Results

Achievements at
orienteering events

November Classic (UKOL), 03/11/2019

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at novemberclassic.org

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL Blue (M55,M60,W35,W40) (length: 7.325km, climb: 165m, 25 controls)
Point calculations
1,116.70 + (81.07 x (5,043.36 - T)) / 1,048.38
Other courses: UKOL Black (M21) | UKOL Brown (M35,M40) | UKOL Short Brown (M18,M20,M45,M50,W21) | UKOL Short Blue (M65,W18,W20,W45,W50) | UKOL Green (M70,W16,W55,W60) | UKOL Short Green (M75,M80,M85,W65,W70) | UKOL Very Short Green (W75,W80) | UKOL Light Green (M16) | Orange | Yellow | White


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Tom Perry DEVON M 2004 00:51:49
2 Adam Methven BKO M 2005 00:53:16
3 Max Mobus SYO M 2004 00:54:09
4 Robert Lee INT M 1962 00:54:11 1255
5 Barney Steventon-Barnes SUFFOC M 2004 00:54:56
6 Euan Tryner SYO M 2004 00:55:28
7 Clive Hallett BOK M 1963 00:56:29 1245
8 Benjamin Squire NOC M 2004 00:56:29
9 Tim Tett SYO M 1960 00:58:19 1236
10 John Embrey DEE M 1958 00:58:47 1234
11 James Clemence SWOC M 1960 01:00:06 1228
12 Mike Brett BAOC M 1964 01:00:16 1227
13 Christopher Pritchett WIGHTO M 1959 01:01:33 1221
14 Frank Townley SN M 2003 01:02:05 1219
15 Mark Collins DFOK M 1960 01:02:29 1217
16 Kevin Harding HH M 1959 01:03:07 1214
17 Tommy Heap SO M 2005 01:03:45
18 Vladimir Kuznetsov TVOC M 1956 01:03:54 1210
19 Colin Dickson BAOC M 1955 01:04:04 1209
20 Gavin Clegg WSX M 1955 01:04:05 1209
21 Andreas Huber 17 M 01:04:45
22 Chris Perry DEVON M 1967 01:04:57 1205
23 Ben Gostick HH M 2005 01:05:26
24 Roger Thetford TVOC M 1962 01:05:39 1202
25 Ian Ditchfield MV M 1956 01:06:26 1198
26 William Thomas DEVON M 2005 01:06:50
27 Paul Lane BAOC M 1957 01:07:06 1195
28 Andy Emmerson OD M 1956 01:07:46 1192
29 Dave Chaffey DVO M 1963 01:07:48 1192
30 Sam Crawshaw SYO M 2004 01:08:12
31 Andrew Evans DFOK M 1955 01:08:36 1188
32 Peter Chapman SO M 1964 01:09:02 1186
33 Dave Kingham TVOC M 1956 01:09:19 1185
34 Erik Grndalen 17 M 01:09:20
35 John KAY BAOC M 1960 01:09:41 1183
36 Peter Maliphant BOK M 1956 01:10:13 1181
37 John Cook WSX M 1957 01:11:01 1177
38 Lesley Ross OD F 1966 01:11:13 1176
39 Aini Vuorinen TVOC F 1989 01:11:37 1174
40 Nick Green GO M 1962 01:11:51 1173
41 Andrew Stott NGOC M 1959 01:11:52 1173
42 Meg Somers DEVON F 2001 01:12:06 1172
43 Steve Robertson QO M 1953 01:12:09 1172
44 Frode Hjorth 17 M 01:12:32
45 Sandy Burgon BOK M 1956 01:12:35 1170
46 Andy Jones SLOW M 1958 01:12:48 1169
47 James Cunnane TVOC M 1963 01:13:18 1167
48 Richard Sharp TVOC M 1964 01:13:33 1165
49 Harald Volden 17 M 01:13:46
50 Robert Hick WSX M 1960 01:14:20 1162
51 Mike Maliphant SOC M 1959 01:14:29 1161
52 Sarah Scarbrough MV F 1982 01:14:31 1161
53 Charles Spence LOK M 1958 01:16:04 1154
54 Julian Hartwell SOC M 1955 01:16:16 1153
55 Peter Haynes WAOC M 1958 01:16:36 1151
56 Carys Morgan SLOW F 1976 01:17:07 1149
57 Maxime Pesenti DFOK M 2004 01:17:08
58 Amanda Crawshaw SYO F 1970 01:17:51 1145
