Results

Achievements at
orienteering events

Eurocity Race Tour Weekend (supporting Sprint Race), 03/11/2018

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.mdoc.org.uk/results

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Course 3 (length: 4.3km, 30 controls)
Point calculations
1,097.75 + (74.99 x (1,881.68 - T)) / 218.03
Other courses: Course 1 | Course 2 | Course 4 | Course 5 | Course 6 | Course 7


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 John Embrey DEE M 1958 00:23:31 1260
2 Keith Tonkin BL M 1958 00:24:26 1241
3 James Crawford BL M 1955 00:25:16 1224
4 Graham Capper LOC M 1958 00:27:26 1179
5 Mike Johnson SROC M 1960 00:27:41 1174
6 Neil Harvatt HALO M 1956 00:27:45 1172
7 Espen Raastad Skifjells sønner M 1963 00:28:00
8 Ian Marshall AIRE M 1962 00:28:08 1164
9 Tanya Taylor LOG F 1970 00:28:23 1159
10 Simon Filmore LOC M 1956 00:28:35 1155
11 Lea Martanova Slavia Liberec W 00:28:36
12 Ruth Ker CLARO F 1967 00:28:37 1154
13 Mike Capper WAOC M 1955 00:28:54 1149
14 Josef Petr Slavia Liberec M 1963 00:28:54
15 Derek Fryer LOC M 1954 00:29:01 1146
16 Robert Parkinson NOC M 1957 00:29:04 1145
17 Bruce Bryant OD M 1957 00:29:19 1140
18 Peter Harris HALO M 1958 00:29:33 1135
19 Ellie Bales POTOC F 2000 00:29:38 1133
20 Jane Anthony SROC F 1956 00:29:43 1132
21 Clive Giddis DEE M 1963 00:29:58 1127
22 Paul Turner SELOC M 1958 00:29:58 1127
23 Graham Johnson DVO M 1955 00:30:51 1108
24 Dominique Bruylant ASUB Orientation M 1958 00:31:01
25 Stephen Kimberley DVO M 1958 00:31:13 1101
26 Timothy Evans CLARO M 1963 00:31:14 1100
27 Catherine Hill DEE F 1966 00:31:37 1092
28 Helen Parkinson NOC F 1966 00:31:57 1086
29 Philippe Clapuyt ASUB-Orientation M 1958 00:32:06
30 Andy Ellis PFO M 1960 00:32:08 1082
31 David McCann MDOC M 1963 00:32:15 1079
32 Cecilia Fenerty MDOC F 1964 00:32:56 1065
33 Helen Ellis PFO F 1972 00:33:26 1055
34 Kevan Latham SELOC M 1956 00:33:39 1051
35 Liz Phillips OD F 1964 00:33:40 1050
36 Andrew Cox WATO M 1958 00:34:00
37 David Potter BOK M 1962 00:34:12 1039
38 Claire Selby DVO F 1972 00:34:20 1036
39 Dave Bales POTOC M 1955 00:34:22 1036
40 John Broadhead WRE M 1955 00:34:35 1031
41 Jane McCann MDOC F 1966 00:34:55 1024
42 Diane Jacks WRE F 1968 00:35:35 1011
43 Stephen Fellbaum MDOC M 1960 00:35:57 1003
44 Iris Ceulemans Trol Belgium W 1997 00:36:24
45 Helen Martland EPOC F 1968 00:37:25 973
46 Helen Rennie WCOC F 1973 00:37:56 962
47 Sharon Bowes CLARO F 1969 00:38:16 955
48 Eddie Speak MDOC M 1954 00:38:24 953
49 Ana Iglesias UVIGO W 1968 00:38:37
50 Rebecca McCreadie DEE F 1976 00:38:48 944
51 Patrick Murphy BOC M 1958 00:39:01
52 Rune Laurantsen Skien OK M 1958 00:39:22
53 Lina Jasulaityte Olifant W 1968 00:40:44
54 Finn Tveit Suifjell Sonner M 1963 00:40:46
55 Bernard Dubois HOC M 1958 00:41:08
56 Nicole Revencu ASUB-Orientation W 1968 00:42:33
57 Carles Abad UVIGO M 1958 00:44:36
58 Graham Heap MDOC M 1961 00:47:01 775
59 Edwin Paul Van-Calster MDOC M 1961 00:47:24 767
60 Izzy Bell MDOC F 1993 00:48:00 754
61 Anna Mackenzie MDOC F 1996 00:48:49 738
62 Rowena Hamilton W 1983 00:49:56
63 JOHN BIRTWISTLE CLARO M 1956 00:53:05 650
64 Arnfinn MOE Skifjell Sørum Skifjell sønner M 1963 00:54:32
65 Karen Peach MDOC F 1969 00:56:33 578
66 Graham Urquhart OD M 1954 01:06:21 376
67 Philip Senior LOC M 1953 01:34:54
- Valérie Aughuet HOC W 1968 00:32:28
- Rebecca Glen MDOC F 1975 00:38:44
Showing results 1 - 69 of 69