Results

Achievements at
orienteering events

Southern Night Championships, 02/12/2017

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at tvoc.org.uk/application/documents/events/2017%20events/Chilterns/index.htm

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Green (inc Army) (length: 4.8km, climb: 45m, 15 controls)
Point calculations
1,082.41 + (79.56 x (4,257.50 - T)) / 968.98
Other courses: Short Brown | Blue (Inc Army) | Short Green (inc Army) | Long Orange (inc Army)

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Alan Rosen HH M 1955 00:45:46 1207
2 Ian Ditchfield MV M 1956 00:47:45 1197
3 Mr Skidmore TVOC M 1984 00:49:38 1187
4 Mikhail Gryaznevich TVOC M 1954 00:51:00 1181
5 Bethany Kippin TVOC F 2000 00:51:32 1178
6 John Orton NWO M 1954 00:52:20 1174
7 Sally Calland RSOC F 1975 00:52:27 1174
8 Mark Glaisher SAX M 1951 00:52:54 1171
9 Dorte Torpe Hansen SLOW F 1966 00:53:23 1169
10 Don McKerrow SLOW M 1952 00:54:36 1163
11 Robin Smith SO M 1952 00:56:06 1156
12 Maj L Jones AGC W 00:57:15
13 Karen Crawford BOK F 1969 01:00:39 1133
14 Lt Col Giles RLC W 01:01:08 1131
15 Andy Robinson SLOW M 1954 01:01:14 1130
16 Sarah Howes SAX F 1959 01:01:39 1128
17 Axel Blomquist BAOC M 1952 01:01:41 1128
18 Capt Froehlich AMS W 01:01:57
19 Brian Johnson WIM M 1951 01:02:29 1124
20 Susan Crickmore SO F 1962 01:02:50 1122
21 Gillian Hanson HH F 1967 01:06:23 1105
22 Kerstin Mitchell HOC F 1966 01:08:07 1096
23 Carolyn Dent BOK F 1962 01:08:32 1094
24 Kerry Larsen SARUM F 1977 01:09:19 1090
25 Jane Lambert SO F 1960 01:11:33 1079
26 Martin Ricketts TVOC M 1948 01:11:35 1079
27 Wayne Byrne RAFO M 1980 01:11:52 1078
28 Michelle Scott BAOC F 1992 01:13:05 1072
29 Alan Kersley BADO M 1957 01:14:45 1064
30 Barry Houghton HOC M 1947 01:15:51 1058
31 Mike Wimpenny DEVON M 1948 01:17:24 1051
32 Adele Newall KERNO F 1961 01:17:52 1048
33 Jill Blount SO F 1960 01:18:11 1047
34 Helen Errington HH F 1961 01:18:46 1044
35 Lesley Read CLOK F 1976 01:18:49 1044
36 Victoria Mccreadie WCH F 1981 01:20:19 1036
37 Trevor Griffiths BOK M 1948 01:22:40 1025
38 Mike Elliot MV M 1951 01:24:08 1017
39 Marie-Anne Fischer TVOC F 1961 01:25:10 1012
40 Lt Col R Griffiths AGC W 01:26:15
41 LCpl Mortimer RE W 01:28:26
42 Eric Harper BKO M 1951 01:28:59 994
43 John Harrison BADO M 1947 01:30:22 987
44 Tamla Short BAOC F 1989 01:31:10 983
45 Anne Tynegate BADO F 1961 01:31:13 983
46 Ian Hudson BKO M 1951 01:31:44 980
47 Wo1 Kelly RLC W 01:32:33
48 Ali Lea BAOC F 1975 01:33:03 974
49 Fiona Clough BKO F 1962 01:36:29 957
50 Maj Clarke RLC W 01:39:44
51 Mark Foxwell BKO M 1964 01:45:37 912
52 Grn Towns RA W 01:47:15
53 Kjell Tullus SLOW M 1950 01:49:01 895
54 Belinda Wilson BOF F 1990 01:56:43 857
55 LBdr Johnson RA W 02:00:04
56 Maj Ramage RA W 02:00:38
57 Mick Smith HH M 1948 02:09:56 792
- Victoria Deakin (Walters) BAOC F 1979 01:11:00
- Capt Gay mp RE W 01:13:40
Showing results 1 - 59 of 59