Results

Achievements at
orienteering events

Scottish 6 Days - Day 6, 05/08/2017

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at https://www.scottish6days.com/results/2017/

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

C23 (length: 4km, climb: 140m, 14 controls)
Point calculations
1,088.13 + (81.43 x (4,101.36 - T)) / 871.41
Other courses: C1 | C2 | C3 | C4 | C5 | C6 | C7 | C8 | C9 | C10 | C14 | C15 | C16 | C17 | C18 | C19 | C20 | C21 | C22 | C24 | C25 | C26 | C27 | C28 | C29 | C30 | C31 | C34 | C35 | C36 | C37 | C38 | C39 | C40 | C41


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Otte Omdal Ganddal IL M 1962 00:33:17
2 Andy Creber NGOC M 1958 00:34:27 1212
3 Per Frode Sandal Ganddal IL M 1962 00:38:18
4 Evgueni Chepelin GRAMP M 1961 00:39:16 1180
5 Gill Berrow ECKO F 1955 00:42:13 1161
6 Bj Skage IL Gneist M 1962 00:42:28
7 Roger Thomas WCOC M 1960 00:42:48 1157
8 Karsten J OK SYD M 1962 00:42:53
9 Jenny Bourne Eureka Orienteers W 1957 00:43:01
10 Richard Oxlade GRAMP M 1958 00:44:03 1149
11 Ronan Cleary LOK M 1960 00:44:23 1146
12 Stella Lewsley BL F 1954 00:44:40 1145
13 Kenneth Daly INT M 1962 00:44:57 1143
14 Alison Simmons BOK F 1955 00:46:01 1136
15 Richard Cummings WCOC M 1959 00:46:30 1132
16 Steve Smirthwaite MOR M 1958 00:46:59 1129
17 Tim Hulley SO M 1961 00:47:03 1129
18 Charlie Bleau MDOC M 1960 00:47:41 1125
19 Janice Nisbet ESOC F 1953 00:47:57 1123
20 David Saunders HH M 1959 00:49:04 1115
21 John McCullough 3ROC M 1957 00:49:28
22 Brian Martin OLK Argus M 1962 00:49:59
23 Stephen Kimberley DVO M 1958 00:50:02 1109
24 Andrew Yeates WCH M 1960 00:50:13 1108
25 Rob Bailey CLOK M 1959 00:50:45 1104
26 Kurt Weber OLV Langenthal M 1962 00:50:57
27 Susan Stevens AIRE F 1953 00:51:32 1099
28 Birgitta Winblad Rehns BK W 1957 00:51:47
29 Dennis Hooton EBOR M 1961 00:52:13 1094
30 Pauline McAdam RR F 1955 00:52:13 1094
31 Trish Coombs MAROC F 1957 00:52:34 1092
32 Jackie Hallett BOK F 1957 00:52:34 1092
33 Ann Cranke CLOK F 1956 00:52:38 1092
34 Jo Foster BOK F 1957 00:52:54 1090
35 Gillian Markham EPOC F 1956 00:53:08 1088
36 Sally Lindsay ESOC F 1956 00:54:02 1082
37 Martyn Roome SROC M 1952 00:56:07 1068
38 Eva Martin OLK Argus W 1957 00:56:22
39 Janet Rosen HH F 1955 00:56:33 1066
40 Ian Teasdale WCOC M 1960 00:57:00 1063
41 Wendy Carlyle AIRE F 1956 00:57:05 1062
42 Jill Smith EBOR F 1954 00:57:25 1060
43 Paul Wright PFO M 1961 00:58:00 1056
44 Mark Dakin SYO M 1960 00:58:13 1054
45 Judith Evans HOC F 1955 00:59:07 1048
46 Anthony Rutter SROC M 1962 00:59:07
47 Carol House SO F 1956 00:59:15 1048
48 Ann Savage LVO F 1955 00:59:49 1044
49 Simon Crocker DEE M 1959 00:59:54 1043
50 Anna-Karin Johansson Vandrarringen V W 1957 01:00:18
51 Karen Ezard SOS F 1957 01:00:20 1040
52 Dorien James SMOC M 1961 01:01:30 1033
53 Kirsi Hakom Jynk W 1957 01:02:22
54 Vladimir Hejtmanek KOB TRETRA Praha M 1962 01:03:05
55 Alistair Harding San Diego OC M 1962 01:03:17
56 Joyce Brunton INVOC F 1953 01:03:21 1020
57 Margrith Hofer OLG Breitsee W 1957 01:03:39
58 Simon Rowlett MV M 1959 01:04:15 1014
59 Amelia Petrie CLYDE F 1956 01:04:52 1010
60 Peter Wilson BKO M 1959 01:05:36 1005
61 Stephen Bingham MDOC M 1958 01:06:09 1002
62 Julie Astin WSX F 1953 01:06:55 997
63 Nigel Hulley AIRE M 1959 01:07:06 995
64 Alexander Campbell MAROC M 1960 01:07:21 994
65 Dermot O'Sullivan CSOA M 1962 01:07:29
66 Graham Farley LOC M 1961 01:08:11 988
67 Helen Kelsey BOK F 1957 01:08:28 986
68 Neil Adams WCH M 1959 01:09:02 983
69 Antony Schofield MV M 1961 01:09:02 983
70 P Karjalainen Jynk W 1957 01:09:23
71 David Robertson ESOC M 1962 01:09:54 977
72 Nicola Gardner FVO F 1955 01:12:03 962
73 Eric Lovie GRAMP M 1959 01:12:27 960
74 Colin Welch BOK M 1958 01:12:33 959
75 Margaret Willdig OD F 1953 01:13:20 954
76 Catherine Dawson Gafanhori W 1957 01:14:43
77 Hilary Eastley KERNO F 1955 01:16:33 933
78 David Snow DEVON M 1960 01:18:15 921
79 Liz Potterton CLARO F 1956 01:18:38 919
80 Toria Wimpenny DEVON F 1956 01:19:48 911
81 Liz Davies AIRE F 1953 01:20:44 905
82 Rod Mansel SUFFOC M 1959 01:20:58 903
83 Bruce Graham MAROC M 1959 01:24:15 881
84 Valerie Belton CLYDE F 1956 01:26:11 868
85 rhona fraser ESOC F 1954 01:27:36 859
86 Hanne Ljungberg OK SYD W 1957 01:27:48
87 Tricia Woodward AYROC F 1957 01:32:36 826
88 Jean Fitzgerald SAX F 1953 01:35:33 806
89 Hanne Frost Ballerup OK W 1957 01:39:43
90 Alice Br Ballerup OK W 1957 01:52:02
91 Jane Stew OD F 1957 02:05:59 604
92 Ursula Goeres Coureurs de Bois W 1957 02:37:49
93 David Bryant MAROC M 1962 03:19:09 117
- Ian Searle GRAMP M 1960 00:40:38
- Keith Jones WAROC M 1961 00:48:25
- Marcia Bradbury SYO F 1957 01:03:29
- Janet Cronk WAOC F 1957 01:07:10
Showing results 1 - 97 of 97