Results

Achievements at
orienteering events

Scottish 6 Days - Day 2 (UKOL), 31/07/2017

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL C28(M65) (length: 5.5km, climb: 175m, 17 controls)
Point calculations
1,131.98 + (115.54 x (4,864.47 - T)) / 1,383.39
Other courses: C1 | C2 | C3 | C4 | UKOL C5(W85) | UKOL C6(M85, W80) | UKOL C7(M80, W75) | C8 | C9 | C10 | C14 | C15 | C16 | C17 | UKOL C18(W70) | C19 | UKOL C20(M75, W65) | C21 | C22 | UKOL C23(W60) | UKOL C24(M70, W55) | UKOL C25(W16) | C26 | UKOL C27(W50) | UKOL C29(W45) | UKOL C30(M60, W40) | UKOL C31(W18, W20, W35) | UKOL C34(M16) | UKOL C35(M55) | UKOL C36(M18, M50) | UKOL C37(M45) | UKOL C38(M40) | UKOL C39(M20, M35) | UKOL C40(W21) | UKOL C41(M21)


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Ian Hargreaves SOS M 1976 00:51:21 1229
2 Walter Clark ESOC M 1976 00:52:23 1224
3 Steve Whitehead EBOR M 1951 00:54:00 1217
4 Ray Ward INT M 1975 00:56:50 1205
5 Jean Dermine Dauphine Orientation M 1952 00:56:57
6 Alistair Duguid TAY M 1975 00:58:40 1197
7 Alan Williamson SO M 1949 00:59:10 1195
8 Fadum Sande SK M 1952 01:00:08
9 Francis Shillitoe NATO M 1974 01:01:01 1187
10 Graeme Ross INT M 1973 01:01:01 1187
11 Axel Blomquist BAOC M 1952 01:01:20 1185
12 Cliff Etherden LOC M 1948 01:02:00 1183
13 Matthew Grant SN M 1973 01:02:19 1181
14 Alastair Dunlop CLYDE M 1973 01:03:01 1178
15 Leo Johansson Vandrarringen V M 1952 01:05:24
16 Antony Radford Bendigo Orienteers M 1952 01:05:26
17 Roy Dawson Gafanhori M 1952 01:05:30
18 Tony Carlyle AIRE M 1951 01:05:53 1166
19 Thomas Weber OLC Winterthur M 1977 01:06:02
20 Paavo Arvola Turengin Sarastus M 1952 01:06:32
21 Richard Towler LOC M 1949 01:06:46 1162
22 Richard Payne EPOC M 1950 01:07:02 1161
23 Michael Cranny M 1977 01:07:03
24 Bryan Smith DEVON M 1952 01:07:12 1160
25 Andrew Middleton DVO M 1948 01:08:28 1155
26 Don McKerrow SLOW M 1952 01:08:31 1154
27 Mike Godfree DVO M 1949 01:09:19 1151
28 Atle Remme Porsgrunn OL M 1952 01:09:46
29 Graham Wilding DEVON M 1950 01:09:51 1149
30 John Taylor SROC M 1949 01:10:07 1148
31 Christopher Calow DEE M 1952 01:10:09 1147
32 Robin Smith SO M 1952 01:10:41 1145
33 Robert Zwahlen Zwahlens Seeland M 1952 01:12:42
34 Tony Thornley AIRE M 1948 01:12:49 1136
35 Neil Carter SUFFOC M 1977 01:13:50 1131
36 Mike Smithard DEE M 1949 01:14:45 1127
37 Wilbert Hollinger LVO M 1948 01:14:51 1127
38 Jonathan Howell WCH M 1952 01:14:52 1127
39 Mike Wimpenny DEVON M 1948 01:15:36 1124
40 Nicholas Pugh SOS M 1951 01:15:59 1122
41 John Simmons BOK M 1951 01:16:27 1120
42 Ole Johansson Porsgrunn OL M 1952 01:16:57
43 Tim Darlow RR M 1975 01:17:57 1114
44 John Britton MDOC M 1951 01:17:59 1113
