Results

Achievements at
orienteering events

EuroCity Race Tour - Everton Brow, 05/10/2019

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at file:///C:/DEE%20website/results/Results.htm#191005EvertonPark

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

3 (length: 3.575km, climb: 45m)
Point calculations
1,067.06 + (113.96 x (1,792.61 - T)) / 320.72
Other courses: 1 | 2 | 4 | 5 | 6


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Phil Murray BOK M 1964 00:19:37 1286
2 Paul Caban INT M 1964 00:21:33 1245
3 John Embrey DEE M 1958 00:22:06 1233
4 David Lawson OD M 1963 00:22:45 1219
5 Jon Hateley DEE M 1963 00:23:28 1204
6 Hennie Kennis OLIFANT M 1964 00:24:03
7 Hans Tarandi IFK LID M 1959 00:24:07
8 Frode Robertsen STOKKE M 1964 00:24:11
9 Christopher Kelsey BOK M 1957 00:24:46 1176
10 Dave Chaffey DVO M 1963 00:24:50 1175
11 David Hunt BOK M 1960 00:24:53 1174
12 Eva Ocvirk OK JAPE F 1974 00:24:56
13 Espen Raastad SKIEN O M 1964 00:25:01
14 Graham Johnson DVO M 1955 00:25:24 1162
15 Paul Turner SELOC M 1958 00:26:00 1150
16 Niall Reynolds SBOC M 1961 00:26:15 1144
17 Tapani Mattus IFK LID M 1959 00:26:16
18 Andrew Kelly AIRE M 1958 00:27:09 1125
19 Sal Chaffey DVO F 1965 00:27:15 1123
20 Stephen Kimberley DVO M 1958 00:27:34 1116
21 John Brammer DEE M 1959 00:27:45 1112
22 Peter Maliphant BOK M 1956 00:27:45 1112
23 Jane Pulford OLIFANT F 1974 00:27:56
24 Clive Giddis DEE M 1963 00:27:59 1107
25 Steve McLean DEE M 1960 00:27:59 1107
26 Mike Snell OD M 1956 00:28:12 1103
27 Andrew Cox WATO M 1959 00:28:32
28 Sonja Ecke-Wihan OJE-WAP F 1969 00:29:07
29 Sue Bett SN F 1967 00:29:43 1070
30 Nick Campbell DEE M 1957 00:30:27 1055
31 Dominique Bruylant ASUB OR M 1959 00:30:28
32 Heather Findlay SLOW F 1978 00:30:29 1054
33 Lill-Ann Torp SANDEFJ F 1969 00:30:42
34 Catherine Hill DEE F 1966 00:30:49 1047
35 Claire Selby DVO F 1972 00:30:49 1047
36 Carolyn Dent BOK F 1962 00:30:51 1046
37 Patrick Murphy BOC M 1959 00:31:01
38 Helen Ellis PFO F 1972 00:31:06 1041
39 Simon Crocker DEE M 1959 00:32:23 1014
40 Ian Phillips NGOC M 1959 00:32:30 1011
41 Elizabeth Hamer-Davies MDOC F 1965 00:32:36 1009
42 André Pierlot C.O.LIÈ M 1959 00:32:43
43 Sarah Louise Francis SN F 1968 00:33:16 995
44 Elaine Sutton DEE F 1967 00:33:22 993
45 Helen Martland EPOC F 1968 00:34:24 971
46 Rebecca McCreadie DEE F 1976 00:35:10 954
47 Eleanor Ellis PFO F 2003 00:35:31 947
48 Meritxell Castro CAT-O F 1969 00:35:40
49 Sandra Mather SMOC F 1966 00:36:26 927
50 Jonathan LEE LEI M 1961 00:37:41 901
51 Anne Kayley-Burgess DVO F 1966 00:38:16 888
52 An Duyck ASUB OR F 1959 00:38:18
53 Edwin Paul Van-Calster MDOC M 1961 00:38:26 885
54 Jane Yates BL F 1968 00:40:55 832
55 Florence Lapergue SMOG F 1969 00:40:59
56 Vivianne Lawson OD F 1967 00:42:34 797
57 Angela Darley GO F 1973 00:43:41 773
Showing results 1 - 57 of 57