Results

Achievements at
orienteering events

Jan Kjellstrom Orienteering Festival - Sprint (UKOL), 30/03/2018

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.sportident.co.uk/results/2018/JK2018/

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

17 (length: 1.9km, climb: 10m, 16 controls)
Point calculations
756.37 + (242.32 x (899.50 - T)) / 199.94
Other courses: UKOL 1 (M18,M20,M21) | UKOL 2 (W18,W20,W21) | UKOL 3 (M35,M40) | UKOL 4 (M45) | UKOL 5 (M16) | UKOL 6 (M50) | UKOL 7 (M55,W35) | UKOL 8 (W16) | UKOL 9 (M60) | UKOL 10 (W40,W45) | UKOL 11 (W50) | UKOL 12 (M65) | UKOL 13 (W55,W60) | UKOL 14 (M70) | UKOL 15 (W65,W70,W75,W80,W85) | UKOL 16 (M75,M80,M85)


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Michael May M 1997 00:08:49
2 Robbie Lightfoot SYO M 2008 00:09:28
3 Bertie Harrington DFOK M 1998 00:09:48
4 Ryan Bolton MAROC M 1997 00:09:52
5 Katherine Hampshire NN F 1969 00:11:03
6 Olivia Pierce W 1997 00:11:45
7 Clara Baj EUOC W 1997 00:11:49
8 Daniel Glover LEI M 2008 00:11:52
9 Anna Todd SYO F 2008 00:12:05
10 Liam Casey WatO M 2008 00:12:09
11 Aaron Dedman CHIG M 2011 00:12:23
12 Ella Baxter SYO F 2009 00:12:23
13 Erika Holden SARUM W 1997 00:12:36
14 Katie Jones CLOK F 2008 00:12:49
15 Jan Kehrle OLG S M 2008 00:12:49
16 Judith Evans HOC F 1955 00:12:53
17 Iain Smith M 1968 00:13:41
18 Vadim Pesenti DFOK M 2008 00:13:43
19 Duncan Currie SOC M 2009 00:13:48
20 Caspar Reynolds SYO M 2008 00:13:48
21 Charlotte Chapman SYO F 2009 00:13:51
22 Aidan Hilton SN M 2008 00:13:52
23 Megan Brown ESOC F 2008 00:13:54
24 Oscar Peel SYO M 2008 00:14:27
25 Luke Bennett DFOK M 2008 00:14:34
26 Joseph Morris BOK M 2008 00:14:39
27 Ben Chapman SO M 2009 00:14:41
28 Michael Le Marie SN M 1949 00:14:50
29 Ben Todhunter SROC M 2008 00:15:10
30 Charlotte Slade SN F 2008 00:15:15
31 Max Straube-Roth OD M 2009 00:15:20
32 Owen Le Page SN M 2009 00:15:28
33 Abigail Prince SOS F 2008 00:15:38
34 Joanne Leigh OD F 1967 00:15:46
35 John Turner TVOC M 1952 00:16:06
36 Rupert Powell OD M 2008 00:16:10
37 Karen Abbatuan-Dixon RSOC W 1997 00:16:11
38 Melanie Avis AIRE F 1966 00:16:59
39 Alice Pieters SYO F 2009 00:17:27
40 Ellen Simpson LEI F 2008 00:17:56
41 Lucy Hensman FVO F 2005 00:18:05
42 Lucy Ward INT F 2010 00:18:09
43 Eskarina Medlock WSX F 2009 00:18:12
44 Eimear Casey WatO W 2008 00:18:31
45 Calum Robertson ESOC M 2009 00:18:58
46 Rona Laird INVOC F 2008 00:19:09
47 Jane Richardson WIM F 1967 00:19:10
48 Kathryn Turner TVOC F 1956 00:19:27
49 Kajsa Harstad Heming Orientering W 2006 00:19:27
50 Eilidh Connor FVO F 2010 00:20:41
51 George Rennie WCOC M 2008 00:21:24
52 Andrea Hanson W 1968 00:21:34
53 Linnea Lundstedt Sj W 2008 00:24:04
54 Monty Bratcher-Howard WIM M 2009 00:24:04
55 Eoin Simpson LEI M 2010 00:24:06
56 Katie Read CLOK F 2010 00:24:24
57 Isabelle Tonge BOK F 2009 00:24:29
58 Russell McCreadie WCH M 2009 00:24:40
59 Pasco Reynolds SYO M 2009 00:24:41
60 Cecilia Hayward-Bhikha SLOW W 2007 00:25:03
61 James Clarke SUFFOC M 2010 00:25:22
62 Jack Beavers AIRE M 2008 00:25:47
63 Signe Albinsson OK W 2008 00:26:42
64 Stephen Cunnane TVOC M 2008 00:27:47
65 Craig Thompson HOC M 2009 00:27:56
66 Caitlin Binns NOR F 2010 00:28:27
67 Zac Steventon-Barnes SUFFOC M 2002 00:28:32
68 Andrew Ellis RAFO M 2008 00:30:19
69 Irene Falk 00:30:51
70 Jake Bennett DFOK M 2011 00:30:52
71 Oscar Sanderson NATO M 2008 00:30:56
72 Ralph Scarbrough MV M 2012 00:31:51
73 Tilly Flippance OD F 2008 00:36:08
74 Christopher Binns NOR M 2008 00:36:27
75 Emma Chapman SO F 2011 00:37:18
76 Ted Murphy DEE M 2010 00:48:00
77 Kim Farr SOLWAY W 1958 01:05:40
- Alexandra Boloux EUOC W 1998 00:08:08
- Jake Hilton SN M 2010 00:18:37
- Ben Ross INT M 2008 00:19:42
- Adam Landels OD M 2009 00:21:46
- Cerys Mitchell HH F 2009 00:23:33
- Nathan Peel SYO M 2010 00:25:41
- Alex Darwin WAOC M 2010 00:47:19
- Mary Bayliss W 1943 01:03:56
Showing results 1 - 85 of 85