Results

Achievements at
orienteering events

SCOL 2 - BKO/BADO Colour coded SCOA League event and prize giving, 30/10/2016

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.bko.org.uk/node/851/results

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Blue (length: 7.1km, climb: 75m, 21 controls)
Other courses: White | Yellow | Orange | Light Green | Short Green | Green | Brown


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Thomas Howell SN M 2001 00:43:01
2 Yordan Kolev SLOW M 1987 00:45:27 1239
3 Peter Jones SN M 1956 00:46:39 1224
4 Colin Dickson BAOC M 1955 00:46:43 1223
5 James Clemence SWOC M 1960 00:49:07 1194
6 Jon Steed BADO M 1963 00:49:51 1186
7 Paul Lane BAOC M 1957 00:51:00 1172
8 Melanie Slade SN F 1968 00:52:10 1159
9 John Briggs BKO M 1958 00:52:29 1155
10 David Watkins BADO M 1958 00:52:41 1153
11 Brian Hughes HOC M 1947 00:52:45 1152
12 Axel Blomquist BAOC M 1952 00:53:17 1146
13 Peter Briggs BAOC M 00:53:25
14 Marc Ebanks SN M 1970 00:54:02 1137
15 James Cunnane TVOC M 1963 00:54:03 1137
16 Zlatko Peev IND M 00:54:24
17 Gary Mills TVOC M 1955 00:54:52 1127
18 Don McKerrow SLOW M 1952 00:55:03 1125
19 Nikolay Kolev TVOC M 1965 00:55:17 1123
20 Jolyon Medlock WSX M 1974 00:55:22 1122
21 David Jukes BKO M 1952 00:55:25 1121
22 Alan Hickling SAX M 1964 00:55:38 1118
23 Dave Kesby IND M 00:55:41
24 John Orton NWO M 1954 00:56:23 1110
25 Tom Edelsten GO M 1943 00:56:52 1104
26 Tereza Nadvornikova BADO F 1989 00:57:10 1101
27 Doug Stimson NWO M 1982 00:58:05 1090
28 Mikhail Gryaznevich TVOC M 1954 00:58:57 1079
29 Bryn Taylor GO M 00:59:11
30 Kirsten Gerrard SARUM F 1986 00:59:24 1074
31 John Harrison BADO M 1947 00:59:29 1073
32 Joe House SO M 1954 00:59:35 1072
33 Stephen Beal NWO M 1983 00:59:41 1070
34 Tony Ludford BADO M 1944 00:59:56 1067
35 Neil Bradshaw NGOC M 1961 01:02:19 1040
36 David Saunders HH M 1959 01:03:54 1020
37 Peat Allan SOC M 1967 01:04:02 1019
38 Simon Moore BKO M 1960 01:04:41 1011
39 Serena Ludford BADO F 1964 01:06:09 994
40 Philip Gristwood MV M 1949 01:06:27 991
41 Annie Andonova SOC F 1988 01:07:11 982
42 Bruce Snelling SN M 01:07:34
43 Peter Smith SOC M 1965 01:08:02 972
44 Doug Greenwood BKO M 1973 01:08:25 968
45 Michael Newham BAOC M 01:09:10
46 Andy Parry BKO M 1962 01:09:24 956
47 Karen French WIM F 1967 01:09:42 953
48 Fiona Tam SLOW F 1989 01:09:57 950
49 Stephen Fletcher BKO M 1951 01:10:07 948
50 Vanessa McMillan HH F 1985 01:13:49 904
51 Mark Foxwell BKO M 1964 01:14:29 896
52 Terry Smith SOC M 1950 01:15:07 889
53 David Mullins SARUM M 1949 01:15:19 886
54 Nigel Jefferies BKO M 1962 01:15:21 886
55 Brian Burt BKO M 1963 01:16:57 867
56 Oliver Wraight BKO M 1978 01:17:11 865
57 Laurie Rose WRE M 1953 01:17:12 864
58 Carolyn Dent BOK F 1962 01:19:06 841
59 Paul Emmerson SN M 1955 01:20:43 823
60 Anne Tynegate BADO F 1961 01:23:07 795
61 Chris Rose WRE F 1953 01:23:14 793
62 Terence Hosking BKO M 1965 01:24:43 775
63 BRIAN JOHNSON WIM M 1951 01:24:55 773
64 Mark Shercliff BAOC M 01:56:58
65 William Bond IND M 01:58:58
Showing results 1 - 65 of 65