Results

Achievements at
orienteering events

TVOC Urban Event, 28/08/2017

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at tvoc.org.uk/application/documents/events/2017%20events/Abingdon/event_page.php

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Course 2 (length: 6km, climb: 10m, 23 controls)
Point calculations
1,110.29 + (112.58 x (3,235.27 - T)) / 590.03
Other courses: Course 1 | Course 3 | Course 4 | Course 5 | Course 6 | Course 7

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Richard Barrett BAOC M 1970 00:37:12 1302
2 John Owens BAOC M 1969 00:38:21 1289
3 Kevin Fielding HH M 1968 00:40:56 1259
4 Paul Luttman SO M 1972 00:42:04 1246
5 Bethany Hanson EUOC F 1996 00:42:33 1240
6 Paul Gebbett BOK M 1969 00:42:49 1237
7 Neil Crickmore SO M 1962 00:43:19 1232
8 Ben Green TVOC M 1977 00:43:56 1225
9 Chloe Potter BOK F 1998 00:44:08 1222
10 Jon Bones TVOC M 1971 00:44:37 1217
11 David Hunt BOK M 1960 00:45:34 1206
12 Stuart Ebbrell BAOC M 1974 00:45:52 1203
13 Andrew Snell BAOC M 1974 00:46:27 1196
14 Tereza Maria Rush BOK F 1979 00:46:55 1190
15 David Lawson OD M 1963 00:47:33 1183
16 Tom McComiskie BAOC M 1977 00:48:00 1178
17 Keith Belsey SN M 1967 00:49:03 1166
18 Bethany Kippin TVOC F 2000 00:49:37 1160
19 Paul Fox SN M 1962 00:50:13 1153
20 Derick Mercer BKO M 1964 00:50:19 1152
21 Ian Buxton TVOC M 1965 00:50:27 1150
22 Andrew Rowe POTOC M 1976 00:50:52 1145
23 Rebecca Ellis WIM F 1986 00:51:12 1141
24 Simon Kippin TVOC M 1970 00:51:23 1139
25 Aleksi Kankainen TVOC M 1977 00:51:46 1135
26 Tony Udris SYO M 1969 00:51:58 1133
27 Alan Hickling SAX M 1964 00:52:55 1122
28 Johanna Michl OUOC 00:53:55
29 Eddie Whittle BKO M 1969 00:54:02 1109
30 Allan Williams WCH M 1969 00:54:15 1107
31 Jonathan Steed BADO M 1963 00:54:34 1103
32 Fiona Tam SLOW F 1989 00:55:24 1093
33 Robert Hick WSX M 1960 00:55:35 1091
34 Ian Hylton BKO M 1969 00:56:26 1082
35 John Tzanetis SN M 1967 00:56:36 1080
36 Sarah Louise Francis SN F 1968 00:56:38 1079
37 Bernie Fowler BAOC M 1970 00:56:54 1076
38 Katie Blackford BADO F 1997 00:57:21 1071
39 Eleanor Ainscoe IND F 1992 00:58:37
40 Jayne Sales MFR 00:58:51
41 Alex Hollingsworth TVOC M 1969 01:00:34 1034
42 Andy Barker-Pilsworth RAFO M 1970 01:00:38 1033
43 Jon Darley GO M 1966 01:00:50 1031
44 Nadine Wright OD F 1988 01:01:23 1025
45 John Marsh SO M 1967 01:01:25 1024
46 Keith Lowthian NOC M 1969 01:01:51 1020
47 Dougie Cochran TVOC M 1969 01:03:35 1000
48 GEORGI GOSPODINOV BKO M 1965 01:04:06 994
49 Emily Blackford BADO F 1995 01:05:15 981
50 Ashleigh Howells RAFO F 2000 01:05:42 975
51 Eoin Sharkey BKO M 1964 01:05:50 974
52 Mike Shires TVOC M 1974 01:06:48 963
53 Roger Cliffe TVOC M 1971 01:09:58 927
54 Claire Smart IND F 1979 01:13:21
55 Lydia Blythhe IND 01:13:58
56 Rachel Banham TVOC F 1992 01:16:48 848
57 Danny Hearn TVOC M 1964 01:18:35 828
58 Edgar Divver IND M 1994 01:20:41
59 Nicky Brock IND F 1975 01:20:53
60 Sarah Ruane IND 01:21:08
61 Yvonne Green TVOC F 1985 01:22:11 787
62 Jessica Howells RAFO F 1997 01:22:54 779
63 Peter Hore TVOC M 1954 01:24:59 755
64 Sarah Coxen IND 01:29:15
- Chris McCartney OD M 1969 00:43:55
- Paul Hearn HH M 1964 00:55:34
Showing results 1 - 66 of 66