Results

Achievements at
orienteering events

LOC April Weekend National Level Long Distance, 15/04/2018

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.lakeland-orienteering.org.uk/results

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Short Brown 2 (length: 6.87km, climb: 335m, 20 controls)
Point calculations
1,211.29 + (62.91 x (4,797.04 - T)) / 884.81
Other courses: Black | Brown | Short Brown 1 | Blue 1 | Blue 2 | Short Blue 1 | Short Blue 2 | Green | Short Green | Very Short Green | Light Green | Orange | Yellow

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Graham Patten WAROC M 1962 00:58:13 1304
2 Charlie Adams SYO M 1964 00:59:26 1299
3 Quentin Harding CLARO M 1962 00:59:28 1299
4 Peter Ward NGOC M 1970 01:00:44 1293
5 Daniel Gooch MAROC M 1971 01:01:58 1288
6 Jason Inman FVO M 1970 01:03:34 1281
7 Ben Stansfield FVO M 1968 01:03:39 1281
8 David Spencer WCOC M 1969 01:04:54 1275
9 Andy Thorpe EPOC M 1969 01:05:01 1275
10 Mike Johnson SROC M 1960 01:06:07 1270
11 Mark Chapman SYO M 1965 01:07:08 1266
12 Neil Conway AIRE M 1968 01:07:45 1263
13 Richard Parkin DVO M 1968 01:08:00 1262
14 David Eades INT M 1967 01:08:21 1261
15 Nigel Bunn TVOC M 1964 01:08:27 1260
16 Jamie Rennie WCOC M 1970 01:08:43 1259
17 Duncan Harris DEE M 1966 01:08:44 1259
18 Ifor Powell BOK M 1968 01:10:20 1252
19 Simon Hunter WCOC M 1968 01:10:59 1250
20 Jon Cross FVO M 1967 01:11:23 1248
21 Nick Howlett LOC M 1967 01:11:55 1246
22 Paul Chavasse QO M 1964 01:12:57 1241
23 Laurence Townley SN M 1971 01:13:21 1239
24 Iain Smith-Ward LOC M 1968 01:14:03 1236
25 Kevin Fielding HH M 1968 01:14:44 1234
26 Charles Mayes CLOK M 1966 01:14:54 1233
27 Alastair Mackenzie CLOK M 1958 01:15:51 1229
28 Ian Jones NGOC M 1966 01:16:41 1225
29 Paul Taylor SYO M 1965 01:19:55 1211
30 Steven Breeze WCOC M 1971 01:21:49 1203
31 Will Heap SO M 1973 01:22:39 1200
32 Charles Daniel BOK M 1956 01:22:55 1199
33 Michael Muggeridge HAVOC M 1961 01:23:03 1198
34 Richard Leake LEI M 1966 01:23:20 1197
35 Andreas Grote OLC SKOG Fribourg M 1967 01:24:18
36 Peter Gorvett SYO M 1947 01:24:54 1190
37 George Hare NATO M 1964 01:27:03 1181
38 Steve Holmes WCOC M 1969 01:27:09 1181
39 Simon Kippin TVOC M 1970 01:27:19 1180
40 Martin Skinner WCOC M 1964 01:28:15 1176
41 Rolf Hediger OLC SKOG Fribourg M 1962 01:30:17
42 Paul Caban INT M 1964 01:31:27 1162
43 Max Carcas INT M 1968 01:33:44 1152
44 Paul Fox SN M 1962 01:33:54 1152
45 Craig Blackford BADO M 1968 01:33:57 1152
46 Pauly-D Jones DEE M 1965 01:34:59 1147
47 Nigel Owens SYO M 1966 01:35:35 1145
48 Jonathan Molloy FVO M 1968 01:36:30 1141
49 Matthew White LEI M 1967 01:40:48 1122
50 Duncan Conway LOC M 1967 01:40:50 1122
51 Stuart Graham SOLWAY M 1968 01:40:52 1122
52 David Wathey MDOC M 1965 01:42:11 1116
53 Iain Stemp WAOC M 1965 01:42:34 1115
54 DOROTHY PELLY LOC F 1958 01:54:06 1066
55 Tom Lewis DEVON M 1971 02:00:15 1039
- John Green CLOK M 1972 01:36:15
Showing results 1 - 56 of 56