Results

Achievements at
orienteering events

Jan Kjellstrom Orienteering Festival Individual 2 (UKOL), 01/04/2018

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.sportident.co.uk/results/2018/JK2018/

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL 13 (M16,W35,W40) (length: 7.3km, climb: 205m, 20 controls)
Point calculations
1,138.03 + (103.63 x (4,634.42 - T)) / 1,150.89
Other courses: UKOL 1 (M21) | UKOL 2 (W21) | UKOL 3 (M18,M20) | UKOL 4 (W18,W20) | 5 | UKOL 6 (M35,M40) | 7 | 8 | UKOL 9 (M45) | UKOL 10 (M50) | UKOL 11 (M55) | UKOL 12 (M60) | UKOL 14 (W45) | UKOL 15 (M65) | UKOL 16 (W50) | UKOL 17 (M70,W55) | UKOL 18 (W16,W60) | UKOL 19 (M75,W65) | UKOL 20 (W70) | UKOL 21 (M80,W75) | UKOL 22 (M85,W80) | UKOL 23 (W85) | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 26a

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Matthew Gooch MAROC M 2002 00:44:13 1316
2 Flurry Grierson DEVON M 2002 00:47:13 1300
3 Peter Molloy FVO M 2002 00:48:07 1295
4 Oliver Tonge BOK M 2003 00:48:51
5 Ma H NOSE M 2002 00:49:29
6 Joe Hudd WCOC M 2003 00:49:33
7 Jim Bailey BOK M 2003 00:50:23
8 Obbie Fox DEVON M 2002 00:50:41 1282
9 Frank Townley SN M 2003 00:52:38
10 Adam Conway GO M 2003 00:54:17
11 Felix Lunn OD M 2002 00:54:33 1261
12 Claire Ward INT F 1977 00:55:05 1258
13 Liam Cotter BOC M 2002 00:55:08
14 Jack Forrest DEVON M 2002 00:55:15 1257
15 Oliver Flippance OD M 2002 00:55:24 1256
16 Louis Macmillan ECKO M 2002 00:56:08 1252
17 Sarah Rollins SN F 1976 00:57:02 1247
18 Helen Winskill WCOC F 1974 00:57:07 1247
19 Charlie Rennie WCOC M 2003 00:57:46
20 Oscar Healy SBOC M 2002 00:58:30 1239
21 Robert Seddon SELOC M 2002 01:00:17 1230
22 Alex Wetherill WAOC M 2003 01:01:00
23 Heather Heppenstall LOC F 1981 01:01:10 1225
24 Christine Currie SOC F 1977 01:02:58 1215
25 Sam Johnson DEVON M 2002 01:03:38 1212
26 Lucie Todhunter SROC F 1980 01:03:39 1211
27 Harry Stagg BOK M 2002 01:03:59 1210
28 Daniel Campbell MOR M 2002 01:04:16 1208
29 Sunniva Morgan Malvik IL W 1983 01:04:36
30 Oliver Smith SN M 2002 01:04:47 1205
31 Joe Sunley WCOC M 2003 01:05:03
32 Sigurd Saxe Sandvik Halden SK M 2002 01:05:47
33 Atle Nikolai Wollo GO M 2003 01:07:47
34 Alex Fielding HH M 2003 01:07:50
35 Toni O'Donovan LEI F 1978 01:08:43 1184
36 Anne Straube OD F 1975 01:08:44 1184
37 Harry Thomas MWOC M 2003 01:08:47
38 Ben Dempsey SYO M 2002 01:09:02 1182
39 Jenny Johnson SYO F 1978 01:09:25 1180
40 Darragh Hoare CSOA M 2002 01:10:10
41 Fraser Dixon DEVON M 2003 01:10:17
42 Michelle Spillar WIM F 1979 01:10:53 1172
43 Peter Reed LVO M 2002 01:11:16 1170
