Results

Achievements at
orienteering events

Northern Champs Weekend Urban - UKOL, UKUL, YHOA Urban League, 21/04/2018

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.halo-orienteering.uk

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL C (M55,M60,W40,W45,W50) (length: 5.6km, 23 controls)
Point calculations
1,087.25 + (111.05 x (3,067.44 - T)) / 654.78
Other courses: UKOL A (M18,M20,M21,M35) | UKOL B (M40,M45,M50,W18,W20,W21,W35) | UKOL D (M65,M70,W55,W60) | UKOL E (M75,M80,M85,W65,W70,W75,W80,W85) | UKOL F (M16,W16) | G


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Tim Tett SYO M 1960 00:37:30 1226
2 Mike Pedley EPOC M 1960 00:38:16 1218
3 James Crawford BL M 1955 00:38:28 1216
4 Brian Ward HALO M 1962 00:38:37 1215
5 Keith Tonkin BL M 1958 00:38:45 1213
6 John Embrey DEE M 1958 00:39:00 1211
7 Andrew Ridgway NOC M 1962 00:39:05 1210
8 Ian Maxwell RR M 1960 00:40:29 1196
9 Mark Simmonds LOC M 1963 00:41:08 1189
10 David Vincent DVO M 1961 00:42:07 1179
11 Tanya Taylor LOG F 1970 00:42:36 1174
12 Alan Honey BOK M 1960 00:42:39 1173
13 Steve Blount SO M 1960 00:42:56 1171
14 Mike Snell OD M 1956 00:43:26 1166
15 Andy Lewsley BL M 1955 00:43:40 1163
16 Paul Bradbury SYO M 1957 00:43:50 1161
17 Graham Capper LOC M 1958 00:44:07 1159
18 Derek Fryer LOC M 1954 00:44:13 1158
19 Andy Emmerson OD M 1956 00:44:26 1155
20 Timothy Evans CLARO M 1963 00:45:05 1149
21 Paul Turner SELOC M 1958 00:45:47 1142
22 Ian Ditchfield MV M 1956 00:45:59 1140
23 Heather Fellbaum FVO F 1963 00:46:04 1139
24 Jane Anthony SROC F 1956 00:46:12 1137
25 Lucy Wiegand SYO F 1968 00:46:13 1137
26 Sal Chaffey DVO F 1965 00:47:17 1126
27 Fiona Forrest RR F 1974 00:47:23 1125
28 Sarah Bayliss SPLOT F 1968 00:47:55 1120
29 Roger Thomas WCOC M 1960 00:48:07 1118
30 Andy Ellis PFO M 1960 00:49:24 1105
31 Josie Stansfield FVO F 1969 00:49:54 1100
32 David Allison STAG M 1962 00:50:14 1096
33 Emma Harrison EPOC F 1972 00:50:28 1094
34 Lynne Thomas WCOC F 1970 00:50:31 1093
35 Patrick Murphy BOC M 1957 00:51:06
36 Dawn Figg HH F 1969 00:51:29 1084
37 Christopher Wright CLOK M 1958 00:51:38 1082
38 David Potter BOK M 1962 00:52:40 1072
39 Helen Ellis PFO F 1972 00:52:49 1070
40 Lisa Methven BKO F 1969 00:53:03 1068
41 Ian Teasdale WCOC M 1960 00:53:19 1065
42 Cecilia Fenerty MDOC F 1964 00:53:34 1062
43 Ruth Harris DEE F 1969 00:53:58 1058
44 Margaret Jones NGOC F 1967 00:54:16 1055
45 Liz Phillips OD F 1964 00:54:59 1048
46 Elaine Sutton DEE F 1967 00:55:14 1045
47 Sharon Bowes CLARO F 1969 00:56:25 1033
48 Peter Harris HALO M 1958 00:56:35 1032
49 Natasha Conway AIRE F 1971 00:58:51 1009
50 Helen Rennie WCOC F 1973 00:59:09 1006
51 Dennis Hooton CLOK M 1961 01:01:09 985
52 Clare Hanna LOG F 1965 01:01:20 983
53 Amanda Cooper EBOR F 1966 01:02:13 974
54 Jill Emmerson OD F 1964 01:02:18 974
55 John Brewer SROC M 1964 01:02:38 970
56 Angela Darley GO F 1973 01:04:11 954
57 Rebecca McCreadie DEE F 1976 01:06:34 930
58 Lesley Ward SYO F 1969 01:06:45 928
59 Isla Mathieson CLOK F 1965 01:07:45 918
60 Dianne Wright CLOK F 1966 01:08:43 908
61 Kim Sanderson NATO F 1975 01:10:38 889
62 Katie Howlett EBOR F 1969 01:13:06 864
63 Catherine Wetherfield WCOC F 1964 01:22:55 764
64 Hendrikus Van Rossum AIRE M 1950 01:28:37 706
65 Richard Goodwin WCOC M 1957 01:37:03 620
- Alasdair Wilson Craw NATO M 1954 00:38:56
- Barry Young NN M 1960 00:54:04
Showing results 1 - 67 of 67