Results

Achievements at
orienteering events

Scottish 6 Days - Day 3, 01/08/2017

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

C28 (length: 4.825km, climb: 195m, 16 controls)
Point calculations
1,140.91 + (103.84 x (5,065.89 - T)) / 1,344.36
Other courses: C1 | C2 | C3 | C4 | C5 | C6 | C7 | C8 | C9 | C10 | C14 | C15 | C16 | C17 | C18 | C19 | C20 | C21 | C22 | C23 | C24 | C25 | C26 | C27 | C29 | C30 | C31 | C34 | C35 | C36 | C37 | C38 | C39 | C40 | C41


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Ray Ward INT M 1975 00:44:43 1225
2 Walter Clark ESOC M 1976 00:46:22 1219
3 Ian Finlayson New England Orienteering Club M 1977 00:47:14
4 Christopher Calow DEE M 1952 00:48:24 1210
5 Ian Hargreaves SOS M 1976 00:48:42 1209
6 Tony Thornley AIRE M 1948 00:51:41 1197
7 Richard Payne EPOC M 1950 00:53:04 1191
8 Alistair Duguid TAY M 1975 00:53:11 1191
9 Mike Godfree DVO M 1949 00:54:21 1186
10 Fadum Sande SK M 1952 00:54:47
11 Steve Whitehead EBOR M 1951 00:54:52 1184
12 Tomas Jandera INSCOM M 1977 00:56:08
13 Graham Wilding DEVON M 1950 00:57:03 1175
14 Atle Alvheim Fana IL M 1952 00:57:32
15 Mike Smithard DEE M 1949 00:58:07 1171
16 Thomas Weber OLC Winterthur M 1977 00:58:23
17 Don McKerrow SLOW M 1952 00:58:33 1169
18 John Simmons BOK M 1951 00:58:37 1169
19 Michael Cranny M 1977 00:59:21
20 Tim Sands BOK M 1949 00:59:29 1165
21 Tony Carlyle AIRE M 1951 00:59:34 1165
22 Axel Blomquist BAOC M 1952 01:00:11 1162
23 Atle Remme Porsgrunn OL M 1952 01:01:20
24 Jonathan Howell WCH M 1952 01:01:22 1158
25 Alan Williamson SO M 1949 01:02:30 1153
26 John Taylor SROC M 1949 01:02:47 1152
27 Mykyta Chubynsky OD M 1976 01:03:27 1149
28 Leo Johansson Vandrarringen V M 1952 01:04:14
29 Jean Dermine Dauphine Orientation M 1952 01:04:19
30 Roy Dawson Gafanhori M 1952 01:04:20
31 Ludwig Genderjahn OLV Ost M 1952 01:04:33
32 Ross MacLagan SN M 1974 01:04:49 1144
33 Ole Johansson Porsgrunn OL M 1952 01:05:30
34 Graeme Ross INT M 1973 01:05:55 1139
35 Tadashi Ebisawa Irumashi Orienteering Club M 1952 01:06:22
36 John Britton MDOC M 1951 01:07:22 1133
37 Guy Seaman INVOC M 1949 01:07:30 1133
38 Antony Radford Bendigo Orienteers M 1952 01:07:43
39 Cliff Etherden LOC M 1948 01:07:52 1131
40 Brian Bullen FVO M 1951 01:08:14 1130
41 Alastair Dunlop CLYDE M 1973 01:08:20 1129
42 Nicholas Pugh SOS M 1951 01:09:25 1125
43 David Shelley AIRE M 1952 01:09:27 1125
44 John Coon ECKO M 1951 01:09:33 1124
45 Ben Finch FVO M 1976 01:09:45 1123
46 Michael Bickle WAOC M 1948 01:09:52 1123
47 Stan Alexander OD M 1952 01:10:05 1122
48 Richard Towler LOC M 1949 01:10:12 1122
49 Paul Taylor CLOK M 1948 01:10:12 1122