44 Sarah Scarbrough MV F 1982 01:11:36 1169
45 Connor O'Hara LOC M 2002 01:11:40 1168
46 Ben Mather LOG M 2003 01:11:56
47 Christine Farr SWOC F 1975 01:12:04 1166
48 Sally Calland RSOC F 1975 01:12:17 1165
49 Jenny Williamson ERYRI F 1983 01:12:23 1164
50 Marion Buechli OLG Suhr W 1978 01:12:45
51 Daniel Earnshaw LVO M 2003 01:13:30
52 Alastair Shapland DEVON M 2002 01:14:08 1155
53 Jakob Torgersen Halden SK M 2002 01:14:46
54 Sian Mitchell HH F 1978 01:15:02 1150
55 Cian Horgan CSOA M 2002 01:15:05
56 Kath Atkins HOC F 1981 01:15:36 1147
57 Alexander Mitchell HOC M 2002 01:15:43 1146
58 Martin Br Halden SK M 2002 01:16:42
59 Cuan Riordan 3ROC M 2002 01:16:43
60 Dominic Green CLOK M 2003 01:17:00
61 Harry O'Donovan LOC M 2002 01:17:03 1139
62 Nathan Chapple OD M 2003 01:18:27
63 Anne Murgatroyd AIRE F 1980 01:18:55 1129
64 Eoghan Whelan WatO M 2002 01:19:44
65 Julia Preston SROC F 1982 01:20:21 1121
66 Henry Webb WCH M 2002 01:20:37 1120
67 Joe Cunliffe DEVON M 2003 01:20:49
68 Diane Mitson POTOC F 1975 01:21:16 1116
69 Daniel Lister LOC M 2002 01:21:40 1114
70 Carys Morgan SLOW F 1976 01:21:45 1114
71 Jane Baldock BOK F 1982 01:23:00 1107
72 Aaron Coughlan CSOA M 2002 01:23:13
73 Tommy Wright DEVON M 2002 01:24:47 1097
74 Caroline Westbom OK W 1983 01:26:41
75 Penny Bickle EBOR F 1980 01:28:10 1079
76 Oscar Ferris BL M 2003 01:28:53
77 Alf Kristian Helle Halden SK M 2002 01:28:55
78 Karin Rahm Bj Kalmar OK W 1978 01:29:06
79 Heather Findlay SLOW F 1978 01:29:19 1073
80 Nicolas Barrett SN M 2003 01:29:50
81 Ange Jackson WCOC F 1975 01:30:26 1067
82 Euan Raeside SO M 2003 01:31:15
83 Eric Todd INVOC M 2002 01:31:26 1061
84 Kerina Lake SBOC F 1978 01:31:26 1061
85 Daniel Vasey LVO M 2002 01:34:32 1045
86 Christian Wood PFO M 2002 01:34:50 1043
87 Tereza Maria Rush BOK F 1979 01:36:26 1034
88 Joe Owens SYO M 2003 01:36:52
89 Matthew Vasey LVO M 2002 01:37:06 1031
90 Melanie Hilton SLOW F 1975 01:38:47 1022
91 Isabel Berry BL F 1981 01:39:15 1019
92 Stephanie Moss SLOW F 1975 01:39:40 1017
93 Alfie Spencer WCH M 2002 01:42:16 1003
94 Victoria Mccreadie WCH F 1981 01:45:34 985
95 Daniel Hague WAOC M 2003 01:48:09
96 Sharon Dickenson LVO F 1976 01:49:07 966
97 Matthew Haddow LOC M 2002 01:50:42 957
98 Vicky Tucker CLOK F 1974 01:52:16 949
99 James Bedwell DVO M 2002 01:52:31 947
100 Dominic Bowers HH M 2003 01:53:41
101 Liz Heaton LOC F 1981 01:55:55 929
102 Henry Teasdale WCOC M 2003 02:01:09
103 Jonty Goodwin WCOC M 2003 02:08:08
104 Karen Styles BAOC F 1974 02:14:20 830
- Oliver Lunn OD M 2002 01:18:33
Showing results 1 - 105 of 105