC W 1996 00:52:51
59 Donaldas Kulevicius NOC M 1970 00:52:59 1019
60 Andrew French WIM M 1965 00:53:19 1014
61 Tony Harden HH M 1963 00:53:25 1013
62 Jessica Dring-Morris LEI F 2000 00:53:38 1009
63 Keith Bennett DFOK M 1972 00:53:59 1004
64 Fiona Petersen DRONGO W 1996 00:54:56
65 Emma Crickmore CUOC F 1995 00:55:11 986
66 Julie Laverock MDOC F 1968 00:56:09 971
67 Teresa Bertran SLOW F 1984 00:57:18 953
68 Andrea Page LOG F 1976 00:57:46 946
69 Kn YOUTH W 1997 00:59:09
70 Katherine Jones IND W 1996 01:00:00
71 Hilary Larwood IND W 1996 01:01:41
72 Iain Tebbutt LEI M 1967 01:02:51 868
73 Adrian Moseley RAFO M 1969 01:03:08 863
74 Zo Allier CUOC W 1996 01:05:15
75 Alice Fairnie CUOC W 1996 01:08:18
76 Carly Collings RAFO F 1988 01:21:42 578
- Emily Kiel IND W 1999 00:37:58
- David Hodson HH M 1964 00:44:26
- Claire Heliot SLOW F 1983 00:44:52
- Helen Bickle WAOC F 1982 00:52:16
Showing results 1 - 80 of 80