Results

Achievements at
orienteering events

Regional Event, 17/12/2017

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.southernnavigators.com/results-archive/2017/2017-12-17-ash-ranges/index.html

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Green (length: 4.7km, climb: 130m, 12 controls)
Point calculations
965.51 + (95.78 x (3,722.64 - T)) / 695.22
Other courses: Black | Brown | Short Brown | Blue | Short Blue | Short Green | Very Short Green | Light Green | Orange | Yellow | White


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Andrew French WIM M 1965 00:40:45 1142
2 Rachel Duckworth DVO F 2003 00:41:43
3 Scarlet Heap SO F 2003 00:41:48
4 Janet Rosen HH F 1955 00:44:05 1114
5 Mike Murray SLOW M 1944 00:45:13 1105
6 Lily Regan WCOC F 2002 00:47:12
7 Eddie Whittle BKO M 1969 00:47:30 1086
8 Ben Mather LOG M 2003 00:47:40
9 Christine Kiddier BL F 1952 00:47:44 1084
10 Tim Pribul CHIG M 1949 00:48:08 1080
11 Inara Gipsle TVOC F 1952 00:49:20 1071
12 Jim Prowting TVOC M 1946 00:49:41 1068
13 Linda Pakuls WIM F 1957 00:49:55 1066
14 Tony Ludford BADO M 1944 00:49:56 1066
15 Elisabeth Dickson BAOC F 1958 00:50:16 1063
16 Peter Smith SN M 1962 00:50:44 1059
17 Helen Errington HH F 1961 00:51:18 1054
18 Aimee Darley GO F 2003 00:52:14
19 Phil Stradling BKO M 1958 00:52:23 1045
20 Keith Marsden HH M 1943 00:52:47 1042
21 Richard Steptoe TVOC M 1947 00:52:49 1042
22 Lucy Paton SN F 1961 00:53:14 1038
23 Mike Hampton OD M 1946 00:53:36 1035
24 Ffion Jones SO F 2002 00:53:41
25 Julie Cleary LOK F 1964 00:54:23 1029
26 James Morris GO M 1945 00:54:44 1026
27 Kath Denton GO F 1961 00:55:15 1022
28 John Duffield HH M 1947 00:55:23 1021
29 Susan Crickmore SO F 1962 00:55:30 1020
30 Angela Darley GO F 1973 00:56:09 1014
31 Fiona Clough BKO F 1962 00:57:11 1006
32 Ian Peirce SARUM M 1944 00:57:28 1003
33 Karen Jones SLOW F 1961 00:57:52 1000
34 Jenny Bray SN F 1955 00:58:33 994
35 Simon Ling MV M 1945 00:58:39 994
36 Annika Greenwood BKO F 1971 00:58:48 992
37 Alison Saunders HH F 1959 00:58:53 992
38 Jane Lambert SO F 1960 01:00:08 981
39 Debbie Charlton SMOC F 1960 01:00:55 975
40 Garry Parmenter HAVOC M 1946 01:00:55 975
41 Sophie Jones HH F 2002 01:01:54
42 Christine Robinson LOC F 1956 01:02:47 959
43 Caroline Potter BOK F 1962 01:03:27 954
44 Lynne Moore BKO F 1964 01:03:39 952
45 Eric Harper BKO M 1951 01:03:49 951
46 Marion Payne-Bird GO F 1958 01:03:55 950
47 Keiko Conway GO F 1962 01:04:23 946
48 Karen Williams LOG F 1969 01:05:37 936
49 David Oxenham SARUM M 1955 01:05:56 933
50 Chris McDonald MV M 1942 01:06:09 932
51 Jill Blount SO F 1960 01:07:20 922
52 Toni Whittle BKO F 1970 01:07:40 919
53 Jenny Nicholls GO F 1957 01:08:08 915
54 Elena Kippin TVOC F 2002 01:08:22
55 Heather Walton SLOW F 1962 01:08:39 911
56 Julie Collins DFOK F 1960 01:08:54 909
57 Ray Curtis CHIG M 1954 01:09:01 908
58 Fiona Hanstock BOK F 1956 01:09:18 906
59 Eliza Hermann HH F 1961 01:09:58 900
60 Keith Parkes DFOK M 1945 01:10:54 892
61 Janet Cronk WAOC F 1957 01:11:06 891
62 Chris Simpson SO M 1945 01:12:04 883
63 Ian Smith WAOC M 1956 01:12:22 880
64 Philip Norris SAX M 1949 01:12:50 876
65 Linda Hulley SO F 1956 01:16:17 848
66 Trevor Simpson OD M 1939 01:16:48 844
67 Ruth Rhodes SO F 1942 01:18:01 833
68 Jane Breed HH F 1952 01:19:46 819
69 Margaret Brown SN F 1958 01:20:09 816
70 Jacqui Briggs BKO F 1961 01:20:47 811
71 Dave Cussens SO M 1952 01:22:45 794
72 Janet Biggs HAVOC F 1953 01:23:56 785
73 SARAH HOULDER WSX F 1959 01:24:04 783
74 Gill Sharp SN F 1958 01:24:34 779
75 Richard Stanhope SLOW M 1957 01:28:34 746
76 Mark Blackstone BOK M 1946 01:28:51 744
77 Barbara Lugton GO F 1957 01:33:36 705
78 Ken Lawton IND 01:35:17
79 Gill Godbold BKO F 1954 01:37:41 671
- Leianne Upton MV F 1961 01:05:50
- Gail Parker SLOW F 1958 01:32:55
- Christine Glew SLOW F 1953 01:49:13
Showing results 1 - 82 of 82