Results

Achievements at
orienteering events

Icenian 2019 (incorporating English Universities Orienteering Cup), 09/02/2019

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at cuoc.org.uk/results/2019/icenian2019/index.html

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Blue (length: 7.5km, climb: 190m, 17 controls)
Point calculations
1,115.63 + (63.31 x (3,695.06 - T)) / 633.40
Other courses: Black | Brown | Green | Very Short Green | Light Green | Orange | Yellow | White

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Alex Wetherill WAOC M 2003 00:42:32 1230
2 Tim Beale SN M 1984 00:45:39 1211
3 Dai Bedwell DVO M 1967 00:46:13 1208
4 Roger Thetford TVOC M 1962 00:46:47 1204
5 Dil Wetherill WAOC M 1964 00:47:28 1200
6 Robert Campbell LOC M 1966 00:47:31 1200
7 Duncan Harrison SOS M 1971 00:48:36 1193
8 David Dixon HH M 1972 00:50:00 1185
9 Axel Blomquist BAOC M 1952 00:51:47 1174
10 Gary Walford TVOC M 1965 00:51:54 1174
11 Paul Beckett HAVOC M 1961 00:52:07 1172
12 Guy Lidbury HAVOC M 1969 00:52:20 1171
13 Brais Pineiro LOK M 1996 00:52:52 1168
14 Alun Jones TVOC M 1954 00:53:29 1164
15 Alan Hickling SAX M 1964 00:54:32 1158
16 Andrew Ridgway NOC M 1962 00:54:45 1157
17 Ian Ditchfield MV M 1956 00:55:54 1150
18 Jonathan Gilbert NOR M 1959 00:56:27 1146
19 Stephen Borrill WAOC M 1971 00:56:52 1144
20 Jack Redvers Harris M 1998 00:57:32
21 Sheralee Bailey DFOK F 1970 00:58:24 1135
22 David Hodson HH M 1964 00:59:10 1130
23 Kath Atkins HOC F 1981 01:00:20 1123
24 Jacob Sharpe HH M 1974 01:00:30 1122
25 Miranda Leaf DRONGO F 1995 01:00:31 1122
26 Ronan Cleary LOK M 1960 01:01:18 1117
27 Peter Woods WAOC M 1957 01:01:23 1117
28 Ian Byrne SMOC M 1957 01:02:03 1113
29 Rebecca Dal Bon SLOW F 1994 01:02:14 1112
30 Mick Smith HH M 1948 01:03:21 1105
31 Alan Spidy NOR M 1964 01:03:57 1101
32 Martin Wilson BKO M 1947 01:04:40 1097
33 Robert Atkins HOC M 1980 01:04:54 1096
34 Ben Bethell NOR M 1979 01:05:05 1095
35 Peter Carlill NOR M 1958 01:05:09 1094
36 Clive Wilkinson SUFFOC M 1962 01:05:52 1090
37 Shane Muggeridge HAVOC M 1998 01:07:14 1082
38 Dawn Figg HH F 1969 01:07:18 1081
39 Mike Turner SO M 1950 01:08:12 1076
40 Beatrice Law BOK F 1998 01:08:35 1074
41 ROGER PARKER NOR M 1957 01:08:41 1073
42 Peter Duthie WAOC M 1959 01:09:53 1066
43 Rini Hoogkamer NOR M 1959 01:10:43 1061
44 Erik Rosenberg CUOC M 1998 01:11:48
45 David Heale HH M 1967 01:12:04 1053
46 Andrew Welsh HAVOC M 1953 01:14:00 1041
47 Rod Mansel SUFFOC M 1959 01:15:22 1033
48 Chris Ranpton WAOC M 1969 01:16:42
49 Lily Alger CUOC F 1997 01:16:48 1024
50 Annie Ockenden SROC F 1998 01:17:41 1019
51 Tony Harden HH M 1963 01:21:55 994
52 Mark Webster NOC M 1965 01:24:09 980
53 James Bedwell DVO M 2002 01:24:24 979
54 Mark Collins DFOK M 1960 01:27:41 959
- Stu Levene HH M 1969 00:55:17
- Adam Leaf HH M 1962 00:55:27
Showing results 1 - 56 of 56