Results

Achievements at
orienteering events

TVOC Urban Event, 28/08/2017

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at tvoc.org.uk/application/documents/events/2017%20events/Abingdon/event_page.php

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Course 4 (length: 3.9km, climb: 10m, 19 controls)
Point calculations
983.33 + (128.78 x (2,588.02 - T)) / 492.84
Other courses: Course 1 | Course 2 | Course 3 | Course 5 | Course 6 | Course 7

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Don McKerrow SLOW M 1952 00:29:44 1193
2 David Jukes BKO M 1952 00:31:43 1162
3 Robin Smith SO M 1952 00:31:56 1159
4 Bob Dredge WCOC M 1951 00:33:07 1140
5 Axel Blomquist BAOC M 1952 00:33:23 1136
6 Lindsey Knox RR F 1959 00:33:32 1134
7 Martin Wilson BKO M 1947 00:33:54 1128
8 Ian Sayer WSX M 1951 00:34:32 1118
9 Mike Godfree DVO M 1949 00:34:39 1116
10 Doug Dickinson DVO M 1945 00:34:52 1113
11 Keith Willdig OD M 1949 00:35:10 1108
12 Steve Brockbank LOC M 1948 00:35:21 1105
13 Ian Cooper BKO M 1943 00:35:44 1099
14 Christine Kiddier BL F 1952 00:35:46 1099
15 Tim Sands BOK M 1949 00:35:53 1097
16 Jim Prowting TVOC M 1946 00:36:02 1095
17 Adell Cooper NWO F 1961 00:36:31 1087
18 Neil Cameron NGOC M 1946 00:36:33 1087
19 Ian Prowse NGOC M 1952 00:37:08 1077
20 Mike Hampton OD M 1946 00:38:16 1060
21 Fiona Clough BKO F 1962 00:38:38 1054
22 Philip Gristwood MV M 1949 00:39:37 1038
23 Brian Pilling SN M 1948 00:39:43 1037
24 Peter Carey OD M 1944 00:41:06 1015
25 Roger Edwards LEI M 1950 00:41:24 1011
26 David Rose PFO M 1950 00:41:28 1009
27 Gerry Symes AIRE M 1948 00:41:37 1007
28 Eliza Hermann HH F 1961 00:41:45 1005
29 Jacqueline Embrey SROC F 1958 00:42:15 997
30 David Mullins SARUM M 1949 00:42:25 995
31 Christine Artus BKO F 1953 00:42:42 990
32 Jon Wheatcroft TVOC M 1952 00:42:54 987
33 Ian Parfitt DVO M 1950 00:42:54 987
34 Margaret Willdig OD F 1953 00:43:16 981
35 Caroline Potter BOK F 1962 00:43:25 979
36 J K Astin WSX F 1953 00:43:38 975
37 Peter Narramore TVOC M 1957 00:43:47 973
38 Liz Snell BAOC F 1974 00:44:15 966
39 Richard Rae BKO M 1946 00:44:36 960
40 Gwen Tanner BOK F 1960 00:44:54 956
41 Peter Riches TVOC M 1950 00:44:59 954
42 Trevor Roberts MDOC M 1947 00:45:18 949
43 Christine Robinson LOC F 1956 00:45:31 946
44 Laurence Gossage BOK M 1950 00:46:46 926
45 Andrew Payne DEE M 1951 00:46:48 926
46 Carol House SO F 1956 00:46:58 923
47 Ruth Ellis DVO F 1951 00:47:23 917
48 Jean Payne DEE F 1953 00:47:54 909
49 Dave Skidmore DVO M 1946 00:48:01 907
50 John Marriott LEI M 1948 00:48:17 903
51 Gillian Godbold BKO F 1954 00:48:45 895
52 John Middler OD M 1952 00:48:51 894
53 Les Smithard KFO M 1952 00:49:08 889
54 Julia Pennington IND 00:50:23
55 Neil Croasdell EPOC M 1948 00:50:26 869
56 William Hollway IND M 1961 00:50:27
57 Anne Kimberley DVO F 1960 00:50:42 865
58 Helen Errington HH F 1961 00:51:38 850
59 Jane Stew OD F 1957 00:51:59 845
60 Stephen Stone TVOC M 1951 00:52:09 842
61 Mike Elliot MV M 1951 00:52:20 839
62 Heather Walton SLOW F 1962 00:52:34 835
63 Gill Sharp SN F 1958 00:52:59 829
64 John Fielder BOK M 1946 00:53:29 821
65 Antony Moore TVOC M 1949 00:55:21 792
66 Howard Thomas BOK M 1945 00:57:08 764
67 Joanne Leigh OD F 1967 01:00:34 710
68 Alain Wilkes BKO M 1948 01:01:05 702
69 Wendy Kent SMOC F 1960 01:04:36 647
70 Jerry Newcombe BOF M 1954 01:06:35 616
71 Elizabeth Urquhart OD F 1954 01:07:30 601
72 Susan Wilkes BKO F 1954 01:08:33 585
73 Ros James SMOC F 1961 01:08:57 579
74 Ann Miller TVOC F 1956 01:13:59 500
75 Kathryn Turner TVOC F 1956 01:14:09 497
76 Ruby/Matthew/Lucy Herring/Shelton IND F 2006 01:16:10
77 Helen Pigott IND 01:27:04
78 Tatiana Fugiki IND 01:31:29
79 Barbara & Mick Scraggg IND 01:50:13
- Ted McDonald BOK M 1943 00:40:39
- Russ Fauset HOC M 1947 00:40:56
- Eric Harper BKO M 1951 00:43:47
- John Turner TVOC M 1952 00:49:37
Showing results 1 - 83 of 83