Results

Achievements at
orienteering events

Northern Champs Weekend Urban - UKOL, UKUL, YHOA Urban League, 21/04/2018

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.halo-orienteering.uk

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL B (M40,M45,M50,W18,W20,W21,W35) (length: 6.7km, 24 controls)
Point calculations
1,136.46 + (98.21 x (3,629.13 - T)) / 586.30
Other courses: UKOL A (M18,M20,M21,M35) | UKOL C (M55,M60,W40,W45,W50) | UKOL D (M65,M70,W55,W60) | UKOL E (M75,M80,M85,W65,W70,W75,W80,W85) | UKOL F (M16,W16) | G


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Kevin Fielding HH M 1968 00:45:42 1285
2 Karl Marshall SYO M 1967 00:46:10 1280
3 Duncan Harris DEE M 1966 00:46:22 1278
4 Ben Stansfield FVO M 1968 00:46:40 1275
5 Martin Ward SYO M 1967 00:47:55 1263
6 Aislinn Prendergast SYO F 1989 00:50:03 1241
7 Laurence Townley SN M 1971 00:50:37 1236
8 Jamie Rennie WCOC M 1970 00:50:38 1235
9 Robert Gatenby AIRE M 1978 00:51:34 1226
10 Graeme Addison CLOK M 1967 00:51:51 1223
11 Francis Shillitoe NATO M 1974 00:51:54 1223
12 Ian Jones NGOC M 1966 00:52:09 1220
13 Mary Fleming SYO F 1993 00:52:38 1215
14 Chris McCartney OD M 1969 00:52:53 1213
15 Trevor Hindle MDOC M 1964 00:53:36 1206
16 David Wathey MDOC M 1965 00:54:58 1192
17 Dmitry Ushakov LOK M 1973 00:55:35 1186
18 Vicky Bailey EBOR F 1991 00:55:36 1186
19 John Methven BKO M 1970 00:55:56 1182
20 Tim Wiegand SYO M 1967 00:56:38 1175
21 Scott Bailey BOK M 1972 00:56:51 1173
22 David Averill EPOC M 1964 00:56:51 1173
23 Anne Murgatroyd AIRE F 1980 00:59:06 1150
24 Gareth Phoenix SYO M 1974 00:59:59 1142
25 Tony Udris SYO M 1969 01:00:33 1136
26 John Mather LOG M 1970 01:00:42 1134
27 Tereza Maria Rush BOK F 1979 01:00:46 1134
28 Chris Littler SYO M 1968 01:01:58 1122
29 Helen Meredith EBOR F 1979 01:02:03 1121
30 George Hare NATO M 1964 01:02:18 1118
31 Nick Martin CLOK M 1970 01:02:18 1118
32 Robert Howlett EBOR M 1964 01:04:12 1099
33 Graham Lloyd EPOC M 1962 01:04:25 1097
34 Georgia Jones OROX F 1998 01:05:26 1087
35 Paul Van Dam HALO M 1965 01:05:46 1083
36 Eleonora Crosignani BOF F 1997 01:06:25 1077
37 Zuzka Strakova DRONGO F 1992 01:07:02 1071
38 Penny Bickle EBOR F 1980 01:08:24 1057
39 Iris Lueke SLOW F 1976 01:08:38 1055
40 Edward Mellor SELOC M 1969 01:09:09 1049
41 John Green CLOK M 1972 01:09:36 1045
42 James Garnett SYO M 1968 01:11:02 1030
43 Ian Farrell MDOC M 1981 01:11:12 1029
44 Julie Laverock MDOC F 1968 01:15:58 981
45 Helen Bickle WAOC F 1982 01:17:11 969
46 Victoria Todd EBOR F 1980 01:18:48 952
47 Adam McCreadie DEE M 01:19:10
48 Alexandra Hare NATO F 2001 01:20:08 939
49 Tanya Cooper EBOR F 2001 01:22:30 915
50 Christopher Cooper EBOR M 1967 01:25:48 882
51 Charlotte Willis AIRE F 1989 01:26:36 874
52 Keith Davies SLOW M 1965 01:28:51 851
53 Rob Smart OD M 1968 01:32:16 817
54 Livia Wright CLOK F 2001 01:35:46 782
55 Fiona Petersen SLOW F 1994 01:55:23 585
- Steve Wilson CLYDE M 1965 00:59:20
- Gerry Garvey BL M 1966 01:11:21
Showing results 1 - 57 of 57