Results

Achievements at
orienteering events

Race the Castles in Yorkshire (UKOL), 17/08/2019

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.southyorkshireorienteers.org.uk/results

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL 2 Brown (M40,M45,M50,W18,W20,W21,W35) (length: 8.9km, climb: 135m, 23 controls)
Point calculations
1,160.06 + (78.33 x (3,603.48 - T)) / 537.86
Other courses: UKOL 1 Black (M18,M21,M35) | UKOL 3 Blue (M55,M60,W40,W45,W50) | UKOL 4 Green (M65,M70,W55,W60) | UKOL 5 Short Green (M75,M80,W65,W70,W75,W80) | UKOL 6 Light Green (M16,W16) | Yellow


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Alice Leake AIRE F 1991 00:42:32 1313
2 John Owens BAOC M 1969 00:45:11 1290
3 Alex Rothman SYO M 1979 00:46:04 1282
4 Liam Corner MDOC M 1970 00:48:30 1261
5 Martin Ward SYO M 1967 00:49:51 1249
6 David Jolly RAFO M 1974 00:50:56 1240
7 Brendan Anglim CLOK M 1971 00:52:08 1229
8 Rachael Rothman SYO F 1980 00:52:38 1225
9 Michele Dawson GON F 1994 00:52:55
10 David Hunt BOK M 1960 00:53:34 1217
11 David Todd SYO M 1966 00:55:12 1203
12 Peter Shirvington QO M 1973 00:55:13 1202
13 Paul Taylor SYO M 1965 00:55:38 1199
14 Simon Hodgson SYO M 1974 00:55:59 1196
15 Tony Udris SYO M 1969 00:56:14 1193
16 Laura Goy 00:56:48
17 Mike Byron HALO M 1975 00:57:40 1181
18 Trevor Hindle MDOC M 1964 00:58:26 1174
19 Louise Adams EUOC F 1998 00:59:40 1163
20 Tim Wiegand SYO M 1967 01:00:18 1158
21 Dave Chaffey DVO M 1963 01:01:03 1151
22 Victoria Mccreadie RSOC F 1981 01:01:29 1148
23 Chris Littler SYO M 1968 01:02:53 1135
24 Mykyta Chubynsky OD M 1976 01:04:06 1125
25 Amy Brown EBOR F 1989 01:04:20 1123
26 Nick Martin CLOK M 1970 01:04:20 1123
27 Anne Murgatroyd AIRE F 1980 01:04:30 1121
28 Lucy Wiegand SYO F 1968 01:04:38 1120
29 Alastair Paterson LEI M 1967 01:04:51 1118
30 Carolyn Hindle FVO F 1996 01:05:13 1115
31 James Garnett SYO M 1968 01:07:05 1099
32 Megan Harrison EPOC F 1999 01:08:04 1090
33 Isabelle Hodgson SYO F 2002 01:08:37 1085
34 Andrew Cox WATO M 1956 01:09:39
35 Alex Elliot SYO F 2003 01:10:25 1070
36 Aimee Darley GO F 2003 01:13:00 1047
37 Jon Darley GO M 1966 01:15:54 1022
38 Helen Bickle WAOC F 1982 01:22:24 965
39 David Riches CLOK M 1962 01:27:20 922
- Mark Chapman SYO M 1965 00:52:40
- Martin Lewis QO M 1968 01:15:29
Showing results 1 - 41 of 41