Results

Achievements at
orienteering events

Science City Double Urban Sprint Races, 07/05/2016

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.sciencecityraces.org.uk

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Race1 Course3 (length: 2.1km, 16 controls)
Other courses: Race1 Course1 | Race1 Course2 | Race1 Course4 | Race1 Course5 | Race1 Course6

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 John Embrey DEE M 1958 00:25:53 1269
2 Keith Tonkin BL M 1958 00:26:57 1245
3 Gavin Clegg BOK M 1955 00:27:28 1234
4 Peter Jones SN M 1956 00:27:37 1230
5 Robert Sweatman SOC M 1961 00:28:26 1209
6 Kevin Harding HH M 1959 00:29:14 1191
7 Ian Ditchfield MV M 1956 00:29:49 1178
8 Patrick Smyth BOF M 1957 00:30:35 1160
9 Jonathan Gilbert NOR M 1959 00:30:39 1158
10 Michael Muggeridge HAVOC M 1961 00:31:14 1146
11 Bruce Bryant OD M 1957 00:32:03 1128
12 Don McKerrow SLOW M 1952 00:32:06 1127
13 Melanie Slade SN F 1968 00:32:19 1122
14 Sue Bett SN F 1967 00:32:24 1119
15 Graham Capper LOC M 1958 00:32:28 1118
16 Stephen Kimberley DVO M 1958 00:32:34 1116
17 Steve Blount SO M 1960 00:32:54 1108
18 Tanya Taylor LOG F 1970 00:32:54 1108
19 Chris Poole RAFO M 1961 00:32:54 1108
20 Robert Parkinson NOC M 1957 00:33:28 1094
21 Amanda Roberts LOG F 1962 00:34:32 1069
22 Alan Rosen HH M 1955 00:34:51 1062
23 Peter Martin MV M 1961 00:35:06 1057
24 David Vincent DVO M 1961 00:35:11 1055
25 Liz Phillips OD F 1964 00:35:44 1043
26 Mike Capper WAOC M 1955 00:35:49 1040
27 Guro Harstad WAOC F 1972 00:35:50 1040
28 Barry Woodfine SAX M 1958 00:36:00 1038
29 Andy Robinson SLOW M 1954 00:36:02 1037
30 Ian Byrne SMOC M 1957 00:36:03 1037
31 Freya Askham SMOC F 1974 00:36:38 1022
32 Axel Blomquist BAOC M 1952 00:36:59 1015
33 Helen Parkinson NOC F 1966 00:37:00 1015
34 Nigel Hoult BKO M 1953 00:37:11 1011
35 Carolyn Dent BOK F 1962 00:37:15 1010
36 John Williams MDOC M 1952 00:37:18 1009
37 Will Harrison SUFFOC M 1961 00:37:22 1007
38 Paul Turner SELOC M 1958 00:37:51 997
39 Paul Langston HH M 1953 00:38:20 987
40 Fiona Clough BKO F 1962 00:38:39 980
41 Stephen Hardy SMOC M 1952 00:38:46 976
42 Alice Hodkinson WAOC F 1971 00:39:10 969
43 Peter Waldron NOR M 1956 00:39:10 969
44 Hazel Hindle MDOC F 1963 00:39:35 958
45 Gary Simmons GO M 1960 00:40:01 948
46 Peter Woods WAOC M 1957 00:40:03 948
47 John Duffield HH M 1947 00:40:18 940
48 Dorien James SMOC M 1961 00:40:49 930
49 Colin Godbold BKO M 1957 00:40:57 927
50 Katie Clarke SN F 1971 00:41:27 916
51 Maire Convery HH F 1967 00:41:44 910
52 Sally Wilkinson SUFFOC F 1964 00:41:47 909
53 Barbara Tebbutt LEI F 1966 00:41:49 908
54 Sarah Mansel SUFFOC F 1965 00:41:55 906
55 Clare Hanna LOG F 1965 00:42:03 903
56 Rachel Pocock WAOC F 1967 00:43:06 879
57 David Rosen SROC M 1953 00:43:06 879
58 David Cronk WAOC M 1960 00:43:47 863
59 Belen Carbonell W 1976 00:44:43
60 Helen Hague WAOC F 1969 00:45:18 831
61 Les Smithard KFO M 1952 00:45:48 819
62 Philip Kirk OD M 1956 00:46:07 811
63 Katherine Pike WIM F 1963 00:47:25 782
64 Katharine Bartram NOR F 1972 00:48:09 767
65 Helen Hodge WIM F 1962 00:48:39 756
66 Annika Friberg W 1976 00:49:52
67 Keiko Conway GO F 1962 00:53:16 648
68 Colin Duckworth TVOC M 1957 00:53:20 647
69 Irene Petersen SLOW F 1965 00:54:02 633
70 Elizabeth Hamer-Davies MDOC F 1965 00:57:06 564
71 Karen Bedwell DVO F 1969 00:58:04 543
72 Lesley Ward SYO F 1969 01:00:15 495
73 Susan Brown W 1966 01:01:56
74 Margaret Moody SUFFOC F 1964 01:44:47 -14
Showing results 1 - 74 of 74