Results

Achievements at
orienteering events

Springtime in Shropshire (SinS) 2017 Day 3 (UKOL) Long Distance, 29/05/2017

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at sins.org.uk/sins-2017-results/

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL Blue (M16,M55,M60,W35,W40) (length: 5.8km, climb: 190m, 17 controls)
Point calculations
1,129.33 + (87.70 x (4,398.03 - T)) / 1,048.82
Other courses: UKOL Black (M21) | UKOL Brown (M35,M40) | UKOL Short Brown (M20,M45,M50,W21) | UKOL Short Blue (M65,W18,W20,W45,W50) | UKOL Green (M70) | UKOL Green (W16,W55,W60) | UKOL Short Green (M75,M80,M85,W65,W70) | UKOL Very Short Green (W75,W80,W85) | Course 12 | Course 13 | Course 14 | Course 15


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Flurry Grierson DEVON M 2002 00:39:06
2 Stanley Heap SO M 2001 00:43:52 1277
3 Finlay Johnson SROC M 2002 00:45:53
4 David Harper DEVON M 1954 00:50:38 1243
5 Adam Thorpe EPOC M 2002 00:50:41
6 Nicholas Lightfoot SYO M 1961 00:51:03 1241
7 Chris Hooker SO M 1961 00:51:21 1239
8 Rob Parkinson DEVON M 1956 00:51:27 1239
9 Heather Roome SROC F 1983 00:52:46 1232
10 Obbie Fox DEVON M 2002 00:53:44
11 Mike Johnson SROC M 1960 00:53:47 1227
12 Ian Ditchfield MV M 1956 00:54:19 1225
13 Jonathan Emberton EPOC M 1961 00:54:21 1224
14 Gavin Clegg BOK M 1955 00:55:24 1219
15 James Clemence SWOC M 1960 00:55:25 1219
16 Lesley Ross OD F 1966 00:56:12 1215
17 Michael Muggeridge HAVOC M 1961 00:57:29 1209
18 Christopher Pritchett WIGHTO M 1959 00:57:41 1208
19 Andy Jones SLOW M 1958 00:58:01 1206
20 Phil Newall KERNO M 1962 00:58:35 1203
21 Dave Kingham TVOC M 1956 00:58:43 1202
22 Philip Eeles SOC M 1955 00:59:14 1200
23 Reuben Vasey DEVON M 2001 00:59:30 1199
24 Christopher Kelsey BOK M 1957 00:59:36 1198
25 Oliver Flippance OD M 2002 00:59:40
26 Tereza Maria Rush BOK F 1979 01:00:00 1196
27 Oliver Lunn OD M 2002 01:00:21
28 Anne Straube OD F 1975 01:00:31 1193
29 Bob Dredge WCH M 1951 01:00:34 1193
30 Ray Collins WCH M 1955 01:01:32 1188
31 Steve Blount SO M 1960 01:02:16 1185
32 Felix Lunn OD M 2002 01:02:16
33 Peter Warland SOS M 1965 01:02:42 1183
34 John Simmons BOK M 1951 01:03:04 1181
35 Mike Frizzell BADO M 1958 01:03:13 1180
36 Peter Foster BOK M 1957 01:03:40 1178
37 Andrew Yeates WCH M 1960 01:03:43 1177
38 Mikhail Gryaznevich TVOC M 1954 01:04:07 1175
39 William Matthews DEVON M 2002 01:04:09
40 Barry Elkington OD M 1956 01:04:25 1174
41 Lawrence Jones WRE M 1955 01:04:52 1172
42 Joe Parkinson NGOC M 1962 01:05:15 1170
43 Louis Weibel BUSSOLA OK M 2001 01:05:48
44 G Kradischnig OLC Graz M 1961 01:06:47
45 Andy Emmerson OD M 1956 01:07:27 1159
46 Paul Bradbury SYO M 1957 01:08:08 1155
47 Nick Dennis BOK M 1960 01:08:17 1154
48 Sally Calland RSOC F 1975 01:08:25 1154
49 Jim Wood ERYRI M 1960 01:09:13 1150
50 Andrew Howard WIM M 1974 01:09:20 1149
51 Mike Goldthorpe SOC M 1958 01:10:44 1142
52 Andy Robinson LOC M 1954 01:10:49 1142
53 Charlie Turner SLOW M 1953 01:10:50 1142
54 John Franklin SYO M 1951 01:11:48 1137
55 Chris Moncaster KERNO M 1954 01:11:52 1137
56 Gary Mills TVOC M 1955 01:12:42 1132
57 Nigel Beasant DEE M 1960 01:12:43 1132
58 Richard Catmur SLOW M 1954 01:12:45 1132
59 Eric Heritage LEI M 1959 01:12:50 1132
60 Jon Paton SN M 1960 01:14:04 1125
61 Robert Atkins HOC M 1980 01:14:14 1125
62 Barry Olds KERNO M 1953 01:14:42 1122
63 Andrew Welsh HAVOC M 1953 01:15:21 1119
64 Alan Pucill NGOC M 1959 01:18:11 1105
65 Andrew Evans DFOK M 1955 01:18:48 1102
66 Kerina Lake SBOC F 1978 01:18:59 1101
67 Craig Storey WRE M 1960 01:19:04 1100
68 Heather Fellbaum FVO F 1963 01:19:52 1096
69 Alexander Mitchell HOC M 2002 01:20:04
70 Tom Mills NGOC M 1946 01:20:19 1094
71 Leon Ricketts AIRE M 1976 01:21:35 1088
72 Graham Johnson DVO M 1955 01:22:43 1082
73 Richard Dixon RSOC M 1987 01:23:11 1080
74 Vesela CHOKOEVA SLOW F 1973 01:23:53 1076
75 Joe House SO M 1954 01:25:00 1071
76 John Brammer DEE M 1959 01:25:56 1066
77 Henry Webb WCH M 2002 01:27:50
78 Robert Hick WSX M 1960 01:27:53 1056
79 Dorien James SMOC M 1961 01:29:42 1047
80 Christopher Ashenden SN M 1964 01:29:53 1046
81 Graham Pring KERNO M 1955 01:29:57 1046
82 Stephen Eastley BL M 1954 01:31:07 1040
83 Richard Wilson LOC M 1953 01:31:45 1037
84 Colin Swallow SN M 1957 01:31:50 1036
85 Andy Campbell DEE M 1961 01:33:41 1027
86 J Hurford BOK M 1953 01:37:02 1010
87 Richard Llewellyn NOC M 1954 01:37:24 1008
88 John Walmsley WIM M 1955 01:38:38 1002
89 Glyn Williams WIGHTO M 1953 01:47:45 956
90 Marie-Anne Fischer TVOC F 1961 01:52:34 932
91 Jerry Purkis LOC M 1956 01:53:50 926
92 Michelle Oxtoby OD F 1973 01:57:12 909
93 Fraser Gray BOK M 1978 01:59:26 898
94 Geoffrey Hollins POTOC M 1954 02:03:18 878
95 William Dehany CLOK M 1953 02:17:35 807
- Lucie Todhunter SROC F 1980 01:11:21
- Andy Creber NGOC M 1958 00:49:54
- Ian Farrell MDOC M 1981 01:06:47
- John Briggs BKO M 1958 01:11:40
- Paul Armstrong DVO M 1953 01:16:14
- Mark Collins DFOK M 1960 01:31:33
Showing results 1 - 101 of 101