50 Francis Shillitoe NATO M 1974 01:11:23 1117
51 Phill Thompson MOR M 1951 01:11:26 1117
52 Andrew Middleton DVO M 1948 01:11:46 1115
53 Colin Henderson LVO M 1949 01:12:04 1114
54 Martin Sellens SOS M 1952 01:12:11 1114
55 Dave Marr OD M 1951 01:12:29 1112
56 Matthew Grant SN M 1973 01:12:32 1112
57 Mike Wimpenny DEVON M 1948 01:12:48 1111
58 Andy Oliver MAROC M 1951 01:13:10 1110
59 Robert Brandon OD M 1949 01:13:30 1108
60 Ronald McGrail S M 1952 01:14:27
61 Norman Hall DEE M 1948 01:15:21 1101
62 Michael Atkinson ELO M 1977 01:16:04 1098
63 Chris Brown WAOC M 1952 01:16:19 1097
64 Roger Lott AIRE M 1950 01:16:42 1095
65 Bob Barnby WCOC M 1949 01:17:08 1093
66 Fritz Steiner Bussola OK M 1952 01:17:19
67 Robin Smith SO M 1952 01:17:46 1091
68 Roger Smith LOC M 1948 01:18:09 1089
69 Robin Strain ELO M 1950 01:18:12 1089
70 Andrew Rowe POTOC M 1976 01:19:04 1086
71 Gerrit Niemann OLV Steinberg M 1977 01:19:57
72 Mick Smith HH M 1948 01:20:12 1081
73 Alistair Stewart Auckland OC M 1952 01:21:06
74 Robert Zwahlen Zwahlens Seeland M 1952 01:21:24
75 Chris Burden AIRE M 1948 01:21:38 1075
76 Alan Partridge ECKO M 1949 01:21:49 1074
77 Neil Carter SUFFOC M 1977 01:22:03 1073
78 Philip Gristwood MV M 1949 01:23:43 1067
79 Paul Taunton NGOC M 1950 01:25:19 1060
80 Bill Stevenson ESOC M 1949 01:25:51 1058
81 David Kershaw ESOC M 1950 01:27:33 1051
82 Wilbert Hollinger LVO M 1948 01:27:52 1050
83 Simon Bunn BAOC M 1974 01:29:48 1042
84 David Mullins SARUM M 1949 01:30:21 1040
85 Paul Ferguson SROC M 1951 01:30:30 1039
86 Bryan Smith DEVON M 1952 01:30:36 1039
87 Ian Sayer WSX M 1951 01:31:12 1036
88 David Kingdon SAX M 1951 01:31:22 1035
89 Chris Shaw HAVOC M 1949 01:32:38 1030
90 Tim Darlow RR M 1975 01:32:56 1029
91 John Marriott LEI M 1948 01:33:06 1028
92 Juergen Ziesche OLV Ost M 1952 01:34:00
93 Leslie Dalgleish ESOC M 1950 01:34:34 1022
94 Alexander Brodie MAROC M 1952 01:35:34
95 Lyndon Haugh Taupo Orienteering Club M 1952 01:37:29
96 Mike Elliot MV M 1951 01:39:32 1002
97 Allan Darwell BOK M 1951 01:40:52 997
98 John Nash LOC M 1950 01:42:01 992
99 Stephen Round SELOC M 1951 01:42:22 991
100 Alan Richards NGOC M 1946 01:44:08 983
101 Keith Willdig OD M 1949 01:49:12 963
102 Paul Watson MDOC M 1974 01:51:45 952
103 Rob Askham SMOC M 1974 01:51:48 952
104 Tony Hext QO M 1948 01:54:27 941
105 Richard Williamson LVO M 1950 02:05:31 896
106 Peter Dudman SO M 1951 02:10:03 878
107 Eric Brown HOC M 1948 02:20:54 834
108 Neil Croasdell EPOC M 1948 02:26:14 812
109 Derry Kelleher NOR M 1949 02:56:42 688
- Tony Davies SELOC M 1948 01:20:26
Showing results 1 - 110 of 110