Results

Achievements at
orienteering events

Jan Kjellstrom Orienteering Festival Individual 2 (UKOL), 01/04/2018

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.sportident.co.uk/results/2018/JK2018/

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL 6 (M35,M40) (length: 11.3km, climb: 310m, 28 controls)
Point calculations
1,227.06 + (69.91 x (6,038.91 - T)) / 1,204.62
Other courses: UKOL 1 (M21) | UKOL 2 (W21) | UKOL 3 (M18,M20) | UKOL 4 (W18,W20) | 5 | 7 | 8 | UKOL 9 (M45) | UKOL 10 (M50) | UKOL 11 (M55) | UKOL 12 (M60) | UKOL 13 (M16,W35,W40) | UKOL 14 (W45) | UKOL 15 (M65) | UKOL 16 (W50) | UKOL 17 (M70,W55) | UKOL 18 (W16,W60) | UKOL 19 (M75,W65) | UKOL 20 (W70) | UKOL 21 (M80,W75) | UKOL 22 (M85,W80) | UKOL 23 (W85) | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 26a

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Anthony Squire NOC M 1977 01:11:22 1329
2 Duncan Archer CLOK M 1977 01:11:57 1327
3 Edward Catmur SLOW M 1982 01:13:37 1321
4 Andrew Preston SYO M 1977 01:15:12 1316
5 David Roome SROC M 1982 01:15:57 1313
6 Richard Guillaume BOF M 1981 01:16:00 1313
7 James Williams EPOC M 1978 01:17:59 1306
8 Will Hensman FVO M 1979 01:18:52 1303
9 Ben Chesters DEVON M 1978 01:18:54 1303
10 Ray Ward INT M 1975 01:21:03 1295
11 Alistair Powell OD M 1978 01:21:19 1294
12 Iain Stamp WCH M 1980 01:21:57 1292
13 Rich Pigott POTOC M 1978 01:23:45 1286
14 David Currie SOC M 1976 01:24:40 1283
15 Paul Couldridge SLOW M 1974 01:25:05 1281
16 Rhys Manning SWOC M 1982 01:25:13 1281
17 Mike Barnby WCH M 1978 01:26:15 1277
18 David Alcock AIRE M 1976 01:27:06 1274
19 Matthias Mahr SLOW M 1976 01:27:20 1273
20 Andrew Powell DVO M 1982 01:27:28 1273
21 Mark Saunders BKO M 1978 01:28:58 1268
22 Nicholas Morgan Malvik IL M 1983 01:29:02
23 Ian Hargreaves SOS M 1976 01:30:06 1264
24 Jonathan Rhys HOC M 1980 01:31:01 1261
25 James Hargreaves BOK M 1981 01:33:19 1253
26 Ian Cumpstey BL M 1977 01:34:34 1248
27 Duncan Grassie SLOW M 1983 01:34:54 1247
28 Graham Pigott POTOC M 1981 01:37:13 1239
29 Robert Holdway POTOC M 1983 01:37:21 1239
30 David Dunn WCH M 1978 01:38:19 1235
31 Peter Suba WSX M 1974 01:38:23 1235
32 Martin Pigott POTOC M 1975 01:39:00 1233
33 Tim Kieniewicz HOC M 1983 01:39:22 1232
34 Francis Shillitoe NATO M 1974 01:40:22 1228
35 Pauls Liepins AIRE M 1983 01:41:12 1225
36 Ali Robertson GRAMP M 1977 01:44:10 1215
37 Jolyon Medlock WSX M 1974 01:46:02 1208
38 Thomas Raftery HH M 1980 01:46:11 1208
39 Tom McComiskie LVO M 1977 01:48:04 1201
40 Edward Stott SLOW M 1983 01:48:32 1200
41 Keith Agmen BOK M 1983 01:50:13 1194
42 Simon Webb WCH M 1974 01:51:35 1189
43 Andrew Howard WIM M 1974 01:52:25 1186
44 Dan Findlay-Robinson WCH M 1981 01:52:49 1185
45 Stuart Ebbrell BAOC M 1974 01:53:04 1184
46 Mark Rowe ESOC M 1974 01:54:09 1180
47 Steve Wilson SELOC M 1974 01:56:33 1172
48 Andrew Rowe POTOC M 1976 01:58:51 1164
49 Simon Hodgson SYO M 1974 02:03:23 1148
50 Tommi Grover BOK M 1976 02:03:51 1146
51 Oliver Nokes RNRMOC M 1983 02:04:09 1145
52 James Todhunter SROC M 1979 02:06:53 1136
53 Scott Ashworth WCOC M 1977 02:07:19 1134
54 Hans Egefalk Hagaby GoIF M 1963 02:10:43
55 Andrew Stuart DVO M 1983 02:10:55 1122
56 Jon Marsden FVO M 1974 02:12:57 1115
57 Kevin Francis EBOR M 1982 02:15:04 1107
58 Peter Lake SBOC M 1974 02:24:46 1073
59 Ben Flippance OD M 1977 02:27:00 1066
60 Scott Craig BOF M 1976 02:35:55 1035
- Roger Goddard FVO M 1974 00:19:19
- Geoffrey Ellis RAFO M 1976 00:44:41
- David Jolly RAFO M 1974 01:46:29
Showing results 1 - 63 of 63