Results

Achievements at
orienteering events

Springtime in Shropshire (SinS) 2017 Day 3 (UKOL) Long Distance, 29/05/2017

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at sins.org.uk/sins-2017-results/

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL Short Brown (M20,M45,M50,W21) (length: 7.3km, climb: 225m, 21 controls)
Point calculations
1,187.51 + (67.26 x (5,088.96 - T)) / 962.62
Other courses: UKOL Black (M21) | UKOL Brown (M35,M40) | UKOL Blue (M16,M55,M60,W35,W40) | UKOL Short Blue (M65,W18,W20,W45,W50) | UKOL Green (M70) | UKOL Green (W16,W55,W60) | UKOL Short Green (M75,M80,M85,W65,W70) | UKOL Very Short Green (W75,W80,W85) | Course 12 | Course 13 | Course 14 | Course 15


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Charlie Adams SYO M 1964 00:55:58 1308
2 Harry Fox DEVON M 2000 00:57:25 1302
3 Peter Ward NGOC M 1970 00:58:08 1299
4 Jon Cross FVO M 1967 00:59:22 1294
5 Fiona Bunn TVOC F 1999 01:01:45 1284
6 Tom Wood ERYRI M 2000 01:03:26 1277
7 Nigel Bunn TVOC M 1964 01:07:11 1261
8 David Bunn TVOC M 2001 01:07:14 1261
9 Richard Dearden NOC M 1971 01:09:12 1253
10 Alex Morgan HOC M 1964 01:10:35 1247
11 Jamie Rennie LEI M 1970 01:12:25 1239
12 Duncan Harris DEE M 1966 01:12:30 1239
13 Laura King AIRE F 1999 01:13:54 1233
14 Sarah Rollins SN F 1976 01:14:22 1231
15 Mike Brett BAOC M 1964 01:15:59 1225
16 Paul Luttman SO M 1972 01:16:13 1224
17 Simon Thompson HOC M 1965 01:17:42 1217
18 Mark Stodgell WCH M 1972 01:17:50 1217
19 Anya Crocker SOC F 1985 01:17:57 1216
20 Jim Trueman MDOC M 1964 01:18:11 1215
21 Tom Jeffries OD M 1970 01:18:41 1213
22 Tom Snow DEVON M 1999 01:18:55 1212
23 John Methven BKO M 1970 01:19:43 1209
24 Jamie Hicks SOC M 1996 01:19:47 1209
25 Paul Fox SN M 1962 01:21:32 1201
26 Peter Huzan SLOW M 1964 01:22:23 1198
27 Lucy Jepson SO F 1986 01:22:54 1196
28 Liam Corner MDOC M 1970 01:23:26 1193
29 Doug Stimson NWO M 1982 01:23:36 1193
30 George Hare NATO M 1964 01:23:56 1191
31 John Ward NOR M 1968 01:27:50 1175
32 Andy Rimes QO M 1963 01:28:11 1173
33 Charles Gook BADO M 1967 01:28:43 1171
34 Jeff Pakes QO M 1972 01:29:08 1169
35 Clive Richardson WRE M 1966 01:30:06 1165
36 Noel Schorah DEE M 1960 01:30:17 1165
37 Andrew Reynolds DEVON M 1966 01:32:13 1156
38 Peter Stobbs PFO M 1963 01:33:12 1152
39 Jack Cooper AIRE M 1984 01:33:58 1149
40 Joe Uprichard DVO M 1999 01:35:05 1144
41 Andrew Henderson WAOC M 1964 01:35:45 1142
42 Daniel Roth OD M 1971 01:35:49 1141
43 James Wilkinson BKO M 1991 01:36:06 1140
44 Thomas Lewis WRE M 1985 01:37:56 1133
45 Andrea Rebora SLOW M 1969 01:41:47 1116
46 Eddie Whittle BKO M 1969 01:42:31 1113
47 David Wathey MDOC M 1965 01:42:32 1113
48 Rebecca Dal Bon SLOW F 1994 01:49:20 1085
49 Barry Jones SO M 1967 01:51:37 1075
50 Simon James SWOC M 1966 01:52:43 1071
51 Jon Chandler LOK M 1967 01:55:42 1058
52 John Miklausic NGOC M 1979 01:57:28 1051
53 David Oxtoby OD M 1972 02:05:04 1019
54 Russell Finch SWOC M 1965 02:25:45 932
- Clive Hallett BOK M 1963 00:49:16
- Matthew Lawson NGOC M 1968 01:53:04
- Raffaella Marin SLOW F 1967 01:46:07
Showing results 1 - 57 of 57