Results

Achievements at
orienteering events

BKO Concorde Chase and SCOA Championships (Star Posts), 28/01/2018

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.bko.org.uk/node/939/results

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Short Green (length: 3.8km, climb: 110m, 12 controls)
Point calculations
833.85 + (109.50 x (3,807.09 - T)) / 734.67
Other courses: Black | Brown | Short Brown | Blue | Short Blue | Green | Very Short Green | Light Green | Orange | Yellow | White


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Dorte Torpe Hansen SLOW F 1966 00:40:04 1043
2 Roger Maher SO M 1938 00:45:18 996
3 Karen Convery IND F 00:45:56
4 Ted McDonald BOK M 1943 00:46:54 982
5 Julie Cleary LOK F 1964 00:47:07 980
6 Andy MacGregor BADO M 1940 00:47:22 978
7 Di Turner SO F 1951 00:47:53 973
8 MIKE EDWARDS RAFO M 1965 00:48:34 967
9 Carol Sands BOK F 1951 00:48:57 964
10 Peter Hambleton SARUM M 1943 00:49:54 955
11 Ken Williams BAOC M 1937 00:52:15 934
12 Tom Edelsten CHIG M 1943 00:52:30 932
13 Keith Henderson WIM M 1942 00:52:50 929
14 Amelia Wing 1001 00:53:08
15 Denise Harper BKO F 1950 00:53:29 923
16 Ian Cooper BKO M 1943 00:53:37 922
17 Helen Sharp SWOC F 1964 00:53:52 920
18 Peter Bennett BKO M 1940 00:54:57 910
19 Antje Inness BKO F 1968 00:55:32 905
20 Douglas Deeks SAX M 1938 00:55:58 901
21 Sally Thomas BOK F 1945 00:56:15 898
22 Jasmine Bennett SO F 1953 00:56:40 895
23 Neal Jacobs SARUM M 00:57:18
24 Georgina Oates LOK F 2000 00:58:05 882
25 Tony Noott BOK M 1937 00:58:17 880
26 Christine King BOK F 1949 00:58:43 876
27 Karin Kirk OD F 1947 00:59:04 873
28 Anne Palmer BOK F 1950 00:59:43 867
29 Brian Sewell BKO M 1957 01:00:10 863
30 John Farren TVOC M 1936 01:00:24 861
31 John Thompson TVOC M 1935 01:02:14 845
32 Leslie Hooper SO M 1942 01:03:17 835
33 Rebecca Medlock WSX F 1974 01:04:51 821
34 Polly Jacobs SARUM F 01:04:52
35 Carolyn Marr OD F 1947 01:05:15 818
36 Sue Hallett OD F 1946 01:05:30 816
37 Bridget Hooper SO F 1944 01:05:51 812
38 Yvonne Hodson TVOC F 1947 01:07:16 800
39 Garry Langston WCH M 1940 01:07:58 793
40 Sue Gallagher SO F 1953 01:09:25 781
41 Richard Raynsford BOK M 1947 01:09:43 778
42 Ros James SMOC F 1961 01:10:02 775
43 Michele Funnell SO F 1954 01:11:33 761
44 Ken Stimson NWO M 1946 01:12:21 754
45 Diana Smith SOC F 1952 01:12:21 754
46 Sally Pribul CHIG F 1954 01:13:58 740
47 John Warren WIM M 1937 01:15:34 726
48 Gillian Cross WIM F 1945 01:17:10 711
49 Christine Glew SLOW F 1953 01:18:35 699
50 Julia Robertson QO F 1953 01:19:19 692
51 Denise Mullins SARUM F 1951 01:19:43 688
52 Susan Wilkes BKO F 1954 01:19:45 688
53 Frances Goldingay HH F 1949 01:20:36 680
54 Jane Breed HH F 1952 01:22:17 665
55 David Bland WIM M 1939 01:22:52 660
56 Nina Stimson NWO F 1946 01:25:01 641
57 Anne-Marie Hillier BKO F 1952 01:31:06 587
58 Barry Sowerbutts SOC M 1954 01:34:07 560
59 Catherine Godbold IND F 01:42:57
60 Alan Yeadon SARUM M 1936 02:09:31 243
Showing results 1 - 60 of 60