Results

Achievements at
orienteering events

British Orienteering Championships (UKOL), 05/05/2019

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL 4 (M40,W21) (length: 11.3km, climb: 510m, 23 controls)
Point calculations
1,249.11 + (58.78 x (5,876.68 - T)) / 948.89
Other courses: UKOL 1 (M21) | 2 | UKOL 3 (M18,M20,M35) | 5 | UKOL 6 (W18,W20,W35,W40) | 7 | UKOL 8 (M45) | UKOL 9 (M50) | UKOL 10 (M55) | UKOL 11 (M60) | UKOL 12 (W45) | UKOL 13 (M16) | UKOL 14 (M65) | UKOL 15 (W50) | UKOL 16 (M70,W55) | UKOL 17 (W16,W60) | UKOL 18 (M75,W65) | UKOL 19 (W70) | UKOL 20 (M80,W75) | UKOL 21 (M85,W80) | UKOL 22 (W85) | 23 | 24 | 25 | 26 | 27


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Megan Carter-Davies MWOC F 1996 01:11:29 1347
2 Anthony Squire NOC M 1977 01:12:14 1345
3 Duncan Archer CLOK M 1977 01:13:47 1339
4 Will Hensman FVO M 1979 01:16:06 1330
5 Cecilie Andersen BOK F 1997 01:18:34 1321
6 Sarah Jones ESOC F 1996 01:18:51 1320
7 Zoe Harding EUOC F 1994 01:21:08 1312
8 Andrew Preston SYO M 1977 01:25:35 1295
9 Grace Molloy FVO F 2000 01:26:10 1293
10 Fay Walsh EUOC F 1997 01:26:35 1291
11 Juraj Hammer BOF M 1977 01:26:57 1290
12 Matthias Mahr SLOW M 1976 01:27:40 1287
13 Alex Rothman SYO M 1979 01:29:04 1282
14 Kirstin Maxwell RR F 1992 01:29:52 1279
15 Chloe Potter BOK F 1998 01:30:23 1277
16 Helen Ockenden CUOC F 1997 01:30:38 1276
17 Alice Leake AIRE F 1991 01:30:45 1276
18 Geoffrey Ellis RAFO M 1976 01:32:49 1268
19 Rich Pigott POTOC M 1978 01:32:53 1268
20 Abi Weeds SLOW F 1977 01:33:15 1267
21 Glen Richardson NOR M 1978 01:35:16 1259
22 Nicholas Cooper SN M 1975 01:35:25 1259
23 Alistair Powell OD M 1978 01:35:29 1258
24 Anne Edwards TVOC F 1989 01:36:35 1254
25 Mary Fleming SYO F 1993 01:38:24 1247
26 Jo Buckley AIRE F 1976 01:38:42 1246
27 Martin Pigott POTOC M 1975 01:38:58 1245
28 Rob Baker CLOK M 1978 01:39:00 1245
29 Alice Rigby CLOK F 1997 01:39:47 1242
30 Kristian Groom SYO M 1977 01:44:24 1225
31 Ian Marsden HH M 1976 01:46:59 1216
32 Jenny Evans WCOC F 1993 01:48:37 1209
33 Stuart Duckworth WCH M 1976 01:50:24 1203
34 Tim Darlow RR M 1975 01:52:27 1195
35 Anya Crocker SOC F 1985 01:52:48 1194
36 Paul Mather MAROC M 1976 01:53:14 1192
37 Tommi Grover BOK M 1976 01:53:37 1191
38 Robert Gatenby AIRE M 1978 01:53:52 1190
39 Paul Hammond FVO M 1976 01:53:58 1190
40 Vicky Bailey EBOR F 1991 01:54:41 1187
41 Kirsten Strain AROS F 1986 01:55:02 1186
42 James Todhunter SROC M 1979 01:59:53 1168
43 Harriet Lawson OD F 1995 02:05:53 1145
44 Andy Glover LEI M 1978 02:09:47 1131
45 Zuzka Strakova DRONGO F 1992 02:31:24 1050
Showing results 1 - 45 of 45