Results

Achievements at
orienteering events

SCOL4 TVOC Level C & Regional Event, 03/12/2017

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at tvoc.org.uk/application/documents/events/2017%20events/Chilterns2/index.htm

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Green (length: 4.5km, climb: 40m, 16 controls)
Point calculations
986.79 + (122.33 x (3,554.78 - T)) / 884.26
Other courses: White | Yellow | Orange | Long Orange | Light Green | Short Green | Blue | Brown | Army Blue | Army Brown

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Andreas Frisk TVOC M 1983 00:32:40 1207
2 Alan Rosen HH M 1955 00:37:52 1164
3 Mark Glaisher SAX M 1951 00:38:56 1155
4 Ali Kempson TVOC F 1965 00:43:15 1120
5 Alan Kersley BADO M 1957 00:43:29 1118
6 Andrew Cummings HH M 1952 00:45:03 1105
7 Chris Shaw HAVOC M 1949 00:45:49 1098
8 Martin Lock GO M 1948 00:46:05 1096
9 Mick Smith HH M 1948 00:46:13 1095
10 Helen Errington HH F 1961 00:46:22 1094
11 Sarah Howes SAX F 1959 00:46:46 1090
12 Janet Rosen HH F 1955 00:46:48 1090
13 Jim Prowting TVOC M 1946 00:46:59 1089
14 Vesela CHOKOEVA SLOW F 1973 00:47:29 1084
15 Johanna Michl OUOC F 00:47:57
16 Pete Inness BKO M 1967 00:48:08 1079
17 Alison Saunders HH F 1959 00:48:36 1075
18 Boryana Peeva SLOW F 1969 00:48:52 1073
19 Lucy Paton SN F 1961 00:49:08 1071
20 Martin Wilson BKO M 1947 00:49:28 1068
21 David Tookey HH M 1953 00:49:52 1065
22 Nikolay Yanev SLOW M 1973 00:50:25 1060
23 Elisabeth Dickson BAOC F 1958 00:50:31 1059
24 Christopher Branford WIM M 1946 00:51:19 1053
25 Garry Parmenter HAVOC M 1946 00:51:33 1051
26 alan jones BKO M 1967 00:51:37 1050
27 Nicolas Barrett SN M 2003 00:52:20
28 Jim Graham WIM M 1951 00:53:02 1038
29 Alexander Soulsby HH M 1977 00:54:07 1029
30 MIKE EDWARDS RAFO M 1965 00:54:36 1025
31 Suzanne Harding NGOC F 1964 00:54:43 1024
32 Keith Henderson WIM M 1942 00:55:05 1021
33 Keith Banham TVOC M 1958 00:55:10 1021
34 Ian Peirce SARUM M 1944 00:55:55 1014
35 Helen Nisbet SMOC F 1961 00:56:21 1011
36 John Duffield HH M 1947 00:56:38 1008
37 Stephen Peacock SN M 1951 00:56:51 1007
38 Roger Moulding HH M 1946 00:57:19 1003
39 Rachel Edwards SMOC F 1963 00:57:53 998
40 Brian Burt BKO M 1963 00:57:56 998
41 Bill Child TVOC M 1961 00:58:18 995
42 Gillian Hanson SMOC F 1967 00:59:36 984
43 Gillian Bowers HH F 1971 00:59:41 983
44 Gwyn Davies SARUM M 1953 01:00:12 979
45 Cliff Thorne BKO M 1954 01:00:20 978
46 Gary Mills TVOC M 1955 01:01:39 967
47 Eric Harper BKO M 1951 01:02:05 963
48 Doug Greenwood BKO M 1973 01:02:27 960
49 Dale Bennett HAVOC M 1964 01:03:12 954
50 Roy Heselden BADO M 1947 01:04:01 947
51 Hedley Calderbank HH M 1951 01:04:01 947
52 Fiona Clough BKO F 1962 01:04:29 943
53 Anna Kankainen TVOC F 1977 01:05:18 937
54 Annika Greenwood BKO F 1971 01:05:48 932
55 Toria Wimpenny DEVON F 1956 01:05:51 932
56 Elena Kippin TVOC F 2002 01:06:37
57 Tony Ludford BADO M 1944 01:08:27 910
58 Paul Langston HH M 1953 01:08:36 909
59 Jennifer Thomas TVOC F 1968 01:09:45 900
60 Greg Birdseye TVOC M 1945 01:10:00 898
61 Toni Whittle BKO F 1970 01:10:37 892
62 Charles Taylor-Keane SMOC M 1955 01:10:50 891
63 Phil Stradling BKO M 1958 01:11:18 887
64 Andrew Cooper IND M 01:13:53
65 Heather Walton SLOW F 1962 01:14:58 856
66 Debbie Charlton SMOC F 1960 01:17:27 836
67 Neville Young HH M 1957 01:18:59 823
68 Ruth Rhodes SO F 1942 01:21:04 806
69 Julie Collins DFOK F 1960 01:26:42 759
70 Heather Bayne HH F 1968 01:28:22 745
71 Helen Wheelwright SOC F 1958 01:42:39 627
72 Penny Parkes HH F 1957 02:03:13 456
- Colin Duckworth TVOC M 1957 00:57:32
- Mike Bennett HH M 1953 00:44:57
- Jane Archer SN F 1954 00:54:35
- Sarah Cray RSOC F 1962 01:08:42
Showing results 1 - 76 of 76