45 Leslie Dalgleish ESOC M 1950 01:18:49 1110
46 Paul Taylor CLOK M 1948 01:18:59 1109
47 Colin Henderson LVO M 1949 01:19:01 1109
48 Ludwig Genderjahn OLV Ost M 1952 01:19:41
49 David Shelley AIRE M 1952 01:19:55 1105
50 Guy Seaman INVOC M 1949 01:20:32 1102
51 Roger Smith LOC M 1948 01:20:49 1101
52 Tony Davies SELOC M 1948 01:21:13 1100
53 Robert Brandon OD M 1949 01:21:16 1099
54 Ben Finch FVO M 1976 01:21:24 1099
55 Fritz Steiner Bussola OK M 1952 01:21:33
56 Tim Sands BOK M 1949 01:22:23 1094
57 Dave Marr OD M 1951 01:23:25 1090
58 Chris Brown WAOC M 1952 01:24:25 1086
59 Ronald McGrail S M 1952 01:24:30
60 Juergen Ziesche OLV Ost M 1952 01:25:08
61 Roger Lott AIRE M 1950 01:25:15 1082
62 Andy Oliver MAROC M 1951 01:25:44 1080
63 Simon Bunn BAOC M 1974 01:25:47 1080
64 Tadashi Ebisawa Irumashi Orienteering Club M 1952 01:25:51
65 Robin Strain ELO M 1950 01:25:53 1079
66 Stan Alexander OD M 1952 01:26:24 1077
67 Ted Finch FVO M 1952 01:26:42 1076
68 Mykyta Chubynsky OD M 1976 01:27:17 1073
69 John Marriott LEI M 1948 01:27:51 1071
70 John Nash LOC M 1950 01:29:33 1063
71 Alistair Stewart Auckland OC M 1952 01:31:58
72 Paul Taunton NGOC M 1950 01:32:03 1053
73 Mick Smith HH M 1948 01:32:25 1051
74 Chris Shaw HAVOC M 1949 01:33:01 1049
75 Chris Burden AIRE M 1948 01:33:06 1048
76 Ross MacLagan SN M 1974 01:33:07 1048
77 Peter Dudman SO M 1951 01:33:16 1047
78 Ian Sayer WSX M 1951 01:33:25 1047
79 Craig Drury LOG M 1973 01:36:11 1035
80 Phill Thompson MOR M 1951 01:36:46 1032
81 Tony Hext QO M 1948 01:38:02 1027
82 Paul Watson MDOC M 1974 01:38:29 1025
83 Paul Ferguson SROC M 1951 01:38:41 1024
84 Michael Bickle WAOC M 1948 01:39:00 1023
85 Mike Elliot MV M 1951 01:39:34 1020
86 Michael Atkinson ELO M 1977 01:41:15 1013
87 Atle Alvheim Fana IL M 1952 01:41:24
88 Keith Willdig OD M 1949 01:44:36 998
89 David Mullins SARUM M 1949 01:44:54 997
90 Alexander Brodie MAROC M 1952 01:45:47
91 Norman Hall DEE M 1948 01:46:00 992
92 Gerrit Niemann OLV Steinberg M 1977 01:48:44
93 Alan Richards NGOC M 1946 01:50:43 972
94 Philip Gristwood MV M 1949 01:51:10 970
95 Lyndon Haugh Taupo Orienteering Club M 1952 01:55:37
96 David Kingdon SAX M 1951 01:59:05 936
97 Richard Williamson LVO M 1950 02:02:59 919
98 Bill Stevenson ESOC M 1949 02:07:09 901
99 John Coon ECKO M 1951 02:08:24 896
100 Derry Kelleher NOR M 1949 02:08:29 895
101 Stephen Round SELOC M 1951 02:15:27 865
102 Neil Croasdell EPOC M 1948 02:26:32 817
103 Eric Brown HOC M 1948 02:30:53 798
- Martin Jackson SN M 1965 01:25:14
- Brian Bullen FVO M 1951 01:28:34
- Allan Darwell BOK M 1951 01:34:11
- Bob Barnby WCOC M 1949 01:48:45
Showing results 1 - 107 of 107