Results

Achievements at
orienteering events

British Middle Distance Championships (UKOL), 15/09/2019

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.cix.co.uk/~neper/bmdc19

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL 7 (M65,W45) (length: 4km, climb: 135m, 22 controls)
Point calculations
1,045.69 + (103.72 x (3,161.01 - T)) / 747.79
Other courses: UKOL 1 (M21) | UKOL 2 (W21) | UKOL 3 (M35,M40) | UKOL 4 (M45,M50) | UKOL 5 (W35,W40) | UKOL 6 (M55,M60) | UKOL 8 (M70,W50) | UKOL 9 (M75,M80,M85,W55,W60,W65) | UKOL 10 (W70,W75,W80,W85) | UKOL 11 (M16,M18,M20) | UKOL 12 (W16,W18,W20) | Course 13 | Course 14 | Course 15 | Course 16

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Christopher Calow DEE M 1952 00:35:06 1192
2 David Harper DEVON M 1954 00:36:10 1183
3 Amanda Crawshaw SYO F 1970 00:36:48 1178
4 Steve Whitehead EBOR M 1951 00:36:51 1177
5 Eddie Harwood MOR M 1952 00:38:41 1162
6 John Simmons BOK M 1951 00:38:44 1162
7 Emma Harrison EPOC F 1972 00:39:22 1157
8 Alasdair Wilson Craw NATO M 1954 00:39:29 1156
9 Axel Blomquist BAOC M 1952 00:39:59 1151
10 Michael Napier NOC M 1953 00:40:07 1150
11 Alun Jones TVOC M 1954 00:40:17 1149
12 Martyn Roome SROC M 1952 00:40:45 1145
13 Alan Leakey SLOW M 1953 00:40:49 1144
14 Michelle Mackervoy DVO F 1970 00:41:07 1142
15 Jonathan Howell WCH M 1952 00:41:58 1135
16 Paul Johnson SYO M 1951 00:41:59 1135
17 Vanessa Lawson NGOC F 1971 00:42:38 1129
18 Paul Street SLOW M 1954 00:42:51 1128
19 Bill Hanley SYO M 1953 00:44:14 1116
20 Lynne Thomas WCOC F 1970 00:44:18 1115
21 Mike Turner SO M 1950 00:45:17 1107
22 Bob Dredge WCH M 1951 00:45:20 1107
23 Mike Bennett HH M 1953 00:45:21 1107
24 Don McKerrow SLOW M 1952 00:45:28 1106
25 Roger Edwards LEI M 1950 00:45:59 1101
26 Andy Robinson LOC M 1954 00:46:29 1097
27 Carol Lovegrove SN F 1972 00:47:03 1093
28 Natasha Conway AIRE F 1971 00:47:12 1091
29 Claire Selby DVO F 1972 00:47:12 1091
30 Brian Johnson WIM M 1951 00:47:20 1090
31 Jenny Lightfoot SYO F 1970 00:47:58 1085
32 Robin Strain ELO M 1950 00:50:09 1067
33 Dave Smith WCH M 1953 00:50:12 1066
34 Juliette Soulard OD F 1971 00:50:55 1060
35 Helen Ellis PFO F 1972 00:51:26 1056
36 John Hopper DVO M 1951 00:52:29 1047
37 Hanne Robertson ESOC F 1970 00:52:31 1047
38 John Robinson WCH M 1950 00:52:36 1046
39 Rachel Kirkland INT F 1971 00:52:52 1044
40 Freya Askham SMOC F 1974 00:53:07 1042
41 David Booker NOC M 1954 00:53:38 1038
42 Nicola O'Donnell DVO F 1970 00:53:46 1037
43 Tanya Taylor LOG F 1970 00:53:55 1035
44 Mikhail Gryaznevich TVOC M 1954 00:54:04 1034
45 Dave Marr OD M 1951 00:54:08 1034
46 Alice Owen BOK F 1973 00:55:13 1025
47 Brian Denness DVO M 1954 00:55:29 1022
48 Chris Virgo DEVON M 1950 00:56:41 1012
49 Cath Williams WCH F 1973 00:56:49 1011
50 Keith Downing SMOC M 1953 00:57:08 1009
51 Moira Chapman SYO F 1971 00:57:08 1009
52 Kate Turner SO F 1973 00:57:10 1008
53 Diane Mayes CLOK F 1972 00:57:28 1006
54 Simon St Leger-Harris BOK M 1954 00:57:44 1004
55 Helen Rennie WCOC F 1973 00:57:46 1003
56 Katie Clarke SN F 1971 00:57:52 1003
57 Clive Wilson SYO M 1954 00:58:20 999
58 Graham Todd EBOR M 1950 01:01:07 976
59 Angela Darley GO F 1973 01:02:24 965
60 Paul Taunton NGOC M 1950 01:03:09 959
61 Melanie Hearn WCH F 1973 01:06:09 934
62 Michelle Ward NGOC F 1970 01:06:18 932
63 Allan Darwell BOK M 1951 01:08:27 914
64 Rebecca Medlock WSX F 1974 01:12:07 884
65 Rick Roberts HOC M 1951 01:13:05 876
66 Mike Elliot MV M 1951 01:14:47 862
67 Polly Atherton BOK F 1971 01:16:29 848
68 Jeffrey Baker LOG M 1951 01:18:31 831
69 Debbie Anderson BOK F 1971 01:22:52 795
70 Les Smithard KFO M 1952 01:23:23 790
71 Ian Gilliver MDOC M 1951 01:32:43 713
72 Geoff Woolfenden DEE M 1953 01:37:26 673
73 David Corp LOC M 1951 01:37:47 670
- Richard Payne EPOC M 1950 00:41:32
- Natalie Hawkrigg BL F 1972 00:51:55
- Emily Pieters SYO F 1972 01:08:46
Showing results 1 - 76 of 76