Results

Achievements at
orienteering events

LOC April Weekend National Level Long Distance, 15/04/2018

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.lakeland-orienteering.org.uk/results

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Short Blue 2 (length: 4.4km, climb: 235m, 14 controls)
Point calculations
1,061.48 + (71.29 x (4,567.03 - T)) / 854.50
Other courses: Black | Brown | Short Brown 1 | Short Brown 2 | Blue 1 | Blue 2 | Short Blue 1 | Green | Short Green | Very Short Green | Light Green | Orange | Yellow

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Paul Murgatroyd LOG M 1967 00:53:45 1173
2 Elizabeth Jackson DEE F 1963 00:57:32 1155
3 Johanna Cleary LOC F 1964 00:58:06 1152
4 Stella Lewsley BL F 1954 00:59:03 1147
5 Tony Carlyle AIRE M 1951 00:59:10 1146
6 Susannah Macmillan ECKO F 1968 00:59:22 1145
7 Lorna Eades INT F 1967 00:59:34 1144
8 Bob Barnby WCOC M 1949 01:00:59 1137
9 Josie Stansfield FVO F 1969 01:01:24 1135
10 Susan Skinner WCOC F 1964 01:01:40 1134
11 Paul Ferguson SROC M 1951 01:01:53 1133
12 John Britton MDOC M 1951 01:02:41 1129
13 Lynne Thomas WCOC F 1970 01:03:07 1127
14 Deb Murrell SROC F 1966 01:03:23 1125
15 Edward Mellor SELOC M 1969 01:03:47 1123
16 Darren Baker DEE M 1967 01:03:51 1123
17 Jane Ackland INT F 1964 01:04:01 1122
18 Julia Laverack WAROC F 1962 01:04:49 1118
19 Brian Johnson WIM M 1951 01:05:57 1112
20 Ruth Ker CLARO F 1967 01:06:38 1109
21 Judith Wood PFO F 1962 01:06:40 1109
22 Sal Chaffey DVO F 1965 01:07:47 1103
23 Lindsey King AIRE F 1962 01:08:10 1101
24 David Hargreaves SROC M 1951 01:09:19 1096
25 Richard Wilson LOC M 1953 01:09:28 1095
26 Natasha Conway AIRE F 1971 01:10:59 1087
27 Paul Hudson NOC M 1962 01:11:04 1087
28 Finlay Ross ESOC M 1966 01:11:13 1086
29 Richard Towler LOC M 1949 01:11:25 1085
30 Jenny Lightfoot SYO F 1970 01:11:42 1084
31 Mike Smithard DEE M 1949 01:12:14 1081
32 Rachel Wilson CLYDE F 1966 01:12:26 1080
33 Jane McCann MDOC F 1966 01:13:40 1074
34 Allan Darwell BOK M 1951 01:14:31 1069
35 John Robinson WCH M 1950 01:15:06 1067
36 Tim Field LOC M 1964 01:15:54 1063
37 Moira Chapman SYO F 1971 01:16:06 1062
38 David Rosen SROC M 1953 01:16:50 1058
39 Phil Conway GO M 1963 01:17:30 1055
40 Julia Sier LOC F 1971 01:17:35 1054
41 Jill Emmerson OD F 1964 01:18:05 1052
42 Rachel Dennis BOK F 1967 01:18:16 1051
43 Roger Lott AIRE M 1950 01:18:23 1050
44 Anne Burbidge WCOC F 1961 01:18:26 1050
45 Cecilia Fenerty MDOC F 1964 01:18:57 1047
46 Helen Ellis PFO F 1972 01:20:23 1040
47 Ann-Marie Duckworth DVO F 1966 01:20:39 1039
48 Rachel Powell LOC F 1967 01:21:44 1033
49 Rachel Kirkland INT F 1971 01:22:23 1030
50 Alison Matheson INVOC F 1970 01:22:38 1029
51 Sian Calow DEE F 1961 01:23:41 1024
52 Joyce Marshall AIRE F 1960 01:24:10 1021
53 John Nash LOC M 1950 01:24:27 1020
54 Margaret Jones NGOC F 1967 01:27:21 1005
55 Vanessa Brierley WCOC F 1968 01:29:40 994
56 Richard Evans BL M 1953 01:30:50 988
57 Denise Wright MAROC F 1965 01:32:29 980
58 Helen Livesey LOC F 1964 01:38:09 951
59 Alison Smith TVOC F 1964 01:38:34 949
60 William Dehany CLOK M 1953 01:39:20 945
61 Tom Todd INVOC M 1965 01:39:26 945
62 Kate Turner SO F 1973 01:40:26 940
63 Elaine Sutton DEE F 1967 01:41:06 936
64 Olivier Baechler OLC SKOG Fribourg M 1967 01:42:26
65 Mike Turner SO M 1950 01:48:25 900
66 Bronwen Doyle SYO F 1967 01:48:25 900
67 Alison Hooper LOC F 1973 01:57:43 853
- Ian Couch EPOC M 1947 01:07:54
- Jane Blackford BADO F 1969 01:34:56
- Stuart Swalwell DVO M 1950 01:55:49
Showing results 1 - 70 of 70