Results

Achievements at
orienteering events

EA Championship, SOS Colour coded, Writtle, 25/03/2018

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.stragglers.info/event/20180325.php

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Blue (length: 7.6km, climb: 70m, 27 controls)
Point calculations
1,087.77 + (86.76 x (4,386.62 - T)) / 925.12
Other courses: Brown | Green | Short green | Light Green | Orange | Yellow | White

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Michael Muggeridge HAVOC M 1961 00:51:59 1207
2 Dil Wetherill WAOC M 1964 00:52:26 1204
3 Alun Jones TVOC M 1954 00:54:40 1192
4 Robert Campbell WAOC M 1966 00:55:07 1189
5 Mark Adams HH M 1963 00:56:06 1183
6 John Ward NOR M 1968 00:56:07 1183
7 Richard Pownall SMOC M 1959 00:56:15 1183
8 Paul Beckett HAVOC M 1961 00:56:24 1182
9 Stephen Borrill WAOC M 1971 00:57:44 1174
10 Sean Blanchflower WAOC M 1973 00:57:51 1174
11 Sheralee Bailey DFOK F 1970 00:57:57 1173
12 Matthew Clarke SUFFOC M 2001 00:58:04 1172
13 Jonathan Gilbert NOR M 1959 00:59:37 1164
14 David Hodson HH M 1964 01:00:53 1157
15 Peter Martin SAX M 1949 01:01:03 1156
16 David Dorling DFOK M 1972 01:01:58 1150
17 Clive Wilkinson SUFFOC M 1962 01:02:11 1149
18 Laura Parkes HH F 1992 01:03:14 1143
19 David Dixon HH M 1972 01:03:48 1140
20 Guy Lidbury HAVOC M 1969 01:04:17 1137
21 Mark Glaisher SAX M 1951 01:04:39 1135
22 Andrew Henderson WAOC M 1964 01:05:00 1133
23 Daisy Partridge SOS F 2000 01:05:21 1131
24 Lizzie Rosewell SUFFOC F 1981 01:05:56 1128
25 Jon Chandler LOK M 1967 01:07:27 1120
26 Peter Carlill NOR M 1958 01:07:33 1119
27 Philip Hague WAOC M 1969 01:09:57 1106
28 Fiona Tam SLOW F 1989 01:10:10 1104
29 Philip Bartram NOR M 1972 01:11:45 1095
30 Matthew Pembery BOK M 2000 01:13:11 1087
31 Peter Woods WAOC M 1957 01:13:33 1085
32 Philip Halford SUFFOC M 1954 01:13:51 1084
33 Richard Bonnett BAOC M 1955 01:13:52 1084
34 Sarah Howes SAX F 1959 01:14:45 1079
35 Andrew Elliott SUFFOC M 1971 01:15:31 1074
36 Rachel McTurk SOS F 1988 01:16:26 1069
37 John Clarke SUFFOC M 1968 01:16:33 1068
38 Rebecca Dal Bon SLOW F 1994 01:19:34 1051
39 Mike Capper WAOC M 1955 01:20:01 1049
40 Sam Hague WAOC M 2002 01:20:16 1048
41 Raffaella Marin SLOW F 1967 01:20:24 1047
42 Rod Mansel SUFFOC M 1959 01:20:39 1045
43 David Kingdon SAX M 1951 01:21:01 1043
44 John Duffield HH M 1947 01:22:21 1036
45 Zbig Gebka HAVOC M 1960 01:22:28 1035
46 James Price NOR M 2003 01:22:36
47 Kevin Parkes HH M 1958 01:23:34 1029
48 Colin West SOS M 1955 01:24:15 1025
49 David Cave-Ayland DFOK M 1953 01:25:24 1019
50 David Float HAVOC M 1969 01:31:54 982
51 Thomas Elgood CHIG M 1964 01:33:11 975
52 Paul Greenough TVOC M 1948 01:34:35 967
53 Daniel Hague WAOC M 2003 01:35:33
54 Rachel Collins DFOK F 1993 01:36:28 956
55 Graham Batty HAVOC M 1958 01:36:47 955
56 Iain Stemp WAOC M 1965 01:37:02 953
57 Dale Bennett HAVOC M 1964 01:37:29 951
58 Peter Riches TVOC M 1950 01:39:39 938
59 Emile Zsak WAOC M 2003 01:41:00
60 Adam Waller-Toyne SOS M 1967 01:45:31 905
61 Stewart Mills HAVOC M 1963 01:48:08 891
62 Catherine Galvin LOK F 1962 01:57:24 839
- Paul Price NOR M 1963 01:09:00
- David Lumby SOS M 1961 01:32:41
Showing results 1 - 64 of 64