59 Malcolm Lyon SLOW M 1956 01:19:50 1136
60 Derick Mercer BKO M 1964 01:21:00 1131
61 Neil Gostick HH M 1962 01:21:17 1130
62 Keith Masson MV M 1960 01:22:13 1125
63 Jon Steed BADO M 1963 01:22:26 1124
64 Andrew Lewis BAOC M 1966 01:23:17 1120
65 Andrew Pitcher DFOK M 1964 01:23:23 1120
66 Andrew Nash SOC M 1976 01:23:31 1119
67 Adrian Wise SN M 1961 01:24:11 1116
68 Mike Goldthorpe SOC M 1958 01:24:23 1115
69 Mike Frizzell BADO M 1958 01:25:04 1112
70 Ian Sayer WSX M 1951 01:25:06 1112
71 Roger Crickmore WSX M 1963 01:25:27 1110
72 Steve Bailey SN M 1959 01:25:36 1110
73 Tim Hulley SO M 1961 01:27:10 1102
74 Tim Houlder WSX M 1957 01:27:23 1101
75 Mike Capper WAOC M 1955 01:27:35 1100
76 Christopher Ashenden SN M 1964 01:29:02 1094
77 Trevor Hindle MDOC M 1964 01:29:09 1093
78 Simon Elliott NOC M 1955 01:29:48 1090
79 Helge Ryen 17 M 01:29:48
80 Erik Neby 17 M 01:30:01
81 David Hodson HH M 1964 01:30:10 1088
82 Tereza Maria Rush BOK F 1979 01:30:22 1087
83 Andrew Clough WRE M 1957 01:31:09 1084
84 Simon Greenwood SAX M 1955 01:32:42 1077
85 John Tzanetis SN M 1967 01:32:54 1076
86 Jes Dickin SOC M 1960 01:33:08 1075
87 Ian Moran SOC M 1958 01:33:52 1071
88 Dorien James SMOC M 1961 01:34:13 1070
89 Michael Merritt SO M 1957 01:34:46 1067
90 David Hanstock BOK M 1956 01:35:35 1063
91 Edward Cox SO M 1959 01:35:47 1062
92 Martin Jackson BAOC M 1976 01:36:26 1059
93 Tamla Short BAOC F 1989 01:36:27 1059
94 Ole Christian Bang 17 M 01:37:23
95 Ian Byrne SMOC M 1957 01:37:43 1053
96 David Isaacson WIM M 1963 01:38:08 1051
97 Sam Turner 4 M 01:38:43
98 Hugh Risebrow SOC M 1962 01:38:45 1049
99 Roman Kotecky OD M 1949 01:39:10 1047
100 Colin Swallow SN M 1957 01:40:20 1041
101 Tore JĀ°rgensen 17 M 01:41:44
102 Mark White SARUM M 1958 01:41:46 1035
103 Robbie Berryman SOC M 1985 01:42:17 1032
104 Barry McElearney SO M 1965 01:43:06 1028
105 Robert Norley SOC M 1959 01:43:12 1028
106 Nigel Bush MV M 1955 01:44:03 1024
107 Helen Le Page SN F 1976 01:44:38 1021
108 Karen Crawford BOK F 1969 01:44:38 1021
109 Brian Hodge WIM M 1961 01:45:16 1018
110 Steve Molnar SARUM M 1962 01:46:32 1012
111 Catherine Slade SAX F 1976 01:47:20 1009
112 Richard Fisher 4 M 01:47:46
113 Adriana Stankova SLOW F 1984 01:50:11 995
114 Galina Petkova 23 F 01:50:54
115 Peter Martin MV M 1961 01:55:17 972
116 Mari Arold 23 F 01:55:24
117 Ian Thomas DEVON M 1974 01:57:51 960
118 Stephen Lysaczenko QO M 1962 01:59:03 954
119 Mike Bray SN M 1955 02:00:59 945
120 Naomi Drewitt 11 F 02:02:43
121 Mike Cattermole 4 M 02:04:08
122 Jon Mikalsen 17 M 02:04:56
123 Paul Wilson SO M 1962 02:05:50 923
124 Amanda Byers 4 F 02:07:12
125 Suzanne Talbot 4 F 02:10:24
126 Nigel Hulley AIRE M 1959 02:13:19 888
127 Matthew Knipe QO M 1963 02:13:34 887
128 Joanna Halsey SARUM F 1975 02:14:36 882
129 Graham Scott 4 M 02:19:20
130 Polly Jacobs SARUM F 1977 02:30:00 811
131 Edvin Elisenberg 17 M 02:38:20
132 Charlotte Coles TVOC F 1983 02:44:07 745
133 Richard Rossington BOK M 1961 03:04:31 651
Showing results 1 - 133 of 133