Results

Achievements at
orienteering events

East of Scotland Championships incorporating SoSOL7, 19/11/2017

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at rstrain.co.uk/results_17/esoac

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Blue (length: 6.05km, 27 controls)
Point calculations
1,140.45 + (98.54 x (3,158.03 - T)) / 546.07
Other courses: Brown | Green | Short Green | Light Green | Orange | Yellow | White


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Laura Robertson ESOC F 1993 00:36:26 1316
2 Ian Maxwell RR M 1960 00:39:21 1284
3 Ben Brown ESOC M 2001 00:41:25 1262
4 Chris Dibben INT M 1969 00:42:43 1248
5 Alistair Hindle ESOC M 1972 00:42:53 1246
6 Lindsay Robertson EUOC F 1999 00:43:43 1237
7 Caspian Richards INT M 1971 00:43:43 1237
8 James Martin ESOC M 1970 00:44:01 1234
9 William Ivory INT M 1972 00:44:48 1225
10 John Slater WCOC M 1971 00:45:13 1221
11 Lucy Haines EUOC F 1999 00:46:46 1204
12 Patrick Bartlett INT M 1967 00:47:08 1200
13 Graham McIntyre INT M 1958 00:47:23 1197
14 Martin Caldwell ESOC M 1953 00:47:27 1197
15 Rona Lindsay ESOC F 1994 00:48:16 1188
16 Pete Lawrence GRAMP M 1963 00:48:37 1184
17 David McPhillips ESOC M 2002 00:48:55
18 Crawford Lindsay ESOC M 1955 00:49:54 1170
19 Logan McIntyre TVOC M 2001 00:50:06 1168
20 Briony Kincaid ECKO F 1996 00:50:14 1166
21 Jari Pekkarinen KFO M 1966 00:50:20 1165
22 Peter O'Hara ESOC M 1971 00:50:29 1164
23 Kevin Holliday INVOC M 1968 00:50:56 1159
24 Gillian Martin ESOC F 1980 00:52:01 1147
25 Mike Stewart ESOC M 1958 00:52:11 1145
26 Tim Westmoreland ESOC M 1957 00:52:21 1144
27 Trevor Hindle MDOC M 1964 00:53:17 1133
28 Laura Hindle FVO F 1998 00:53:31 1131
29 Ian Davidson CLYDE M 1957 00:53:50 1127
30 Kate Charles WCOC F 1969 00:54:07 1124
31 Carolyn Hindle FVO F 1996 00:54:09 1124
32 Duncan Leishman ELO M 1970 00:54:53 1116
33 Tim Harding ELO M 1963 00:56:07 1103
34 Dave Kingston BOF M 1959 00:56:13 1102
35 Lorna Eades INT F 1967 00:56:15 1101
36 Jamie Hunter EUOC M 1994 00:56:22 1100
37 Peter Halling ESOC M 1951 00:58:32 1077
38 Pete Younger ELO M 1955 01:00:13 1058
39 Michael McPhillips ESOC M 1969 01:00:58 1050
40 Alistair Armitage ESOC M 1955 01:01:11 1048
41 Elspeth Bleakley ESOC F 1981 01:02:08 1038
42 calvin Crane ESOC M 1956 01:03:00 1028
43 David Robertson ESOC M 1962 01:04:13 1015
44 Timothy May ESOC M 1962 01:04:45 1009
45 Emily Strathdee DUOC F 1996 01:05:50 998
46 Sam McKinnon RR M 2001 01:07:33 979
47 John-Sebastian Schutter IND M 1982 01:08:38
48 Jamie Wilson ELO M 1962 01:09:28 958
49 Mark Kassyk ESOC M 1957 01:15:12 896
50 Jonathan Harding ELO M 1999 01:22:32 817
51 Duncan Edmondson ELO M 1967 01:38:45 641
- Keith Brown ESOC M 1962 00:41:17
Showing results 1 - 52 of 52