Results

Achievements at
orienteering events

Liverpool Big Weekend Day 1 Formby Dunes (UKOL), 06/10/2018

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at deeside-orienteering-club.org.uk/results/Results.htm#181006FormbyLevelB

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL Short Blue (M65,W18,W45,W50) (length: 5.2km, climb: 130m, 19 controls)
Point calculations
1,063.84 + (75.43 x (3,623.10 - T)) / 710.39
Other courses: UKOL Black (M21) | UKOL Brown (M35,M40) | UKOL Short Brown (M18,M20,M45,M50,W21) | UKOL Blue (M16,M55,M60,W35,W40) | UKOL Green (M70,W16,W55,W60) | UKOL Short Green (M75,M80,W65,W70) | UKOL Very Short Green (W75,W80) | Light Green | Orange | Yellow


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Nikolay Yanev SLOW M 1973 00:40:22 1191
2 Steve Whitehead EBOR M 1951 00:43:48 1170
3 Sara Campbell DEE F 1965 00:44:31 1165
4 Amanda Crawshaw SYO F 1970 00:45:15 1160
5 Mike Smithard DEE M 1949 00:46:06 1155
6 Jess Ensoll LOC F 2002 00:46:07 1155
7 Ruth Ker CLARO F 1967 00:46:10 1154
8 Emma Harrison EPOC F 1972 00:47:02 1149
9 Laura Harrison EPOC F 2001 00:47:41 1145
10 John Britton MDOC M 1951 00:47:48 1144
11 Stella Lewsley BL F 1954 00:48:02 1143
12 Bill Hanley SYO M 1953 00:49:14 1135
13 Daniel Roth OD M 1971 00:49:47 1131
14 Matt Palmer IND M 1983 00:50:09
15 Chloƫ Cracknell SUFFOC F 2001 00:50:44 1125
16 Martyn Roome SROC M 1952 00:51:02 1123
17 Christopher Calow DEE M 1952 00:51:15 1122
18 Dave Smith WCH M 1953 00:51:26 1121
19 Elly Straube SV LENG W 1997 00:52:04
20 Heather Fellbaum FVO F 1963 00:52:53 1112
21 Daisy Partridge SOS F 2000 00:53:09 1110
22 Jonathan Howell WCH M 1952 00:53:17 1109
23 Pauline Tryner SYO F 1972 00:53:43 1106
24 Richard Hill DEE M 1965 00:54:47 1100
25 Liz Phillips OD F 1964 00:55:06 1098
26 Martin Green MDOC M 1954 00:55:15 1097
27 Alice Owen BOK F 1973 00:56:12 1091
28 Natasha Conway AIRE F 1971 00:56:25 1089
29 Jenny Lightfoot SYO F 1970 00:56:39 1088
30 Jon Darley GO M 1966 00:57:06 1085
31 Rachel Mercer SELOC F 1986 00:57:15 1084
32 Jim Mallinson SLOW M 1949 00:57:22 1083
33 Mike Godfree DVO M 1949 00:58:03 1079
34 Catherine Hill DEE F 1966 00:58:15 1077
35 Richard Payne EPOC M 1950 00:59:07 1072
36 Rosie Spencer WCOC F 2002 00:59:58 1067
37 Diane Leakey SLOW F 1956 01:00:21 1064
38 Jill Emmerson OD F 1964 01:01:43 1055
39 Angela Darley GO F 1973 01:01:45 1055
40 Pete Owens DEE M 1960 01:01:52 1054
41 Saskia Jones DEE F 2001 01:02:02 1053
42 Jane McCann MDOC F 1966 01:02:21 1051
43 Sally Wilkinson SUFFOC F 1964 01:03:00 1047
44 Michelle Davies DEE F 1982 01:03:21 1045
45 Simon Gale DVO M 1970 01:03:26 1044
46 Vesela CHOKOEVA SLOW F 1973 01:03:34 1044
47 Sal Chaffey DVO F 1965 01:03:38 1043
48 Kate Turner SO F 1973 01:04:24 1038
49 Lesley Ward SYO F 1969 01:07:09 1021
50 Sian Calow DEE F 1961 01:08:53 1010
51 Julie Cleary LOK F 1964 01:11:23 994
52 Sarah Mansel SUFFOC F 1965 01:12:22 988
53 Graham Farley LOC M 1961 01:12:28 987
54 John Robinson WCH M 1950 01:12:42 985
55 Jennifer Murphy DEE F 1980 01:14:37 973
56 Anne Burbidge WCOC F 1961 01:16:07 964
57 Mike Elliot MV M 1951 01:16:58 958
58 John Duffield HH M 1947 01:17:05 957
59 Joanna Evans IND W 1968 01:19:32
60 Mike Turner SO M 1950 01:25:10 906
61 Beverley Inkson SYO F 1969 01:25:40 903
62 Steve Edgar LEI M 1966 01:25:53 901
63 Laura Cox WATO W 1997 01:26:26
64 Hazel Hindle MDOC F 1963 01:28:57 882
65 Diane Mayes CLOK F 1972 01:29:54 876
66 Steven Partridge SOS M 1969 01:37:04 830
67 Cecilia Fenerty MDOC F 1964 01:39:01 818
68 Rebecca Nisbet SMOC F 2001 01:40:28 808
69 Sandra Mather SMOC F 1966 02:00:59 678
70 Dayani Rajamanoharam IND W 1997 02:51:40
71 Iris Eggels ARGUS W 1997 03:07:21
72 Kuga Kunjuthamby IND M 1997 03:11:15
- Elizabeth Jackson DEE F 1963 00:47:41
- Andrew Payne DEE M 1951 01:19:42
Showing results 1 - 74 of 74