Results

Achievements at
orienteering events

Scottish 6 Days - Day 4 (UKOL), 03/08/2017

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL C28(M65) (length: 4.425km, climb: 100m, 13 controls)
Point calculations
1,172.60 + (69.51 x (4,673.29 - T)) / 1,017.83
Other courses: C1 | C2 | C3 | C4 | UKOL C5(W85) | UKOL C6(M85, W80) | UKOL C7(M80, W75) | C8 | C9 | C10 | C14 | C15 | C16 | C17 | UKOL C18(W70) | C19 | UKOL C20(M75, W65) | C21 | C22 | UKOL C23(W60) | UKOL C24(M70, W55) | UKOL C25(W16) | C26 | UKOL C27(W50) | UKOL C29(W45) | UKOL C30(M60, W40) | UKOL C31(W18, W20, W35) | UKOL C34(M16) | UKOL C35(M55) | UKOL C36(M18, M50) | UKOL C37(M45) | UKOL C38(M40) | UKOL C39(M20, M35) | UKOL C40(W21) | UKOL C41(M21)


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Ian Finlayson New England Orienteering Club M 1977 00:39:18
2 Ray Ward INT M 1975 00:43:07 1231
3 Ian Hargreaves SOS M 1976 00:43:44 1228
4 Walter Clark ESOC M 1976 00:44:12 1225
5 Axel Blomquist BAOC M 1952 00:49:07 1198
6 Alastair Dunlop CLYDE M 1973 00:49:41 1195
7 Francis Shillitoe NATO M 1974 00:49:53 1194
8 Steve Whitehead EBOR M 1951 00:50:25 1191
9 Mike Godfree DVO M 1949 00:51:16 1187
10 Tony Thornley AIRE M 1948 00:52:31 1180
11 Alistair Duguid TAY M 1975 00:52:31 1180
12 Robin Smith SO M 1952 00:52:34 1180
13 Roy Dawson Gafanhori M 1952 00:53:13
14 Brian Bullen FVO M 1951 00:53:29 1175
15 Graham Wilding DEVON M 1950 00:53:38 1174
16 Peter Halling ESOC M 1951 00:54:18 1170
17 Graeme Ross INT M 1973 00:54:34 1169
18 Richard Payne EPOC M 1950 00:54:37 1168
19 Richard Towler LOC M 1949 00:55:09 1166
20 Paavo Arvola Turengin Sarastus M 1952 00:55:10
21 Michael Cranny M 1977 00:55:33
22 Tomas Jandera INSCOM M 1977 00:55:33
23 Don McKerrow SLOW M 1952 00:56:11 1160
24 Wilbert Hollinger LVO M 1948 00:56:49 1156
25 Christopher Calow DEE M 1952 00:57:19 1154
26 Atle Alvheim Fana IL M 1952 00:57:25
27 Antony Radford Bendigo Orienteers M 1952 00:58:07
28 Leo Johansson Vandrarringen V M 1952 00:58:40
29 Alexander Mathers CLOK M 1974 00:58:47 1146
30 Tim Sands BOK M 1949 00:59:12 1143
31 Jonathan Howell WCH M 1952 00:59:28 1142
32 Alan Williamson SO M 1949 00:59:33 1142
33 Cliff Etherden LOC M 1948 00:59:38 1141
34 Bob Barnby WCOC M 1949 00:59:39 1141
35 John Taylor SROC M 1949 00:59:49 1140
36 Robert Zwahlen Zwahlens Seeland M 1952 00:59:53
37 Alistair Stewart Auckland OC M 1952 01:00:02
38 Bryan Smith DEVON M 1952 01:00:16 1138
39 Fadum Sande SK M 1952 01:00:38
40 Nicholas Pugh SOS M 1951 01:01:04 1133
41 Mike Wimpenny DEVON M 1948 01:01:27 1131
42 John Britton MDOC M 1951 01:01:34 1131
43 John Simmons BOK M 1951 01:01:43 1130
44 David Shelley AIRE M 1952 01:02:01 1128
45 Thomas Weber OLC Winterthur M 1977 01:02:21
