Results

Achievements at
orienteering events

British Orienteering Championships (UKOL), 19/05/2018

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at scottish-orienteering.org/boc2018/results

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL 20 (W16) (length: 4.75km, climb: 195m, 11 controls)
Point calculations
1,077.42 + (102.94 x (4,050.96 - T)) / 794.62
Other courses: UKOL 1 (M21) | UKOL 2 (M18,M20) | UKOL 3 (W21) | UKOL 4 (W18,W20) | UKOL 6 (M35) | UKOL 7 (M40) | UKOL 9 (W35,W40) | UKOL 11 (M45) | UKOL 12 (M50) | UKOL 13 (M55) | UKOL 14 (M60) | UKOL 15 (W45) | UKOL 16 (M16) | UKOL 17 (M65) | UKOL 18 (W50) | UKOL 19 (W55) | UKOL 21 (M75,W65) | UKOL 22 (W70) | UKOL 23 (M80,W75) | UKOL 24 (M85,W80) | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | UKOL 31 (W60) | UKOL 32 (M70) | 33


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Rachel Brown ESOC F 2003 00:48:08
2 Anna Harris DEE F 2003 00:48:22
3 Lizzie Stansfield FVO F 2002 00:49:10 1220
4 Scarlet Heap SO F 2003 00:50:48
5 Alice Wilson CLYDE F 2002 00:51:56 1199
6 Caitlin Irving WCOC F 2003 00:52:24
7 Rachel Duckworth DVO F 2003 00:52:37
8 Merryn Stangroom LOC F 2003 00:53:18
9 Evie Conway AIRE F 2002 00:54:02 1182
10 Michael Stanwix EUOC M 1998 00:55:16 1173
11 Ellie Simmonds LOC F 2003 00:55:22
12 Madara Brice INT F 1996 00:56:11 1166
13 Richard Oxlade ESOC M 1958 00:56:12 1165
14 Naoya Itatsu EUOC M 1997 00:56:54 1160
15 Megan Keith INVOC F 2002 00:58:11 1150
16 Terry O'Brien BEM STAG M 1958 00:58:49 1145
17 Davie Frame TAY M 1958 00:58:49 1145
18 Carys Thomas WCOC F 2003 00:58:58
19 Lucy Gibson LOC F 2003 00:59:04
20 Rosie Spencer WCOC F 2002 01:01:00 1128
21 Isobel Cox BASOC F 2002 01:01:02 1128
22 Matthew Pickering UBOC M 1994 01:01:36 1123
23 Alex Elliot SYO F 2003 01:02:09
24 Sarah Tullie FVO F 1992 01:02:13 1119
25 Jess Ensoll LOC F 2002 01:02:24 1117
26 Fergus Smith AYROC M 1998 01:02:54 1113
27 Sarah-Jane Barrable SLOW F 1984 01:07:09 1080
28 Martin Powell LOC M 1951 01:07:31 1077
29 Alison Fryer MDOC F 1991 01:08:05 1073
30 Holly Stodgell WCH F 2003 01:08:52
31 Andrew Armstrong RR M 1957 01:09:54 1059
32 Kirsten Reilly FVO F 1993 01:10:18 1056
33 Pippa Carcas INT F 2003 01:10:32
34 Aimee Darley GO F 2003 01:10:48
35 Rona Shearer ECKO F 2003 01:10:49
36 Heather Hale GRAMP F 1991 01:11:17 1048
37 Ian Addis MOR M 1958 01:16:10 1010
38 Leah Bartlett INT F 2003 01:16:14
39 Gerard Thomson STAG M 1956 01:18:49 990
40 Debbie Lamb SWOC F 1992 01:24:54 942
41 Elizabeth Gardner STAG F 1987 01:28:05 918
42 David Nichol AYROC M 1958 01:29:41 905
43 Nev Myers EBOR M 1957 01:30:39 898
44 Sophie Evans LOC F 2003 01:32:38
45 Colin Duckworth TVOC M 1957 01:34:32 867
46 Josie Gomersall GRAMP F 2001 01:34:59 864
47 Neil McMillan ELO M 1985 01:42:52 803
48 Isla O'Donoghue SOLWAY F 2003 01:53:00
49 Richard Goodwin WCOC M 1957 01:54:29 712
50 James Morrison ESOC M 1955 02:24:38 478
51 Kathy Klaka FVO F 1984 02:38:55 367
- Paul Furness MOR M 1954 00:51:06
- Elena Kippin TVOC F 2002 01:13:43
- Jessica Breeze WCOC F 2002 01:15:01
- Mark Elder CLYDE M 1957 01:21:13
- David Nicol FVO M 1953 01:40:40
Showing results 1 - 56 of 56