Results

Achievements at
orienteering events

Wessex Galoppen, 12/02/2017

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.wessex-oc.org/

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Green (length: 5.5km, climb: 80m, 11 controls)
Point calculations
936.94 + (148.50 x (4,256.64 - T)) / 1,093.33
Other courses: Brown | Blue | Short Green | Light Green | Orange | Yellow | White


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Sam Johnson DEVON M 2002 00:44:19
2 Lisa James SOC F 1968 00:46:04 1140
3 Christopher Branford WIM M 1946 00:47:58 1124
4 Jolyon Medlock WSX M 1974 00:48:26 1120
5 Jon Brooke WSX M 1966 00:48:50 1117
6 Ian Prosser BAOC M 1957 00:49:40 1110
7 Alan Kersley BADO M 1957 00:52:12 1090
8 Annika Greenwood BKO F 1971 00:53:27 1080
9 Kirsty Staunton WIM F 1956 00:54:24 1072
10 Andrew Graham SARUM M 1955 00:54:42 1069
11 Brian Hart SARUM M 1945 00:55:08 1066
12 ian campbell SARUM M 1947 00:56:26 1055
13 Robbie Berryman SOC M 1985 00:57:16 1048
14 Richard Steptoe TVOC M 1947 00:57:30 1047
15 Roger Pleasant SOC M 1947 00:58:35 1038
16 Elisabeth Dickson BAOC F 1958 00:59:06 1033
17 Ted McDonald BOK M 1943 01:00:11 1025
18 Christopher Moon BOK M 1950 01:00:32 1022
19 Martin Cross WIM M 1945 01:00:32 1022
20 Carol House SO F 1956 01:00:48 1020
21 Tony Hext QO M 1948 01:02:32 1005
22 Martin Lock GO M 1948 01:03:15 1000
23 Tommy Wright DEVON M 2002 01:04:10
24 Toni Whittle BKO F 1970 01:04:26 990
25 Roger Hargreaves KERNO M 1947 01:05:18 983
26 John Shucksmith WIM M 1950 01:06:01 977
27 Carol Prosser BAOC F 1961 01:06:37 972
28 Jane Blackford BADO F 1969 01:06:40 972
29 Lynne Moore BKO F 1964 01:07:17 967
30 Nigel Morris IND M 1962 01:07:56
31 Richard Rae BKO M 1946 01:11:37 931
32 Ruth Chesters DEVON F 1950 01:11:59 928
33 John Trayler QO M 1944 01:12:27 925
34 Helen Hodge WIM F 1962 01:16:18 893
35 Jim Graham WIM M 1951 01:16:57 888
36 Pete Akers QO M 1953 01:17:35 883
37 Judith Taylor NGOC F 1965 01:17:46 881
38 KIERAN DEVINE BAOC M 1952 01:18:19 877
39 Jenny Bray SN F 1955 01:18:41 874
40 Caron Gaisford SARUM F 1962 01:19:04 871
41 Kerryn Hudson SARUM F 1993 01:19:06 870
42 Gwyn Davies SARUM M 1953 01:19:46 865
43 Michelle Ward NGOC F 1970 01:20:09 862
44 Mike Kite WIM M 1947 01:20:35 858
45 John Chesters DEVON M 1951 01:21:37 850
46 Sue Williams WIGHTO F 1951 01:21:45 849
47 Gavin Avey-Hebditch WSX M 1959 01:22:14 845
48 Denise Mullins SARUM F 1951 01:22:35 842
49 David Nixon SOC M 1944 01:26:48 808
50 John Fielder BOK M 1946 01:27:39 801
51 Robin Baker POTOC M 1949 01:36:35 728
52 Ben Hammond SUFFOC M 2000 01:36:44 727
53 Helen Everest SOC F 1963 01:39:41 703
54 Nigel Britton BOF M 1949 01:45:08 658
55 Pat Hart SARUM F 1943 01:46:10 650
56 Ian Wilson SAX M 1950 01:46:51 644
57 Peter Smith SN M 1962 01:47:52 636
58 L-J Evans WIM F 1977 01:52:04 602
59 Mike King WIM M 1947 01:59:21 542
- Graeme Hornby SOC M 1977 01:06:30
- Sarah Newman WIM F 1963 01:31:01
- SARAH HOULDER WSX F 1959 02:08:34
Showing results 1 - 62 of 62