Results

Achievements at
orienteering events

Southern Night Championships, 02/12/2017

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at tvoc.org.uk/application/documents/events/2017%20events/Chilterns/index.htm

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Blue (Inc Army) (length: 6.2km, climb: 110m, 18 controls)
Point calculations
1,173.26 + (69.81 x (4,150.71 - T)) / 985.34
Other courses: Short Brown | Green (inc Army) | Short Green (inc Army) | Long Orange (inc Army)

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Adam Conway GO M 2003 00:40:33
2 Sarah Rollins SN F 1976 00:42:38 1286
3 Dan Gallagher SARUM M 1976 00:43:53 1281
4 Robert Ashton BAOC M 1984 00:45:58 1272
5 Calvin Routledge BAOC M 1968 00:46:01 1272
6 Ifor Powell BOK M 1968 00:47:03 1267
7 Neil Crickmore SO M 1962 00:47:50 1264
8 Oliver Lunn OD M 2002 00:49:47
9 Nigel Bunn TVOC M 1964 00:50:05 1254
10 Scott Bailey BOK M 1972 00:51:01 1250
11 Felix Lunn OD M 2002 00:52:20
12 Stephen Keyes SN M 1961 00:53:25 1240
13 Ben Cox BAOC M 1983 00:53:34 1240
14 LCpl McNulty INF L 00:53:49
15 Alexander Mitchell HOC M 2002 00:53:50
16 Peter Helme BAOC M 1973 00:53:53 1238
17 Richard Barrett BAOC M 1970 00:55:11 1233
18 Simon Kippin TVOC M 1970 00:55:34 1231
19 Mark Collins DFOK M 1960 00:55:45 1230
20 David Jolly RAFO M 1974 00:56:01 1229
21 Phil Newall KERNO M 1962 00:57:35 1223
22 Robert Lines SO M 1965 00:58:26 1219
23 Brian Johnston LVO M 1972 00:59:17 1215
24 Maj Buchanan RE L 01:00:03
25 Andrew Simpson OD M 1964 01:00:04 1212
26 Capt Bass RE L 01:00:09
27 Capt Finlay RA L 01:00:17
28 Dan Bdr Cope BAOC M 1982 01:00:51 1209
29 WO1 Radcliffe AAC L 01:01:15
30 Craig Blackford BADO M 1968 01:01:48 1205
31 Tom McComiskie BAOC M 1977 01:02:16 1203
32 Tereza Maria Rush BOK F 1979 01:02:34 1201
33 Stuart Ebbrell BAOC M 1974 01:02:53 1200
34 David Rozek OB Ric M 1974 01:03:18
35 Alex Wetherill WAOC M 2003 01:03:20
36 Robin Bishop TVOC M 1967 01:03:50 1196
37 Kerria Rowan SO F 1994 01:04:14 1194
38 David Dunn RSOC M 1978 01:04:17 1194
39 Capt Hollingsworth RSG L 01:04:27
40 Terry Furlong BAOC M 1990 01:05:56 1187
41 Capt Rose RSG L 01:06:17 1186
42 Jason Edwards BAOC M 1969 01:08:41 1175
43 Laura Parkes HH F 1992 01:08:44 1175
44 Lt Col A Hampshire REME L 01:08:58 1174
45 Simon Errington HH M 1963 01:10:29 1168
46 Capt Swinbourne RLC L 01:11:06
47 LCpl Graham AAC L 01:11:14
48 Roger Thetford TVOC M 1962 01:11:21 1164
49 Tim Must TVOC M 1968 01:11:58 1161
50 Maj F Boardman AGC L 01:13:07
51 Capt Rupasinha INFANT 01:13:19
52 Sgt T Dickinson REME L 01:13:26
53 Pete Couldery GO M 1959 01:13:31 1155
54 Col E Heal REME L 01:13:52
55 Dil Wetherill WAOC M 1964 01:14:30 1151
56 Frank Townley SN M 2003 01:14:49
57 Andrew Snell BAOC M 1974 01:16:47 1141
58 Fiona Tam SLOW F 1989 01:17:02 1140
59 John Leddy BOK M 1969 01:17:27 1138
60 Rebecca Ellis WIM F 1986 01:17:50 1136
61 Stephen Mallison WIM M 1980 01:18:11 1135
62 Cpl Bir RSG S2 01:18:51
63 David Riches CLOK M 1962 01:19:59 1127
64 Ronan Cleary LOK M 1960 01:20:32 1125
65 Mike Frizzell BADO M 1958 01:22:04 1118
66 Phil Conway GO M 1963 01:23:35 1112
67 Maj Jenkins AAC L 01:23:35
68 Alastair Oates BAOC M 1970 01:23:55 1111
69 Paul Martin SN M 1967 01:23:57 1110
70 Mykyta Chubynsky OD M 1976 01:30:07 1084
71 Imants Lindermanis IND M 1961 01:31:27
72 Duncan Francis BASOC M 1959 01:32:14 1075
73 Andy Parry BKO M 1962 01:35:05 1063
74 Richard Dixon RSOC M 1987 01:35:23 1062
75 Kevin Parkes HH M 1958 01:35:43 1060
76 Cpt Wells REME L 01:36:23
77 Chris Poole TVOC M 1961 01:36:58 1055
78 Giri Gurung WIM M 1992 01:37:08 1054
79 Marcus Bateman SN M 1965 01:42:30 1032
80 Jon Bones TVOC M 1971 01:42:53 1030
- Lt Col Mawer mp AAC L 00:57:07
- Capt B Green mp AGC L 02:00:00
Showing results 1 - 82 of 82