46 Tony Carlyle AIRE M 1951 01:02:28 1126
47 Tony Davies SELOC M 1948 01:02:56 1123
48 Stefan Stasiuk BKO M 1951 01:03:01 1123
49 Simon Bunn BAOC M 1974 01:03:20 1121
50 Philip McGoldrick FERMO M 1973 01:03:29 1120
51 Ronald McGrail S M 1952 01:03:46
52 Mike Smithard DEE M 1949 01:04:21 1115
53 Norman Hall DEE M 1948 01:04:40 1114
54 Roger Smith LOC M 1948 01:04:49 1113
55 Ludwig Genderjahn OLV Ost M 1952 01:05:34
56 Ben Finch FVO M 1976 01:05:55 1107
57 Roger Lott AIRE M 1950 01:06:17 1105
58 Guy Seaman INVOC M 1949 01:07:08 1100
59 Gerrit Niemann OLV Steinberg M 1977 01:07:14
60 Andrew Rowe POTOC M 1976 01:07:49 1096
61 Mick Smith HH M 1948 01:07:53 1096
62 Chris Brown WAOC M 1952 01:08:16 1094
63 Matthew Grant SN M 1973 01:08:40 1092
64 Keith Willdig OD M 1949 01:09:15 1089
65 Atle Remme Porsgrunn OL M 1952 01:09:33
66 John Coon ECKO M 1951 01:09:44 1086
67 John Nash LOC M 1950 01:10:03 1084
68 Tadashi Ebisawa Irumashi Orienteering Club M 1952 01:10:05
69 Ted Finch FVO M 1952 01:11:07 1078
70 Colin Henderson LVO M 1949 01:11:11 1078
71 Ian Sayer WSX M 1951 01:11:27 1077
72 Dave Marr OD M 1951 01:11:50 1075
73 Juergen Ziesche OLV Ost M 1952 01:11:57
74 Paul Ferguson SROC M 1951 01:12:30 1071
75 Philip Gristwood MV M 1949 01:13:19 1066
76 Michael Bickle WAOC M 1948 01:13:25 1066
77 Ross MacLagan SN M 1974 01:14:28 1060
78 Chris Burden AIRE M 1948 01:15:21 1055
79 Fritz Steiner Bussola OK M 1952 01:15:23
80 Bill Stevenson ESOC M 1949 01:15:56 1052
81 Robert Brandon OD M 1949 01:17:13 1045
82 Martin Sellens SOS M 1952 01:18:23 1039
83 Allan Darwell BOK M 1951 01:18:38 1038
84 John Marriott LEI M 1948 01:18:49 1037
85 Leslie Dalgleish ESOC M 1950 01:18:53 1036
86 Chris Shaw HAVOC M 1949 01:19:06 1035
87 David Mullins SARUM M 1949 01:20:06 1030
88 Mike Elliot MV M 1951 01:21:08 1024
89 Mykyta Chubynsky OD M 1976 01:21:22 1023
90 Tim Darlow RR M 1975 01:22:19 1017
91 Neil Carter SUFFOC M 1977 01:27:03 992
92 David Kershaw ESOC M 1950 01:27:21 990
93 Paul Taunton NGOC M 1950 01:28:04 986
94 Derry Kelleher NOR M 1949 01:30:08 975
95 Alan Richards NGOC M 1946 01:30:10 975
96 Craig Drury LOG M 1973 01:30:35 972
97 Michael Atkinson ELO M 1977 01:31:28 968
98 Rob Askham SMOC M 1974 01:31:44 966
99 Alexander Brodie MAROC M 1952 01:32:04
100 Stan Alexander OD M 1952 01:33:18 958
101 Richard Williamson LVO M 1950 01:34:43 950
102 Tony Hext QO M 1948 01:35:45 944
103 Phill Thompson MOR M 1951 01:38:16 931
104 David Kingdon SAX M 1951 01:39:31 924
105 Stephen Round SELOC M 1951 01:42:20 908
106 Peter Dudman SO M 1951 01:50:20 865
- Jean Dermine Dauphine Orientation M 1952 00:50:23
- Eric Brown HOC M 1948 01:48:32
- Neil Croasdell EPOC M 1948 02:05:40
Showing results 1 - 109 of 109