Results

Achievements at
orienteering events

British Orienteering Championships (UKOL), 19/05/2018

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at scottish-orienteering.org/boc2018/results

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL 18 (W50) (length: 5.725km, climb: 215m, 13 controls)
Point calculations
1,055.76 + (90.44 x (5,669.74 - T)) / 1,312.99
Other courses: UKOL 1 (M21) | UKOL 2 (M18,M20) | UKOL 3 (W21) | UKOL 4 (W18,W20) | UKOL 6 (M35) | UKOL 7 (M40) | UKOL 9 (W35,W40) | UKOL 11 (M45) | UKOL 12 (M50) | UKOL 13 (M55) | UKOL 14 (M60) | UKOL 15 (W45) | UKOL 16 (M16) | UKOL 17 (M65) | UKOL 19 (W55) | UKOL 20 (W16) | UKOL 21 (M75,W65) | UKOL 22 (W70) | UKOL 23 (M80,W75) | UKOL 24 (M85,W80) | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | UKOL 31 (W60) | UKOL 32 (M70) | 33


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Sarah Dunn MAROC F 1968 00:54:43 1220
2 Jenny Peel SYO F 1968 00:57:22 1209
3 Annamari Vierikko HELSING W 1968 01:02:01
4 Lorna Eades INT F 1967 01:03:29 1184
5 Kevin Reynard GRAMP M 1965 01:06:54 1170
6 Susan Skinner WCOC F 1964 01:09:14 1160
7 Finlay Ross ESOC M 1966 01:11:28 1151
8 Marsela McLeod INVOC F 1964 01:12:16 1148
9 Lesley Ross OD F 1966 01:12:46 1146
10 Cathy Tilbrook FVO F 1967 01:12:50 1145
11 Nick Abbott HOC M 1970 01:13:23 1143
12 Louise Longhurst FVO F 1964 01:14:07 1140
13 Paul Chapman MAROC M 1971 01:16:08 1132
14 Ruth Ker CLARO F 1967 01:17:14 1127
15 Ronald Nolan ESOC M 1967 01:17:45 1125
16 Andy Paterson CLYDE M 1967 01:21:44 1109
17 Liz Phillips OD F 1964 01:22:21 1106
18 Susannah Macmillan ECKO F 1968 01:24:06 1099
19 Susan Blackwood INVOC F 1967 01:24:08 1099
20 Ann Haley INT F 1964 01:24:47 1096
21 Robert Cranston RR M 1965 01:28:34 1080
22 Deb Murrell SROC F 1966 01:29:17 1077
23 Laura Farquharson GRAMP F 1967 01:31:04 1070
24 Helena Nolan ESOC F 1966 01:31:43 1067
25 Chris O'Donnell DVO M 1968 01:34:52 1054
26 Rachel Scott GRAMP F 1965 01:35:12 1053
27 Rory Percival HH M 1964 01:36:02 1049
28 Kerstin Mitchell HOC F 1966 01:37:57 1041
29 Roy McGregor SROC M 1966 01:39:44 1034
30 Maire Convery HH F 1967 01:39:46 1034
31 Paul Gaines BL M 1971 01:41:21 1027
32 Jim Mailer ECKO M 1966 01:42:18 1024
33 Sue Barrie MAROC F 1966 01:42:37 1022
34 Rachel Powell LOC F 1967 01:42:49 1021
35 David Anderson TAY M 1965 01:43:49 1017
36 Carolyn McLeod GRAMP F 1964 01:44:23 1015
37 Jane Anderson TAY F 1966 01:45:19 1011
38 Andrew Macpherson CLYDE M 1967 01:50:13 991
39 Alison Smith TVOC F 1964 01:50:29 990
40 Lucy Galloway INT F 1966 01:52:56 980
41 clare kemsley BASOC F 1965 01:53:53 976
42 John Pullen MOR M 1972 01:56:07 966
43 Diane Mailer ECKO F 1967 02:05:40 927
44 Carol Burnapp ECKO F 1967 02:07:23 920
45 Rachel Wilson CLYDE F 1966 02:10:03 909
46 Stuart McCartney CLYDE M 1965 02:11:09 904
47 Karen Thompson HOC F 1968 02:13:57 893
48 Ann-Marie Duckworth DVO F 1966 02:14:02 892
49 Matthew Clark KFO M 1967 02:18:17 875
50 Iain Phillips LEI M 1967 02:18:53 872
- Paul Murgatroyd LOG M 1967 00:47:25
- Hugh Nicholson GRAMP M 1966 01:17:13
- Julian Pieters SYO M 1971 01:26:02
- Rod Harrington DFOK M 1966 01:45:14
Showing results 1 - 54 of 54